Fête de la Musique – Święto Muzyki organizowane jest na całym świecie 21 czerwca, w pierwszy dzień lata. Wymyślił je francuski kompozytor Marcel Landowski, a określenie: faites de la musique znaczy dokładnie: róbcie muzykę. W piątek będzie to czynić także Filharmonia w Szczecinie.
O godz. 15.30 sprzed gmachu filharmonii ruszy „objazdowy koncert” – samochód-platforma pełna muzyki. Przez dwie godziny będzie jeździć ulicami miasta, wioząc artystów, którzy będą prezentować utwory z płyty „I żyli długo i w Szczecinie”. Przejedzie ulicami i placami, których nazwy kojarzą się z muzyką (na Pogodnie, bulwarach, w Śródmieściu), zatrzymując się w wybranych punktach, gdzie muzycy wykonają pewien szczeciński przebój.
O godz. 16 filharmonia i Tokarnia (Patrycja Tokarska) zapraszają na zielony plac, na co dzień niedostępny, a znajdujący się między gmachem filharmonii a cerkwią św. Mikołaja (wejście od ul. Starzyńskiego, wstęp wolny). Zostanie zaprezentowana Symfonia nr 1 Wojtka Blecharza, która – jak mówi jej twórca – „jest muzyczną sytuacją-instalacją”. Przez dźwięki słuchacze będą mogli przechodzić, kłaść się na trawie, usiąść między muzykami. Symfonii będzie można doświadczyć i wysłuchać w dwóch odsłonach; pierwszej – na skwerze przy cerkwi, drugiej – w gmachu filharmonii. (W razie niepogody cały utwór zostanie wykonany pod dachem).
O godz. 19 filharmonia zaprasza na zupełnie niecodzienne wydarzenie: w złotej sali po raz pierwszy w Szczecinie zagra nieznana tu jeszcze orkiestra, czyli Camerata Stargard. Za pulpitem dyrygenckim stanie Norbert Twórczyński. Camerata działa od ponad roku, regularnie koncertuje, gościnnie wystąpiła już w Kołobrzegu. W orkiestrze grają młodzi muzycy ze stargardzkich szkół muzycznych, nauczyciele oraz muzycy Filharmonii Szczecińskiej. Z zespołem koncertowali już m.in.: Jan Stanienda (skrzypce), Jan Jakub Bokun (klarnet) i Jakub Kościuszko (gitara).
W piątek ze stargardzką orkiestrą zagrają Dina Yoffe (fortepian) i Mikhail Vaiman (skrzypce). Na bardzo ciekawy program wieczoru złożą się: Koncert na fortepian, skrzypce i orkiestrę smyczkową D-dur Ernesta Chaussona oraz dwa utwory Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego – Koncert na skrzypce, fortepian i orkiestrę smyczkową d-moll i Symfonia nr 4 e-moll na orkiestrę smyczkową.
(b.t.)
Fot. FS