Świętowanie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości ciągle trwa w szczecińskich placówkach oświatowych. Ot, choćby we wtorek (13 listopada) uczniowie wraz z nauczycielami Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych zorganizowali wspaniały program artystyczny pn. „Staromłyńska dla niepodległości".
Nie mogło wtedy zabraknąć muzyki! Zespół kameralny zaprezentował zatem m.in. drugą część z pierwszego kwartetu d-moll Stanisława Moniuszki. Publiczność wysłuchała też poloneza „Pożegnanie Ojczyzny" Ogińskiego i walca E-dur z opusu 47 Chopina. Wzruszająco zabrzmiała polska poezja przedstawiona przez młodzież, choćby Tadeusza Różewicza, Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta.
- Obchodząc setną rocznicę odzyskania niepodległości, warto spojrzeć w przyszłość i zastanowić się, jak budować solidarną wspólnotę w niepodległym kraju. Jako spadkobiercy narodowej tradycji winniśmy oddać hołd polskiej sztuce, która wówczas podnosiła Polaków na duchu i motywowała do walki - podkreślali uczniowie prowadzący wtorkową uroczystość. - Wraz z koniecznością odrodzenia się Polski po II wojnie światowej, ukształtowana przez historię poezja zyskała nową funkcję - miała przedstawiać uniwersalne problemy dotyczące człowieka - istoty społecznej i indywidualnej jednostki, skłaniać do refleksji nad ludzką kondycją, kreować system wartości, którego nie zburzy okrucieństwo i niesprawiedliwość. Wszystko po to, byśmy sami mogli się stawać lepszymi ludźmi i wspólnie tworzyć silną, niezależną Polskę. ©℗
(MON)
Na zdjęciu: „Staromłyńska dla niepodległości" - pod takim tytułem w szczecińskiej szkole muzycznej przy ul. Staromłyńskiej odbyła się wzruszająca uroczystość patriotyczna, w hołdzie polskiej sztuce.
Fot. i film Adrian BEDNARSKI