Czwartek, 30 marca 2023 r. 
13 szczecin
REKLAMA

Sukces Natalii Romik. "Kryjówki" na University of California

Data publikacji: 31 stycznia 2023 r. 07:21
Ostatnia aktualizacja: 02 lutego 2023 r. 11:21
Sukces Natalii Romik. "Kryjówki" na University of California
Wystawa "Kryjówki" została po raz kolejny doceniona na świecie. Tym razem Natalia Romik zaprezentuje ja na Uniwersytecie Berkeley. Fot. Agata Jankowska  

1 lutego br. Natalia Romik w rozmowie z Francesco Spagnolo zaprezentuje projekt „Kryjówki. Architektura przetrwania” na jednym z najważniejszych uniwersytetów na świecie - University of California, Berkeley.

Przypomnijmy, że wystawa prezentująca odlewy kryjówek Żydów, którzy ukrywali się w czasie Holokaustu prezentowana była przez kilka miesięcy w szczecińskiej Trafostacji. Wcześniej można było ją zobaczyć w warszawskiej Zachęcie, wkrótce zostanie ona pokazana w w Jewish Museum we Frankfurcie nad Menem. Kuratorami "Kryjówek. Architektury przetrwania" są Stanisław Ruksza, dyrektor Trafo oraz Kuba Szreder. 

Projekt badawczy i artystyczny, na który składa się praca i zaangażowanie wielu osób: badaczy, artystów i kuratorów, okazał się sukcesem zarówno w Polsce, jak i na świecie. Natalia Romik otrzymała za "Kryjówki" prestiżową nagrodę Dan David Prize. 

W środę 1 lutego autorka wystawy będzie prezentowała ją podczas rozmowy z dr. Francesco Spagnolo na Uniwersytecie w Berkeley. To ogromny zaszczyt i wyróżnienie, ponieważ uczelnia uznawana jest za jeden z najważniejszych uniwersytetów na świecie. 

(aj)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@@ @Oczywistosc
2023-02-01 15:09:54
Nie jestem aż takim optymistą jak ty jeśli chodzi o "my to wiemy" wielu nie wie albo tak się zachowuje jakby nie wiedziało. A pani Romik wykazuję się dużą zaradnością życiową i mądrością etapu. Wie że sukces jest pewny jeśli zajmie się tematem zagłady Żydów jaką im urządzili beznarodowi naziści a jeszcze lepiej jeśli dyskretnie zasugeruje że ci beznarodowi naziści mieli coś wspolnego z Polakami. Nekrosztuka i nekrolansik...
@ @Oczywistosc
2023-02-01 12:27:39
My to wiemy, ale ci w Berkeley pewnie i przed ta wystawa i po niej dalej nie wiedza, bo celem wystawy nie jest pokazanie bohaterstwa, humanizmu zagrozonych smiercia Polakow, tylko uzurpowanej wyjatkowosci Zydow. Nie ma zadnych zludzen, ze gdyby byla sytuacja odwrotna, to (prawie)zaden Zyd nie przechowalby Polaka. Dlatego takie wystawy zawsze powinny byc dedykowane bohaterskim Polakom o czym autorka chyba nie chce pamietac.
@Oczywistość
2023-02-01 09:52:33
Niemcy zabijali często całe wsie, obowiązywała kara zbiorowa za ukrywanie Żydów, Niemcy nie mieli aż tyle zasobów więc korzystali z masowego terroru by ludzie pilnowali się wzajemnie...
@Oczywistość
2023-01-31 18:28:42
To nie dobra być taka naiwna.
Oczywistość
2023-01-31 09:14:11
Oczywiście przy każdym odlewie jest wyraźnie napisane, że przedstawia on kształt miejsce, w którym Polacy ukrywali Żydów przed Niemcami, którzy w okupowanej przez nich Polsce zabijali również całą polską rodzinę za taką pomoc - prawda?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA