Środa, 27 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Szczecin średniowieczny, Szczecin współczesny

Data publikacji: 31 stycznia 2020 r. 06:56
Ostatnia aktualizacja: 31 stycznia 2020 r. 06:56
Szczecin średniowieczny, Szczecin współczesny
 

W piątek o g. 17 w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina przy ul. Księcia Mściwoja II 8 rozpocznie się promocja nowego wydawnictwa MN, dwutomowej monografii źródłowej "Civitas et urbs. Szczecin od średniowiecza do współczesności. Kwartał I". Jest ona poświęcona wynikom badań naukowych nad najmniejszym nadodrzańskim kwartałem szczecińskiej Starówki.

Kwartał I znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie średniowiecznej Bramy Panieńskiej, z której do dziś zachowała się Baszta Panieńska, znana też jako Baszta Siedmiu Płaszczy.

Wieloautorska publikacja monograficzna pod redakcją archeologa, dr hab. Anny B. Kowalskiej ukazuje dzieje północno-wschodniej części Starego Miasta od wczesnych faz średniowiecza po nowożytność – od średniowiecznego „urbs” po nowożytne „civitas”, w rejonie współczesnej ulicy Kłodnej. To tutaj podczas prac archeologicznych znaleziono unikatową drewnianą tarczę, jedyną tego typu w Europie, tutaj odkryto relikty najstarszych umocnień drewniano-ziemnych szczecińskiego podgrodzia i pozostałości najstarszych urządzeń wodociągowych obecnego Podzamcza.

Integralną częścią projektu jest strona internetowa (subdomena www.muzeum.szczecin.pl), na której można znaleźć informacje na temat historii Podzamcza od średniowiecza po nowożytność oraz fotografie, rysunki i opisy najciekawszych zabytków archeologicznych.

Książka została wydana dzięki wsparciu finansowemu ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz województwa zachodniopomorskiego.

(as)

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA