Piątek, 19 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Spowity mrokiem świat. Bezpłatna transmisja z filharmonii - warto obejrzeć!

Data publikacji: 23 kwietnia 2021 r. 07:34
Ostatnia aktualizacja: 23 kwietnia 2021 r. 07:34
Spowity mrokiem świat. Bezpłatna transmisja z filharmonii - warto obejrzeć!
Fot. Sebastian Wołosz  

„Kiedy jesteś małą dziewczynką, rodziców nie ma w domu i towarzyszy ci tylko kot, jest noc, nie ma prądu, a za oknem szaleje burza, to już jest trochę strasznie. Kiedy w drzwiach twojego pokoju staje wielki nietoperz, to już jest całkiem przerażająco. Kiedy okazuje się, że wcale nie jest nietoperzem, tylko Toperzem, a do tego jego przyjaciółmi są Dźwiedź i Boszczyk, a potem ruszasz z nimi na pełną przygód wyprawę, żeby uratować świat, to zaczyna być bardzo, ale to bardzo ciekawie. Chociaż wciąż bardzo niebezpiecznie, bo waszym śladem podąża bezwzględny i przebiegły Pan Błysk” – oto spowity mrokiem świat „Horropery – po tamtej stronie burzy”, czyli książki wydanej wraz ze słuchowiskiem muzycznym. Teraz odbędzie się sceniczna odsłona tego szczecińskiego przedsięwzięcia. Muzyczny spektakl z dreszczykiem zostanie zaprezentowany w dwóch częściach: w sobotę i w niedzielę o godzinie 17, podczas bezpłatnej transmisji na kanałach szczecińskiej filharmonii, w serwisach - Facebook i YouTube. 

Muzyczna sztuka grozy

„Horropera - po tamtej stronie burzy” to projekt bazujący na „muzycznej sztuce grozy dla dzieci o mocnych nerwach”. Jest to inspirowana stylem Tima Burtona historia pewnej dziewczynki, która zostaje przeniesiona przez trzech outsiderów: Toperza, Dźwiedzia i Boszczyka, do świata, który jest po tamtej stronie burzy. Okazuje się, że tamten świat ulega zagładzie, której zapobiec może tylko ona. 

Autorami "Horropery" są: Konrad Pawicki, aktor szczecińskiego Teatru Współczesnego oraz jego żona, Irena Naumowicz, doktorantka literaturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Po raz pierwszy sztuka została publicznie zaprezentowana, w formie czytania perfomatywnego, w 2018 roku podczas Festiwalu Czytania „Odkrywcy Wyobraźni”. Z kolei w ub. roku zaczęto nagrywać słuchowisko na podstawie tego tekstu, m.in. w Centrum Przemysłów Kreatywnych Akademii Sztuki.

 

– W epoce kultury ruchomych obrazów pełnoobsadowe słuchowisko to niezwykle cenne zjawisko. Połączenie słowa, muzyki i dźwiękowego tła niesamowicie oddziałuje na wyobraźnię. Kto kiedykolwiek zetknął się na przykład z Teatrzykiem Zielone Oko, z pewnością to doceni – opowiada Konrad Pawicki. – „Horropera – po tamtej stronie burzy” to przedsięwzięcie zakrojone na szeroką skalę. Warto podkreślić, że zaangażowani są artyści z wielu środowisk. Myślę, że porównując nasze słuchowisko do filmu, jest nam blisko do Tima Burtona, którego oboje z żoną uwielbiamy. Nasze pomysły i muzyka Jacka Wierzchowskiego są właśnie „burtonowskie”.

Aktorzy trzech teatrów

Wspomniany autor kompozycji do słuchowiska, Jacek Wierzchowski, to perkusista szczecińskiej filharmonii, znany twórca muzyki teatralnej, stały kompozytor reżyserki Anny Augustynowicz, multiinstrumentalista. Artysta ten poprowadzi orkiestrę symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie podczas weekendowych transmisji. Obsadę stworzyli z kolei aktorzy trzech szczecińskich scen teatralnych: Marta Uszko, Dorota Chrulska, Grażyna Madej, Iwona Kowalska, Rafał Hajdukiewicz, Wiesław Orłowski, Sławomir Kołakowski, Grzegorz Młudzik, Jacek Piątkowski, Robert Gondek, Paweł Niczewski i Konrad Pawicki.

Wspomniane słuchowisko zostało wydane na płycie, którą w komplecie można kupić wraz z książką - taki pakiet został wydany na początku tego roku (przez Fundację Kultury West&Art) i jest dostępny choćby w szczecińskiej księgarni "FiKa".

- W świecie tym każdy znajdzie coś dla siebie. Najmłodsi zachwycać się będą przepiękną oprawą graficzną, za którą odpowiadają wykładowcy (Leszek Żebrowski, Kaja Depta - Kleśta, Piotr Depta - Kleśta - przyp. red.) i studenci Akademii Sztuki w Szczecinie oraz wspaniałymi piosenkami, starsi zagłębiając się w opowieść przeżyją swoją własną przygodę, a rodzice będą się dobrze bawili, nie tylko czytając swoim dzieciom, ponieważ "Horropera" to pastisz opowieści grozy nawiązujący do najlepszych tradycji gatunku - zapewniają autorzy.

Dla naszych Czytelników mamy jeden egzemplarz książki z - uwaga, uwaga! - autografami twórców projektu. Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać SMS-a na numer 72601 z hasłem: kurier.ksiazka – na SMS-y czekamy tylko 23 kwietnia. Książkę otrzyma osoba, która najszybciej przyśle SMS-a tuż po godz. 12. Koszt SMS-a – 2,46 zł z VAT. ©℗

(MON)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Bonejanglessie
2021-04-23 15:36:01
Zapowiada się strrrrrrasznie fajnie ;)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA