Środa, 27 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Sobotnie bicie rekordu z ZPiT „Szczecinianie"

Data publikacji: 12 października 2019 r. 07:51
Ostatnia aktualizacja: 12 października 2019 r. 21:18
Sobotnie bicie rekordu z ZPiT „Szczecinianie"
 

Kolorowe stroje, ludowa muzyka oraz piosenki i przyśpiewki rozweselą w sobotę szczeciński park Kasprowicza. Za sprawą Zespołu Pieśni i Tańca „Szczecinianie" mieszkańcy mogą wziąć udział w ogólnopolskiej akcji „Wytnij Hołubca”. Będzie okazja nie tylko nauczyć się najbardziej charakterystycznego w środkowo-wschodniej Europie kroku ludowego, ale też pomóc w pobiciu rekordu w ilości osób jednocześnie wycinających hołubce.

W ubiegłym latach bywało, że w parku pojawiało się na tym spotkaniu nawet 600-700 osób. W tym roku nauka wspomnianej figury tanecznej, polegającej na uderzeniu obcasem o obcas z jednoczesnym podskokiem, czyli hołubca, rozpocznie się o godz. 16.30 na Jasnych Błoniach, a po niej, o godz. 17, zaplanowano bicie ogólnopolskiego rekordu.

Wydarzenie pod tytułem „Wytnij Hołubca” zostało zapoczątkowane siedem lat temu przez warszawskie zespoły akademickie. Wtedy też datę owego wycinania uznano za „Dzień Tańca Ludowego”. W kolejnych latach szał hołubców ogarnął całą Polskę - w Szczecinie dzięki ZPiT „Szczecinianie".

Początki tej grupy, prawie dwadzieścia lat temu (w przyszłym roku szykują się okrągłe urodziny!) to szóstka tancerzy pasjonatów kochających folklor i taniec ludowy. Teraz formacja rozrosła się do kilkuset osób, poczynając od kilkuletnich szkrabów aż do dorosłych (jest też grupa seniorów!). Grupa występowała dotąd na wielu ważnych festiwalach, m.in. na Sycylii, w Turcji, Chinach, Portugalii, na Ukrainie. Jest reprezentacyjnym zespołem Pomorza Zachodniego, a od 2013 roku Honorowym Ambasadorem miasta Szczecina. W repertuarze grupy są tańce, pieśni oraz zabawy z regionów etnograficznych Polski: Orawy i Spisza, Rzeszowa, Lublina, Łowicza, Krakowa i Krakowa Wschodniego, Kaszub i wielu innych. Warto dodać, że dyrektor artystyczny zespołu, Ewa Ott-Kamińska, otrzymała w tym roku nominację do Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina za całokształt działalności. Z kolei w miniony weekend ZPiT „Szczecinianie" został uhonorowany, podczas gali w Operze na Zamku, nagrodą pn. „Pro Arte”, przyznawaną przez marszałka naszego województwa.

Już 8 listopada ZPiT „Szczecinianie" wystąpi w Operze na Zamku podczas festiwalu pn. „Moniuszko Inspiration!", w spektaklu pt. „Verbum nobile – szlachetne słowo honoru” w reżyserii Łukasza Netera. Podczas przedstawienia widzowie będą mogli usłyszeć mniej i bardziej znane kompozycje Moniuszki, ale również tradycyjną muzykę regionalną, która sięga do rdzenia naszej kultury i tradycji muzycznej oraz tanecznej. Pretekstem do powstania spektaklu stały się łacińskie słowa - verbum nobile, czyli szlachetne słowo honoru. ©℗

(MON)

Fot. arch. Szczecinianie

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA