niedziela, 24 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Szaleństwo w podkoszulku

Szaleństwo w podkoszulku

Szaleństwo w podkoszulku
Data publikacji: 2016-05-25 11:02
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 1173 135257

Aż dwie premiery w nadchodzący weekend szykuje szczeciński Teatr Współczesny. Twórcy pierwszej przyjrzą się ważnemu społecznemu problemowi, realizatorów drugiej urzekł pewien przedmiot.

Wojtek Klemm, który w Szczecinie wystawiał znakomicie przyjęte „Judytę" i „Życie to sen", tym razem wraca z prapremierą tekstu Sebastiana Majewskiego „moja mama leczy się u doktora oetkera". Jak zapowiada artysta, będzie to opowieść o tym, jak rodziny w Polsce obchodzą się z chorymi na depresję.

 - W starszych generacjach - moich rodziców i dziadków, normą jest odwracanie się od problemu - mówi Klemm. - Wujek nie jest alkoholikiem, tylko trochę pije, ciotka nie ma depresji, tylko potrzebuje urlopu. W Polsce depresja jest już chorobą społeczną, ale powszechna reakcja to zamykanie oczu na fakt, że ktoś potrzebuje pomocy.

 „moja mama leczy się u doktora oetkera" rozpisana jest na siedem osób. Główną rolę gra Robert Gondek, a całość utrzymana jest w konwencji komediowej.

- Gdybyśmy taki tekst podali w skali 1:1, to byłby nie do udźwignięcia - tłumaczy aktor. - Śmiech to zdrowie, czasem dobrze spojrzeć na problem z dystansu, to ma walor terapeutyczny.

Poza Gondkiem, na scenie zobaczymy również: Marię Dąbrowską, Barbarę Lewandowską, Arkadiusza Buszkę, Michała Lewandowskiego, Jacka Piątkowskiego i Wojciecha Sandacha. Premiera - w sobotę o godz. 19, na Dużej Scenie.

Dzień później, w Malarni (godz. 19.30), publiczność obejrzy „Historię T-shirtu, czyli jak dobrze urodzić się na zachodzie". Sztukę Jana Czaplińskiego i Krzysztofa Szekalskiego reżyseruje Małgorzata Wdowik. Tutaj w zamyśle jest przyjrzenie się historiom niezauważalnym, takim, nad którymi z reguły nikt się nie zastanawia. Co kryje się za jednym z najpopularniejszych elementów garderoby? I komu naprawdę płacimy kupując koszulkę w markowym sklepie?

„Historia T-shirtu" to trzecie przedstawienie kuratorskiego projektu Piotra Ratajczaka „Pikseloza". W jego ramach reżyserzy młodego pokolenia wystawiali niskobudżetowe produkcje, skupiające się na najbardziej palących problemach dzisiejszej rzeczywistości. W spektaklu Małgorzaty Wdowik zagrają Adrianna Janowska- Moniuszko, Magdalena Wrani-Stachowska oraz Maciej Litkowski. ©℗

(kas)

Szaleństwo w podkoszulku

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy