W Szczecinie mamy znakomitych twórców plakatów, docenianych nie tylko w Polsce, ale i za granicą. O nich właśnie jest film dokumentalny pt. „Plakat szczeciński”, który zaprezentuje sylwetki twórców plakatu artystycznego. Premiera online dokumentu, autorstwa Pawła Lewandowskiego, odbędzie się w piątek (19 lutego) o godzinie 19. Materiał będzie dostępny na zamkowym kanale YouTube do końca lutego.
Prace plakacistów często są zaangażowane społecznie i odnoszą się do ważnych wydarzeń historii współczesnej. Ot, warto przypomnieć, że w grudniu, w przededniu rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, na placu Solidarności w Szczecinie odbył się wernisaż plakatów autorstwa głównie szczecińskich artystów kilku pokoleń. W kontekście niedawnych wydarzeń w Polsce, kiedy mówiło się o niebezpieczeństwie wyjścia Polski z Unii Europejskiej, prace były wymownym komentarzem dotyczącym miejsca Polski w Europie, przed laty i obecnie. Autorzy plakatów jasno pokazali wtedy swoimi plakatami, iż są euroentuzjastami.
W filmie Pawła Lewandowskiego występują: Lex Drewiński, Leszek Żebrowski, Andrzej Tomczak, Agnieszka Dajczak, Ireneusz Kuriata, Justyna Machnicka, Adam Klasa, Kaja Depta - Kleśta i Piotr Depta - Kleśta. Praca nad dokumentem była wielkim wyzwaniem dla jego twórców. Dokument w całości nagrywany był w okresie pandemii, filmowcy musieli zmagać się z ograniczeniami narzuconymi przez sytuację epidemiczną.
- Jest to najprawdopodobniej pierwszy film dokumentalny opowiadający o środowisku artystów plastyków związanych ze Szczecinem - mówi reżyser Paweł Lewandowski. - Obraz przybliża postacie artystów wywodzących się z naszego miasta, którzy cały czas zajmują się tworzeniem plakatów artystycznych. Mój film zwraca uwagę na interesujące zjawisko pokoleniowe, ukazujące edukację artystyczną wywodzącą się z Akademii Sztuki w Szczecinie. Starsi, uznani twórcy i wykładowcy przekazują swoją pasję i doświadczenie młodszym, ci z kolei idą dalej, rozwijają i kontynuują to czym zajmowali się ich mistrzowie, ale już w innym, swoim własnym stylu. To także próba uchwycenia pewnego charakterystycznego nurtu artystycznego. Szczecin jako miasto cechuje ogromna różnorodność, otwarcie na nowe możliwości, ciekawostki, co widać również w twórczości plakatowej artystów zaprezentowanych w filmie.
Warto dodać, że prawie rok temu, kiedy otwierano nowe miejsce na prezentację prac artystów Pomorza Zachodniego w Skrzydle Menniczego Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, obecny wtedy plakacista Leszek Żebrowski podkreślał, że „Szczecin plakatem stoi”.
– Jesteśmy artystami spełnionymi, co w Szczecinie nie jest łatwe – mówił wtedy artysta . – Cieszymy się, że udało się nam wykształcić i wychować swoich następców oraz zarazić wielu studentów wirusem de Toulouse-Lautreca, stąd tak wielu młodych twórców chce zajmować się plakatem.
Monika GAPIŃSKA