czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Spotkaj Rembasa, spotkaj Kopra

Spotkaj Rembasa, spotkaj Kopra

Spotkaj Rembasa, spotkaj Kopra
Data publikacji: 2015-10-21 12:24
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:56
Wywietleń: 1277 29917

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie zaprasza na dwa spotkania: w czwartek o g. 17.30 w filii nr 38 przy ul. 26  Kwietnia 1 z dziennikarzem Michałem Rembasem a w najbliższy wtorek o g. 17 w salonie ProMedia przy al. Wojska Polskiego 2 - ze Sławomirem Koprem, znanym popularyzatorem historii. 

Ostatnia publikacja Michała Rembasa to "Cuda na fasadach". Jak przeczytamy we wstępie:  „Większość szczecińskich kamienic i budynków publicznych powstała w stosunkowo krótkim czasie: stawiano je od lat 80. XIX wieku do wybuchu I wojny światowej, kiedy to miasto po likwidacji twierdzy wręcz ‘eksplodowało’ przestrzennie. (...) Takiego bogactwa  detali zdobiących kamienice mieszkańcy Berlina mogą nam tylko pozazdrościć. Okazuje się, że w stolicy Niemiec w okresie międzywojennym podczas remontów domów dla sztuki z przełomu XIX i XX wieku nie miano większego szacunku. Fasady po prostu obtłukiwano z ozdób, zostawiając gładkie ściany. W Szczecinie na szczęście się zachowały, między innymi dlatego, że miasto z powodu mniejszej zamożności nie modernizowało się w takim tempie jak Berlin".

Z kolei Koper jest autorem wielu książek oraz artykułów publicystycznych. Współpracował z miesięcznikiem „Uważam Rze - Historia”, był felietonistą tygodnika „Do Rzeczy”, publikuje w miesięcznikach „Historia Do Rzeczy”, „Mówią Wieki”, „Życie na Gorąco – Retro”, „Poznaj Świat” oraz na portalu wp.pl. Historia.

W swoich książkach przedstawia historię głównie poprzez fakty mało znane, zapomniane lub pomijane w „oficjalnych” monografiach. Prezentuje ważne i znane, ale także nieco już zapomniane postacie w kontekście życia prywatnego i codziennego oraz obyczajowości charakterystycznej dla danej epoki.  Oto kilka tytułów:

„Miłość, seks i polityka w starożytnych Grecji i Rzymie”, „Polskie piekiełko. Obrazy z życia elit emigracyjnych 1939-1945”, „Wielcy zdrajcy. Od Piastów do PRL”, „Piastowie. Wędrówki po Polsce pierwszej dynastii”, „Królowe salonów II RP”.

(as)

Na zdjęciu: Michał Rembas ze swoją książką

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy