Sobota, 22 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Sportowa opowieść w Teatrze Lalek Pleciuga

Data publikacji: 30 maja 2024 r. 18:09
Ostatnia aktualizacja: 30 maja 2024 r. 18:29
Sportowa opowieść w Teatrze Lalek Pleciuga
„Gong!" to spektakl dla dzieci napisany według pomysłu byłej olimpijki, Moniki Pyrek. Fot. Agata JANKOWSKA  

„Gong!” to historia Heleny, która urodziła się z rękawicami bokserskimi zamiast rąk. Jest obiektem drwin, dzieci się z niej naśmiewają, ma kłopoty z codziennymi czynnościami, takimi jak pisanie czy otwarcie paczki czipsów. Wszystko zmienia się pewnej nocy, kiedy dziewczynce śni się, że dzięki swoim dziwnym dłoniom może pojechać na Olimpiadę.

To przedstawienie, którego ideą jest przekraczanie przeciwności i wiara we własne możliwości. Spektakl wymyślili Tomasz Lewandowski, dyrektor „Pleciugi” oraz Monika Pyrek, lekkoatletka i olimpijka. Obecnie prowadzi Fundację Moniki Pyrek, która jest partnerem spektaklu.

– Po zakończeniu mojej przygody ze sportem nie wiedziałam, że tak dużo trzeba na temat sportu mówić dzieciom i uświadamiać je w kwestii korzyści płynących z aktywności sportowej – mówiła na konferencji zapowiadającej „Gong”. – Próbuję dotrzeć do dzieci poprzez najróżniejsze formy, a ponieważ lubię teatr, a zwłaszcza Pleciugę, pomyślałam, że spektakl będzie fajnym pomysłem na ich przyciągnięcie. Bardzo cieszę się na współpracę z Tomaszem Lewandowskim i mam nadzieję, że przedstawienie będzie pokazywane także poza Szczecinem.

Podobne nadzieje żywi Tomasz Lewandowski:

– Połączenie teatru i sportu jest bardzo interesujące. Chcielibyśmy, aby „Gong!” wyszedł poza Szczecin, a przy okazji aktywizował do sportu i zachęcał do teatru.

Reżyserem spektaklu jest Tomasz Maśląkowski.

– Najważniejsza w tym spektaklu jest idea rywalizacji i olimpizmu – podkreślił. – Bardzo szybko powstał do niego tekst napisany przez Jarosława Murawskiego, który okazał się dla mnie niezwykle inspirujący. Potem Klaudia Leszczyk stworzyła scenografię.

Oto Walicki, który skomponował muzykę do przedstawienia, zaznaczył, że w jej tworzeniu najważniejsze są emocje, a w tym przypadku także motyw akceptacji – siebie i innych.

– Ważny jest walor edukacyjny, czyli wskazanie, że mimo przeciwności i niepełnosprawności, trzeba siebie zaakceptować – mówił.

– Ta sztuka pokazuje, że sport jest dostępny dla wszystkich, mimo barier – dodała Monika Pyrek.

Główną rolę Heleny zagra Maja Bartlewska. W obsadzie znajdą się ponadto: Gabriela Gola, Rafał Hajdukiewicz, Aleks Joński, Mirosław Kucharski, Marta Łągiewka, Grażyna Nieciecka-Puchalik, Maciej Sikorski i Krzysztof Tarasiuk.

Przedstawienie dedykowane jest dzieciom od 6. roku życia. Premiera już 1 czerwca 2024 w Teatrze Lalek Pleciuga. ©℗

Agata JANKOWSKA

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA