Rozpoczął się coroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sacrum Non Profanum. Inauguracja odbyła się w Książnicy Pomorskiej w Sali im. Zbigniewa Herberta - był to koncert duetu Muras/Brzezina oraz wernisaż wystawy wystawy pt.: "Preludium i fuga czyli narodziny PSI Academia i XX lat festiwalu". W tym roku festiwal obchodzi swój jubileusz - to jego XX edycja.
O tym, jak istotna w historii festiwalu jest jubileuszowa edycja Sacrum Non Profanum opowiedział prof. Bohdan Boguszewski, współtwórca i dyrektor artystyczny:
- Ona jest dla nas wszystkich bardzo ważna. To swego rodzaju jubileusz podsumowujący to co robiliśmy do tej pory. Przez pierwsze pięć lat w zasadzie szukaliśmy takiej formuły festiwalu,aby odbywał się on na wysokim poziomie i reprezentował dobry program. W 2010 roku patronem festiwalu był Fryderyk Chopin, w następnych latach mieliśmy innych patronów i otaczaliśmy ich twórczością innych kompozytorów, żeby koncerty były atrakcyjne. Po Chopinie był Marek Jasiński, a następnie Górecki, Penderecki, Kilar, Szymanowski, Lutosławski, Paderewski, Moniuszko. Później było trudniej z powodu pandemii w roku 2020. W roku 2022 wybuchła wojna na Ukrainie i nie mogliśmy już utrzymać tej formuły. Przeglądając wcześniejsze programy festiwalu stwierdziłem, że było już prawie wszystko poza jednym nurtem - muzyką filmową. Dlatego postanowiłem nadrobić te lukę i w tym roku będziemy mieli dwa koncerty w muzyki filmowej: w Amfiteatrze w Świnoujściu i w Teatrze Letnim w Szczecinie.
Wydarzeniem rozpoczynającym tegoroczny festiwal był kameralny koncert saksofonisty Jakuba Murasa i akordeonisty Łukasza Brzeziny. Zagrali oni miedzy innymi słynne "cztery Pory Roku" Vivaldiego.
- Inauguracja festiwalu odbywa się w Książnicy Pomorskiej wraz z duetem akordeon i saksofon, czyli Muras/Brzezina - opowiadał prof. Bohdan Boguszewski. - Jak ich usłyszałem, postanowiłem zaprosić ich na festiwal. Mają w opracowaniu "Cztery pory roku Vivaldiego", ale i Maxa Richtera i Astora Piazzolli.
Koncertowi towarzyszyła wystawa, na której zaprezentowano liczne pamiątki związane z historią festiwalu Sacrum Non Profanum oraz z Pomorskim Stowarzyszeniem Instrumentalistów Academia. Można na niej oglądać prace naukowe poświęcone wpływowi festiwalu na kulturę Szczecina i Pomorza Zachodniego, dyplomy prof. Boguszewskiego, plakaty, broszury, płyty, fotografie i wiele innych rzeczy.
Międzynarodowy Festiwal Sacrum Non Profanum odbywa się od 2005 roku. Jego celem jest promowanie wielkich mistrzów muzyki klasycznej, takich jak Paderewski czy Chopin oraz kompozytorów i muzyków współczesnych.
Od 2018 roku PSI Academia współpracuje z Lwowską Orkiestrą Filharmonii Narodowej Ukrainy. Wątek ukraiński i dedykacja dla ofiar wojny na Ukrainie to ważne elementy festiwalu
- Finał festiwalu w filharmonii będzie z muzyką ukraińską. Od roku 2022, czyli od czasu napaści Rosji na Ukrainę postanowiłem dedykować te wszystkie koncerty kobietom i dzieciom Ukrainy. Dodam jeszcze sympatyczną współpracę z Filharmonią Lwowską i muzykami, z którymi nagrałem płytę z utworami Paderewskiego. Te więzy przyjaźni trwają dalej - podkreślał prof. Boguszewski. ©℗
(aj)