Czwartek, 23 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Spoiwa Kultury. Listy zamrożone w bryłach lodu

Data publikacji: 21 września 2020 r. 21:53
Ostatnia aktualizacja: 21 września 2020 r. 22:31
Spoiwa Kultury. Listy zamrożone w bryłach lodu
 

Wyjątkowa, bo jesienna jest tegoroczna edycja festiwalu Spoiwa Kultury. Corocznie bowiem organizowano go w wakacje. Program tej szczecińskiej imprezy podzielono na dwa bloki realizowane w dwóch kolejnych tygodniach: pierwszy będzie rozmową z przeszłością i historią, drugi – próbą diagnozy skrawków teraźniejszości. Początkowy "set" trwać będzie od wtorku (22 września), a zakończy się w najbliższą sobotę (26 września). Drugi zaplanowano od 30 września do 4 października.

Czas rozproszenia i niespieszności

"Chcemy więc w tej, po raz pierwszy jesiennej, już niewakacyjnej edycji Spoiw Kultury, zaproponować naszym widzom czas rozproszenia, niespieszności. Czas spotykania, lecz z zachowaniem fizycznego dystansu – będący jednocześnie próbą określenia, czym ten dystans jest, jakie są jego konsekwencje, jak na nowo ustawia on relacje społeczne, jak opisuje naszą kruchość i samotność. (...) W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną w Polsce musimy bardzo ograniczyć obecność bezpośrednich uczestników poszczególnych wydarzeń. Bezpłatne wejściówki rezerwować można tylko drogą mailową: info@kana.art.pl – jedna osoba może zarezerwować maksymalnie dwie wejściówki na wybrane wydarzenie (w treści maila prosimy podać imię, nazwisko, numer telefonu oraz dookreślić punkt programu). O dalszych procedurach będziemy komunikować się z Widzami indywidualnie drogą mailową lub telefoniczną. Jesteśmy bardzo podekscytowani faktem, że część wydarzeń będziemy mogli po raz pierwszy przeprowadzić w Internecie w formule live streaming, co oznacza, że będziemy mogli spotkać się z widzami na całym świecie!" - informują organizatorzy.

Co zatem znajdzie się w programie festiwalowym na najbliższe dni?

22 września, od godziny 12, „Wprawka”, Szostak/Fibich, Dzielnica Niebuszewo, instalacja, wstęp wolny

23 września, godz. 19, „unus ex uno”, Paweł Szamburski, performans muzyczny, ul. Niemcewicza 1/1, obowiązują wejściówki, transmisja online,

24 września, godz. 20, „Paulina”, spektakl-performans, Patrycja Dołowy i Michelle Levy, reżyseria: Kathleen Amshoff, Teatr Kana, obowiązują wejściówki, transmisja online,

25 września, godz. 20, „Śpiewnik domowy kameralnie”, Łona i Webber, ul. Słowackiego 14, obowiązują wejściówki,

26 września, od godz. 18, Tempvs Fvgit – korsykańskie pieśni polifoniczne, performans muzyczny, wieża katedry św. Jakuba w Szczecinie, obowiązują wejściówki.

Listy w bryłach lodu

Wspomniana instalacja "Wprawka" opowiada o tym, jak mówiły jej autorki w wywiadzie dla "Kuriera Szczecińskiego" (całość w wydaniu papierowym gazety lub w e-wydaniu, polecamy!), co nastąpiło potem..., czyli masowe deportacje Żydów z całej niemal Europy, wywożonych na tereny podbite, do gett i obozów. Zwykle do Polski właśnie: "To, co stało się w Szczecinie w lutym 1940 roku było jakby ćwiczeniem w celu osiągnięcia biegłości w tych późniejszych deportacjach, swoistą wprawką" - mówiły artystki. Zatem w czterech miejscach, na szczecińskim Niebuszewie, znajdą się cztery bryły lodu (z zamrożonymi wewnątrz listami - jakimi? warto przekonać się, odwiedzając miejsca instalacji...), pod adresami czterech osób, które tam mieszkały przed deportacją. Trafiły do transportów i nigdy do swoich domów nie wróciły… Oddajmy jeszcze głos autorkom instalacji: "Żeby te osoby odnaleźć - zidentyfikować - musiałyśmy odbyć swego rodzaju śledztwo, a udało się ono dzięki życzliwości wielu osób, które między innymi przygotowały dla nas bezcenne archiwalne dokumenty, tak że to są lokalizacje prawdziwe, sprawdzone". 

Spoiwa kultury 2020 Wprawka

Jak dotrzeć do wspomnianych, ważnych miejsc? We wtorek od godz. 12 do 20 organizatorzy będą czekać pod siedzibą Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów przy ul. Niemcewicza 1 z papierową wersją mapy, z zaznaczonymi adresami. W trakcie wędrówki będzie można również zeskanować QR kod lub wejść na stronę internetową projektu: www.wprawka.pl - z fragmentów informacji zamieszczonych w różnych miejscach będzie można poskładać własną opowieść o miejscach i ludziach tam niegdyś żyjących.

Podpowiadamy zatem adresy miejsc (z czasów niemieckiego Szczecina i ich obecne odpowiedniki), do których warto dzisiaj dotrzeć:

Dorotheenstr. 4 / Świętej Barbary 4
Elysiumstr. 12b / Juliana Ursyna Niemcewicza 12b
Stoewerstr. 14 / Księdza Biskupa Adama Naruszewicza 14
Heinrichstr. 21 / Ofiar Oświęcimia 21

(MON) 

Fot. mat. organizatorów 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA