Piątek, 12 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Różankowy rozkład jazdy

Data publikacji: 03 sierpnia 2016 r. 15:55
Ostatnia aktualizacja: 08 listopada 2018 r. 02:40
Różankowy rozkład jazdy
 

W tym tygodniu Różany Ogród Sztuki rozpocznie orkiestra rosyjskich instrumentów ludowych "Heliosis - Słoneczne Marzenia" z Krasnojarska na Syberii. W sobotę wystąpi zespół L.U.Z. Blues, niedziela zaś to koncert Trio akordeonowego „ Srebrzyści Akordeoniści”. No i oczywiście mnóstwo atrakcji dla dzieci.

 

5 SIERPNIA, piątek

godz. 19.00

Heliosis – muzycy z Syberii w Ogrodzie Różanym.


Na początku sierpnia przyjedzie do Szczecina 16-osobowa orkiestra rosyjskich instrumentów ludowych "Heliosis - Słoneczne Marzenia" z Krasnojarska na Syberii. Zespół tworzą młodzi ludzie, grający klasyczną muzykę rosyjską, ale także polską, niemiecką, żydowską. Wśród używanych instrumentów znajdują m.in. bałałajka, flet, domra, akordeon, bajan.

 Główny koncert w Szczecinie odbędzie się 5 sierpnia o godzinie 19.00 w Ogrodzie Różanym, w ramach projektu Różany Ogród Sztuki.

 Ponieważ część członków zespołu ma polskie korzenie, młodzież aktywnie uczestniczy w życiu Polaków na Syberii, dając koncerty podczas różnych uroczystości. Swoją muzyką orkiestra uświetniła m.in. otwarcie festiwalu polskich filmów w Krasnojarsku, zapewniła oprawę muzyczną podczas wystaw organizowanych przez Dom Polski, dawała koncerty charytatywne na rzecz ubogich dzieci, brała udział w festiwalu Dialog Czterech Kultur w Łodzi.

Nazwa orkiestry – „Heliosis - Słoneczne Marzenia" –  nie jest przypadkowa. Jej siedzibą jest bowiem Osiedle Słoneczne w Krasnojarsku. Od 1999 roku na tym samym osiedlu istnieje katolicka parafia pod wezwaniem Świętej Rodziny, prowadzona przez księdza Tadeusza Szyjkę, z którą orkiestra blisko współpracuje. Ks. Tadeusz jest inicjatorem przyjazdu i zarazem opiekunem młodzieży podczas pobytu w Polsce.

 Więcej o zespole: www.oheliosis.ru

Parafia katolicka w Krasnojarsku: www.parafiaswrodziny.com

 

6 SIERPNIA, sobota

godz. 11.00 – 13.00

Warsztaty teatralne oparte na bajce "O Zosi, która spadła z nieba". W programie warsztatów wspólne tworzenie scenografii i kostiumów oraz zapoznanie

z podstawowymi technikami warsztatu teatralnego.

Warsztaty plastyczne – "Pejzaż rzeczywisty a pejzaż fantastyczny", czyli krótka historia pejzażu. Uczestnicy warsztatów, wykonają pejzaż otaczającej ich przestrzeni tj. ogrodu różanego lub przeniosą się w krainę wyobraźni, tworząc fantastyczny krajobraz. Odbiorcy zajęć zapoznają się również z różnymi technikami plastycznymi, podczas których zostaną wykorzystane między innymi takie materiały jak: ołówek, węgiel, akwarele, tempra, czy pastele.

godz. 12.00

Koncert zespołu L.U.Z. Blues. W programie koncertu polskie i zagraniczne przeboje muzyki lat 70 tych i 80 tych. Publiczność będzie miała okazję usłyszeć

m.in. C. Niemena, K. Stanek, K. Sobczyk, T. Nalepy i innych.

 

godz. 13.00-14.00

Spektakl interaktywny pt. „O Zosi, która spadła z nieba” to spektakl często wykorzystywany w teatroterapii. Spektakl jest zabawą w świat zwierząt i ptaków: od Zosi myszki, poprzez myszołowa, po królika, borsuka, jeża, wróbla... Jest i dąb. Przedstawienie uczy wdzięczności, dobroci i wrażliwości względem innych ludzi... Kolorowe "maski" i śpiew uatrakcyjniają teatralną zabawę.

 

7 SIERPNIA, niedziela

godz. 12.00

Koncert Trio akordeonowe „ Srebrzyści Akordeoniści” tworzą: Czesław Lewicki, Zbigniew Kulesza i Kazimierz Czapiewski. To trzej panowie na emeryturze, którzy spotkali się po latach i postanowili wspólnie zagrać na swoich ulubionych instrumentach. Wszyscy trzej są absolwentami Szkoły Muzycznej w klasie akordeonu. Szkołę tę ukończyli w latach 60-tych ubiegłego wieku.

Ostatnio dołączyła do nich wokalistka - Natalia Glinka, która podczas niedzielnego koncertu zaśpiewa z zespołem kilka piosenek z repertuaru polskiej muzyki rozrywkowej.

Fot. Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA