wtorek, 21 sierpnia 2018.
Strona główna > Kultura > Święto kinomanów

Święto kinomanów

Święto kinomanów
Data publikacji: 2015-08-08 16:07
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:55
Wywietleń: 382 8811

W piątek (7 bm.) projekcją trzech filmów polskich: „To było coś pięknego”, „Dzień babci”, „Koniec świata” w kinie Morena w Ińsku odbyła się inauguracja 42. Ińskiego Lata Filmowego. Otwarcia dokonał burmistrz Jacek Liwak w towarzystwie prezesa Stowarzyszenia ILF Adama Bortnika.

Wśród gości honorowych festiwalu byli m.in. posłanki Zofia Ławrynowicz i Magdalena Kochan, wiceprzewodniczący sejmiku zachodniopomorskiego Witold Ruciński, wiceprzewodniczący ZW ZOSP RP Stanisław Kopeć, starosta stargardzki Ireneusz Rogowski. Na podkreślenie zasługuje obecność ojców-założycieli ILF-u: Bohdana Kowalskiego i Kazimierza Deca oraz Teresy Działoszewskiej, którzy od lat są z festiwalem „na ty”. Imprezie patronują m.in.: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Województwo Zachodniopomorskie, Centrum Kultury Czeskiej, Centrum Kultury Tureckiej.

W ciągu dziesięciu dni na trzech ekranach (kino Morena, Kino w plenerze, Jaskinia zapomnianych snów) zostanie zaprezentowanych blisko sto produkcji – o repertuar zadbał dyrektor ILF-u Przemysław Lewandowski. Dominować będą polskie filmy młodych twórców (wielu z obrazów nie trafiło jeszcze do sieci kin). Tradycyjnie nie zabraknie filmów ukraińskich (ukłon w stronę nie tylko mniejszości ukraińskiej z gminy Ińsko). Absolutną nowością będą filmy tureckie. Dla najmłodszych codziennie zostaną wyświetlane bajki i inne gatunki sztuki filmowej. Ponadto w programie znalazły się projekty towarzyszące: debaty, koncerty i wystawy. Dziś (sobota) na ekranie plenerowym zostanie pokazany obraz „Miasto 44”, a po jego projekcji planowane jest spotkanie z aktorami: Anną Próchniak i Józefem Pawłowskim.

Tekst i fot. (cz.b.)

Na zdjęciach: 42. Ińskie Lato Filmowe

Święto kinomanów Święto kinomanów

Komentarze

obserwator
kto dopuszcza do rządzenia tam tego dredowca z Gryfina???? jak on wygląda???? to zenada dla imprezy. ma swoje gryfino niech tam sie lansuje!!!!!
2015-08-11 17:20:05

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Samotny strajk
Water Show Szczecin 2018
Pyromagic 2018: Fajerwerki wystrzeliły
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy