wtorek, 26 maja 2020.
Strona główna > Kultura > Święta online. Janda, Bocelli, Kwiatkowska i Bielicka

Święta online. Janda, Bocelli, Kwiatkowska i Bielicka

Święta online. Janda, Bocelli, Kwiatkowska i Bielicka
Data publikacji: 2020-04-10 22:33
Ostatnia aktualizacja: 2020-04-11 18:19
Wywietleń: 742 450899

W przestrzeni internetowej w święta sporo będzie interesujących propozycji - spektakli, koncertów i audycji. Oto subiektywny wybór na Wielką Sobotę i Wielkanoc - przed komputerem.

Gwiazdorska rewia

Teatru Syrena przedstawi online jubileuszowy spektakl z okazji 50-lecia powstania tej sceny. Od godz. 18 w sobotę do godz. 23 w poniedziałek (13 bm.) teatr udostępni, na kanale YouTube (www.youtube.com/channel/UCYHQhrBtIFnt0kGLZR0fgLA), nagranie „Rewii na luzie” (w reż. Zbigniewa Korpolewskiego), której premiera odbyła się w lipcu 1995 roku. To składanka pełna skrzących się dowcipem monologów, piosenek i rewiowych numerów tanecznych, z udziałem ówczesnych gwiazd teatru, m.in.: Hanki Bielickiej, Ireny Kwiatkowskiej, Aliny Janowskiej, Ewy Kuklińskiej, Wiesława Drzewicza i Tadeusza Plucińskiego.

Biesy - z Krakowa

„Biesy" według Fiodora Dostojewskiego z krakowskiego Teatru Stu, w adaptacji Krzysztofa Jasińskiego. łączą elementy misterium i współczesnego dreszczowca. Wchodzimy w świat tajnych sprzysiężeń i wykwintnych salonów, pełnych pięknych kobiet. To głęboko metafizyczne przedstawienie, przepojone atmosferą grozy, ale wyposażone w dużą dawkę komizmu. Wielkim atutem tego przedsięwzięcia jest uduchowiona, cerkiewna muzyka śpiewana przez Chór Woskresinnia. Wystąpią m.in Beata Rybotycka i Krzysztof Globisz. Spektakl będzie można obejrzeć w sobotę o godz. 21 i we wtorek o tej samej porze - na kanale facebookowym teatru.

Kołysanka dla rozpędzonego świata

"Sleep", nazywane przez kompozytora Maxa Richtera „kołysanką dla rozpędzonego świata", to ośmiogodzinne dzieło. Światowa radiowa premiera będzie transmitowana przez całą noc - od północy w sobotę (11 kwietnia) do godz. 8 rano w niedzielę. W Polsce transmisji będzie można słuchać za pośrednictwem brytyjskiego BBC Radio 3: https://www.maxrichtermusic.com/sleep-broadcast/

Max Richter tak mówi o swojej kompozycji: „Pięć lat temu napisałem SLEEP jako zaproszenie do zatrzymania się na chwilę w pędzie naszego życia. Stajemy teraz w obliczu nieoczekiwanej i niepożądanej pauzy. Jest niezwykle trudno dostosować się do tej nowej rzeczywistości, która codziennie przynosi nowe niepokoje i cierpienie naszym społecznościom, tym, których kochamy, i nam samym. W tym czasie magiczna siła kreatywności, która uwzniośla codzienność i łączy nas ze sobą, działa bardziej niż zwykle, dlatego naprawdę się cieszę, że stacja BBC Radio 3 wraz z Europejską Unią Nadawców umożliwią nam doświadczenie wspólnego słuchania w każdym zakątku świata. Proszę, zostańcie w domach, bądźcie bezpieczni i połączcie się w ośmiogodzinnej kontemplacji z tymi, których kochacie”.

Bocelli w pustej katedrze

Włoski tenor Andrea Bocelli wystąpi w niedzielę, o godz. 19, z recitalem za zamkniętymi drzwiami mediolańskiej katedry, bez widzów. Koncert, zatytułowany "Muzyka dla nadziei", będzie transmitowany na jego kanale na YouTubie. Andrei Bocellemu będzie towarzyszył jedynie organista, Emanuele Vianelli, który zagra na znajdujących się w świątyni jednych z największych organów na świecie. Tenor wystąpi charytatywnie, a sam koncert ma być przesłaniem nadziei dla Włoch i świata, pogrążonych w pandemii koronawirusa. Podczas występu zabrzmią min. znane i lubiane przez wszystkich - Ave Maria Bacha/Gounoda oraz Sancta Maria Mascagniego.

Bielenia, Eros, Sokrates

Bartosza Bielenię, aktora odtwarzającego postać fałszywego księdza w filmie "Boże Ciało", będzie można obejrzeć online w spektaklu warszawskiego Teatru Nowego - "Uczta", od południa w niedzielę teatr udostępni udostępni swoją inscenizację na 36 godzin - na Vimeo. To rzecz o Erosie i o miłości. Zresztą, oddajmy głos twórcom: "Sokrates na ucztę przyszedł boso, w ogóle taki miał zwyczaj, chodził boso po piaszczystej ziemi, kiedy myśl ludzka była jeszcze młoda i nieskażona demonami ludzkimi. Kiedy skazano go na śmierć, nie zmienił swojego przyzwyczajenia, nie wdział butów, by wyruszyć w drogę, na wygnanie. Nie, zupełnie spokojnie wypił truciznę i przesuwał bose stopy po kamiennej posadzce. Odrętwienie przyszło pierwsze właśnie na stopy. Później stopniowo przesuwało się ku górze ciała, aby na koniec zamienić mózg w martwą myśl. Może człowiek przegapił tam coś? Jakąś szansę, żeby już więcej nie myśleć".

Kowalewski, Bista, Pawlik

Komedia mistrza Carla Goldoniego - "Awantura w Chioggi" z Teatru Współczesnego w Warszawie, zostanie pokazana w poniedziałek o godz. 17 (linki do odtwarzania będą zamieszczone na stronie www i Fb teatru"). Oto, co piszą o spektaklu twórcy inscenizacji: "Grana w naszym teatrze wywoływała huragany śmiechu, a to nie tylko dzięki dowcipnej intrydze i błyskotliwym dialogom, ale również dzięki wspaniałym wykonawcom. Wśród wielu, także w telewizyjnej wersji, bryluje Krzysztof Kowalewski, Bronisław Pawlik, Henryk Bista i Marcin Troński, nie wspominając wszystkich pań, które w tej sztuce, zgodnie z Goldonim i dzięki talentowi, wiodą prym".

Janda i Danuta W.

Jednorazowy, wyjątkowy pokaz monodramu Krystyny Jandy pt. "Danuta W." odbędzie się w wielkanocny poniedziałek o godz. 18 poprzez premierę Facebook Live na fanpage’u Teatru Polonia oraz na Vimeo (https://bit.ly/DanutaWvimeo - link będzie aktywny 13 kwietnia od godz. 18 do godz. 23.59). Spektakl powstał na kanwie książki Danuty Wałęsy - "Marzenia i tajemnice". W odważnej i przejmującej autobiografii autorka opowiada o sobie, swojej rodzinie i burzliwej historii Polski ostatnich dekad. Wspomina wspaniałe chwile, ale też snuje refleksje o cenie, którą przyszło za nie zapłacić. Opowiada światu swoją wersję wydarzeń. W roli Danuty Wałęsy oglądamy Krystynę Jandę, która o swojej pracy nad tekstem i spektaklem opowiadała tak: "Ten spektakl i ta rola, z legendarnym przywódcą Solidarności i Prezydentem Polski w tle, to jedno z największych moich wyzwań życiowych, nie tylko zawodowych, ale także ludzkich i obywatelskich. Każdego dnia wyznania pani Danuty Wałęsowej budzą mój podziw i wzruszenie. Prostota i szczerość tych wypowiedzi zdumiewa i wywołuje szacunek. Wszystko to budzi ochotę, aby w ogóle historię Polski opowiedzieć od strony kobiet".

(MON)

 

 

Święta online. Janda, Bocelli, Kwiatkowska i Bielicka Święta online. Janda, Bocelli, Kwiatkowska i Bielicka Święta online. Janda, Bocelli, Kwiatkowska i Bielicka

Komentarze

ITD
Cytat z Jandy '' wstaje iczuje ,ze ktoś nas..l na glowe/w zamysle PIS/ Za ryzego z pieniędzy podatnikow dostawala na swoje teatrzyki 5mlrocznie.Krwawy rezim pisowski'' zmiejszyl dotacje do 150 tys.
2020-04-11 17:40:00
gość
Janda na chrześcijańskie Święta?
2020-04-11 09:56:24
Mietek
Kto to jest ta Janda bo wszedzie o niej mowia
2020-04-11 08:25:07
roger
trzeba być totalnie pustym by ogladać I kodziarę RP i to jeszcze w pseudo kabarecie o Bolkowej!!!!!!!!!!!
2020-04-11 08:06:50
NO
Nie zapominajmy o szczecińskiej celebrytce ,naukowczyni, poetkini ,znawczyni ,która urządziła wręcz festiwal czytania swoich dzieł w sieci. Minister ma kasę na opłacenie wszystkich tych sieciowych występów.
2020-04-11 07:49:47
Zak
Komunistka Janda w swieta!
2020-04-10 23:18:45

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

kondolencje

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie