środa, 12 sierpnia 2020.
Strona główna > Kultura > Stworzył postacie Gucia i Cezara. Tą wystawą na pewno się zachwycisz!

Stworzył postacie Gucia i Cezara. Tą wystawą na pewno się zachwycisz!

Stworzył postacie Gucia i Cezara. Tą wystawą na pewno się zachwycisz!
Data publikacji: 2020-07-10 14:46
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-10 14:50
Wywietleń: 501 463790

Stworzył postacie Gapiszona, Kwapiszona oraz Gucia i Cezara, był nazywany prekursorem polskiego komiksu - Bohdan Butenko, mistrz polskiej ilustracji. Od piątku (10 lipca) w Galerii Wschodniej Zamku Książąt Pomorskich będzie prezentowana wystawa, którą zachwycą się zapewne mali i duzi: "35 maja i później… Bohdan  Butenko pinxit". Ekspozycja poświęcona jest twórczości wspomnianego rysownika. Na wystawę składają się ilustracje (pokazane w formie skanów) tworzone m.in. do takich książek jak: „Pan Maluśkiewicz i wieloryb” Juliana Tuwima czy „35 maja” Ericha Kästnera, a także komiksy z postaciami wspomnianych - Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara.

Mistrz polskiej ilustracji

Bohdan Butenko (ur. 1931), mistrz polskiej ilustracji, ukończył Akademię Sztuk Plastycznych w Warszawie. Tuż po dyplomie w pracowni Jana Marcina Szancera został redaktorem artystycznym w wydawnictwie "Nasza Księgarnia". Tutaj w roku 1956 powstały jego pierwsze książki: “Pan Maluśkiewicz i wieloryb” Juliana Tuwima oraz “35 maja” Ericha Kästnera. Od tego czasu pojawiło się na polskim rynku około 250 tytułów w jego opracowaniu, opatrzonych często magiczną sygnaturą Butenko pinxit. Wiele z nich zostało wydanych także za granicą. Rysownik współpracował z wieloma wydawcami oraz z czasopismami dla dzieci i młodzieży - "Miś", "Płomyczek", "Płomyk", "Świerszczyk". Jego ilustracje pojawiały się także w "Świecie Młodych", a przygody "Gapiszona" zostały zekranizowane. Był Kawalerem Orderu Uśmiechu (2012). Zmarł 14 października 2019 roku.

Bohdan Butenko

 

Zachwycające rysunki Butenki

Na oficjalnej stronie internetowej Bohdana Butenki można przeczytać kilka słów o początkach pracy Butenki: "Rysunki tego genialnego ilustratora zachwycają od ... zawsze - są wyjątkowo sugestywne i ponadczasowe. Zaczęły się pojawiać już około roku 1940. Były to pierwsze "komiksy" rysowane w jego zeszytach szkolnych. Te przygodowe historyjki bardzo podobały się kolegom pana Bohdana, czego nie dało się powiedzieć o nauczycielach. Karą było niestety przepisywanie zeszytów "upiększonych" przez niesfornego ucznia".

Jak informują organizatorzy wystawy w Szczecinie, jest ona próbą spojrzenia na twórczość artysty nie tylko przez pryzmat jego dzieł, lecz także poprzez jego własne słowa wybrane z wywiadów i innych dostępnych wypowiedzi. Należą do nich: „Książkę robi się jak sweter”, „Trzeba przyglądać się dzieciom – to nieustające źródło inspiracji” czy „Słowa są tą siłą, która uruchamia wyobraźnię”. Bohdan Butenko wielokrotnie podkreślał bowiem, że jego ilustracje są zawsze dialogiem z tekstem.

Zamkową wystawę będzie można obejrzeć do 27 września, od wtorku do niedzieli w godz. 10 -18 (uwaga, w dniach 25 i 26 lipca wystawa będzie nieczynna!). Bilety mają kosztować - 6 i 4 zł.

(MON)

 

Stworzył postacie Gucia i Cezara. Tą wystawą na pewno się zachwycisz!

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie