Środa, 22 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Światowy Dzień Książki [FILM]

Data publikacji: 23 kwietnia 2018 r. 10:15
Ostatnia aktualizacja: 08 listopada 2018 r. 02:49
Światowy Dzień Książki
 

23 kwietnia tradycyjnie obchodzimy Dzień Książki we wszystkich krajach, również w Polsce. Poziom czytelnictwa w naszym kraju jest już od 10 lat mniej więcej na poziomie niemal 40 proc., najnowsze badania potwierdzają zatrzymanie trendu spadkowego – powiedział dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski. Jak dodał, najmniej czytają ci, którzy wychowali się przed 1989 rokiem, ci wychowani przed erą internetową i przed otwartym rynkiem.

Jak podkreślił, czytelnictwo oznacza jak bardzo chcemy korzystać z kultury i ile z naszego czasu wolnego przeznaczamy na kulturę.

– Ci, którzy czytają, chodzą do muzeów, chodzą do kina, oglądają też bardziej wyrafinowaną sztukę. Są też bardziej aktywni społecznie – dodał. Makowski zwrócił uwagę na to, że poziom czytelnictwa w Polsce jest już od 10 lat mniej więcej na poziomie niemal 40 proc. (38 proc. Polaków przeczytało co najmniej jedną książkę w 2017 r. zgodnie z badaniem Biblioteki Narodowej).

 

Film: PAP

– Najnowsze badania opublikowane 15 marca potwierdzają zatrzymanie trendu spadkowego, co jest dobrą wiadomością, ale oczywiście poziom 38 proc. czytających Polaków to nie jest poziom, którego byśmy oczekiwali od nas samych, od państwa, które ma aspiracje cywilizacyjne na poziomie Polski – powiedział dyrektor Biblioteki Narodowej. Jak dodał, "podobnie ustabilizował się poziom czytelnictwa bardziej intensywnego, czyli powyżej 7 książek rocznie – to jest około 9 proc.". I dodał: "To jest grupa, która też intensywnie kupuje książki, czyta gazety papierowe, dużo częściej korzysta z internetu".

Makowski ocenił, że poziom czytelnictwa uzależniony jest od dwóch podstawowych kwestii.

– Pierwsza to nasze otoczenie rodzinne. Rodziny, w których się czyta wychowują czytelników – powiedział. I wyjaśniał: "Jeżeli mamy otoczenie rodzinne nieczytające, nieczytających rodziców, nieczytające rodzeństwo, to tylko w 13 proc. będziemy czytelnikami". Podkreślił, że "jeszcze gorzej to wygląda w przypadku grupy rówieśniczej czy grupy towarzyskiej – tylko 5 proc. czytelników będzie w otoczeniu nieczytających, co oznacza, że rodziny nieczytające w dużym stopniu wychowują tych, którzy nie czytają, a ci, którzy wychowują się w domach z książkami, widzą dorosłych, rodziców, sami będą czytać i szukać czytających znajomych".

Zdaniem Makowskiego druga kwestia najważniejsza w przypadku czytelnictwa to kojarzenie dorosłości z czytaniem książek.

– Jeżeli nie widzimy dorosłych czytających, będziemy uważali, że książki są częścią edukacji, przymusu szkolnego. To jest oczywiście dobre, że w szkole czytamy wiele ważnych lektur, po które byśmy nie sięgnęli, ale też oznacza, że wraz z zakończeniem edukacji szkolnej nie będziemy sięgać po książki – ocenił. – Co ciekawe, najmniej czytają ci, którzy wychowali się przed 1989 r., ci wychowani przed erą internetową i przed otwartym rynkiem. Starsi nieczytający w większości twierdzą, że nigdy nie czytali poza okresem szkolnym.

– Rodzimy się analfabetami, nie mamy naturalnej potrzeby czytania, dopiero przykład rodziny, szkoły, naszego otoczenia, polityków, osób znanych z życia publicznego pozwoli nam podnieść poziom czytelnictwa – podsumował dyrektor Biblioteki Narodowej. (pap)

* * *

Atrakcje w Szczecinie

• Miejska Biblioteka Publiczna obdarowuje! Na ulicach, w pobliżu Bramy Portowej i placu Zwycięstwa, w niedalekiej lub ciut dalszej okolicy śródmiejskich filii bibliotecznych około godz. 13 książki i róże, zgodnie z katalońską tradycją związaną z 23 kwietnia, będą rozdawali pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie! W akcji pomagać będą wolontariuszki ze Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora.

• Wspólne czytanie w Kluboksięgarni FiKA (aleja Papieża Jana Pawła II 6) o g. 16:  Książkę „Wspólne nie znaczy niczyje” autorstwa Alicji Szyguły i Jakuba Głaza przeczyta Małgorzata Narożna. Wstęp wolny.

• Wymień się książką w ŚRODKU! W ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 23 kwietnia uruchomiona zostanie literacka wymienialnia w ŚRODKU – Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim (ul. bł. Królowej Jadwigi 44b – wejście od ul. Bohaterów Getta Warszawskiego przy sklepie ANDERGRAND). Przy akcji nie obowiązują zapisy – wystarczy przynieść książki, najlepiej oznaczone karteczką z imieniem i nazwiskiem, i dokonać wymiany w godz. 17-19.

​• Akcja rabatowa w Śródmieściu: Przyjdź z książką i zapłać mniej! Zatrzymując się na lekturę we wskazanych na bezpłatnej mapie „Literackiego Śródmieścia”, możesz liczyć na zniżkę lub gratis. O szczegóły należy pytać na miejscu. W akcji udział biorą:

Alternatywnie – aleja Wojska Polskiego 39

Corona Coffee – ul. Kaszubska 67

Fanaberia Republika Rozmaitości – ul. Księcia Bogusława X 5

√ Public Fontanny – aleja Papieża Jana Pawła II 43

Teatr Mały Bistro & Scena – ul. Księcia Bogusława X 6

Balans Café – ul. Jagiellońska 11.

(p)

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA