sobota, 20 lipca 2019.
Strona główna > Kultura > Szczecin Jazz i duuużo niespodzianek

Szczecin Jazz i duuużo niespodzianek [GALERIA]

Szczecin Jazz i duuużo niespodzianek
Data publikacji: 2018-03-04 16:05
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:48
Wywietleń: 1757 316825

To był zaskakujący wieczór, pełen niespodzianek - muzycznych i teatralnych. Mowa tu sobotnim koncercie w szczecińskiej filharmonii w ramach festiwalu Szczecin Jazz 2018. W pierwszej części gwiazdami były aktorki - Anna Dereszowska, Katarzyna Warnke i Danuta Stenka. Artystki wystąpiły z towarzyszeniem polskich i amerykańskich muzyków.

Pierwsza z pań zaśpiewała takie covery, jak znany z repertuaru Maryli Rodowicz - "Sing sing", kompozycję Nahornego - "Jej portret", przedwojenny przebój - "Już nie zapomnisz mnie", "Hallelujah" Cohena i "Wonderful tonight', piosenkę Erica Claptona. W bardziej rockowym niż jazzowym wykonaniu publiczność usłyszała utwór Nicka Cave'a - "Red right hand". Zaśpiewała go Katarzyna Warnke, która - nieco poplotkujmy.. - pojawiła się na scenie w nowej fryzurze (teraz ma króciutkie włosy). Zupełnie innej niż w ostatnio wyświetlanych z nią filmach, choćby w "Kobietach mafii", które niedawno miały swoją premierę kinową.

Po awangardowym występie ulubionej aktorki reżysera Patryka Vegi, na scenie pojawiła się Danuta Stenka, by w rytm jazzowych brzmień wykonać etiudę aktorską. Widzowie zatem usłyszeli fragmenty jej roli z Teatru Narodowego, ze spektaklu "Oresteja" na podstawie dramatu Ajschylosa. Przypomnijmy, że Stenka zagrała tam Klitemnestrę, która zabiła swego męża. Po fragmencie tekstu Ajschylosa, w których aktorka opowiadała o tym zabójstwie (a w tle Deborah Brown wykonywała wokalizę), publiczność usłyszała kolejny przedwojenny cover tego wieczoru - "Miłość ci wszystko wybaczy", znakomicie splatający się z wcześniejszą etiudą o zabiciu męża. Po nim Stenka zaintonowała standard jazzowy - "Summertime", a zaraz potem na scenie dołączyły do niej i do Deborah Brown - Anna Dereszowska, Katarzyna Warnke, Jona Ardyn (która w piątek wystąpi w ramach Szczecin Jazz) i Agnieszka Wilczyńska (ta wokalistka jazzowa przygotowywała Danutę Stenkę do szczecińskiego koncertu).

W drugiej części koncertu wystąpił pianista jazzowy Darius Brubeck, który po raz pierwszy był w Szczecinie ... 60 lat temu, towarzysząc, jako jedenastolatek, swojemu ojcu Dave'owi w trasie koncertowej po Polsce. Wtedy to było ogromne wydarzenie, bowiem po raz pierwszy po wojnie w PRL-owskiej rzeczywistości pojawił się amerykański zespół.

W najbliższych dniach fanów jazzu czeka sporo atrakcji podczas Szczecin Jazz, choćby sobotnia potańcówka (jazzowa, rzecz jasna!) w Trafostacji Sztuki, w rytm przedwojennych kompozycji zagranych przez Jazz Band Młynarski - Masecki.
Monika Gapińska

Fot. Ryszard Pakieser

Szczecin Jazz i duuużo niespodzianek Szczecin Jazz i duuużo niespodzianek Szczecin Jazz i duuużo niespodzianek Szczecin Jazz i duuużo niespodzianek Szczecin Jazz i duuużo niespodzianek Szczecin Jazz i duuużo niespodzianek Szczecin Jazz i duuużo niespodzianek Szczecin Jazz i duuużo niespodzianek Szczecin Jazz i duuużo niespodzianek Szczecin Jazz i duuużo niespodzianek Szczecin Jazz i duuużo niespodzianek Szczecin Jazz i duuużo niespodzianek Szczecin Jazz i duuużo niespodzianek Szczecin Jazz i duuużo niespodzianek Szczecin Jazz i duuużo niespodzianek Szczecin Jazz i duuużo niespodzianek

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie