Muzeum Narodowe w Szczecinie uruchomiło nowy serwis internetowy „Szczecin na dawnej fotografii” – www.dawnafotografia.muzeum.szczecin.pl. Jest on „wirtualną” wersją dwóch wydawnictw "Szczecin z daleka i bliska" oraz "Szczecin w dawnej fotografii". Nakład obu publikacji został już wyczerpany.
W Muzeum Narodowym w Szczecinie zachowało się około 15 000 fotografii z Pomorza. Ponad 800 szklanych negatywów i przeźroczy oraz ok. 1000 zdjęć przedstawia widoki dawnego Szczecina.
Zachowane zdjęcia dają jedynie częściową odpowiedź na pytanie, jak wyglądał Szczecin przed zniszczeniami wojennymi, a także – jeszcze wcześniej. Ukazują obiekty i ich otoczenie, rejestrują wycinkowo rejony wypełnione dziś nową zabudową. Mają jednak w sobie coś szczególnego: dawny klimat ulic i placów, atmosferę miejsc, które inspirowały dokumentalistów, reporterów, czy fotografów-amatorów.
- Gromadzony w muzealnym archiwum zbiór – i dokonany w serwisie wybór – mają charakter dokumentacyjny, prezentujący pewien urywek historii miasta, utrwalony jako obraz jego wnętrza, ze zmieniającym się charakterem zabudowy, zróżnicowaniem dzielnic, specyfiką przedmieść - wyjaśnia dr Bogdana Kozińska z MN w Szczecinie. - Część zdjęć zatrzymała w kadrze pojedyncze budynki – zarówno stare, jak i aktualne realizacje, pokazała fragmenty architektury – portale, zwieńczenia, dekoracyjną stolarkę, detale oraz elementy towarzyszące zabudowie – pomniki, skwery, rzeźby parkowe, malownicze podwórka. Inne poświęcono szerszemu spojrzeniu – zwartym ciągom fasad, perspektywom ulic, zaułkom i placom. Panoramiczne ujęcia wykonane z budowli dominujących nad okolicą, oddają znacznie wierniej prawdę o mieście, ukazują kontrasty starego i nowego. Życie miasta to także ruch uliczny, statki na rzece i ludzie.
W Muzeum Narodowym trwają prace nad uruchomieniem serwisu poświęconego "Wystawie Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych w Gryficach".
(mag)
Fot. MNS