Recital rosyjskiej liryki wokalnej, pt. „Romans wschodni”, który niedawno można było obejrzeć online, cieszył się takim zainteresowaniem, iż dyrekcja szczecińskiej Opery na Zamku zdecydowała - na prośbę melomanów - o ponownym zamieszczeniu go w sieci. Koncert można oglądać za darmo w serwisie YouTube na kanale wspomnianej instytucji, pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=V7Cesk-_VVE
Motywem przewodnim recitalu jest miłość i tak dobrze nam wszystkim znane różne jej oblicza. Występują w nim: sopranistka Victoria Vatutina oraz pianistka Olga Bilas. Jak podkreśla śpiewaczka, rosyjska liryka wokalna to połączenie głębokiej poezji z wyjątkowo piękną muzyką.
– Cechuje ją bardzo wysoka temperatura emocjonalna, a zarazem intymność i szlachetna prostota. Można by powiedzieć, że to studium wewnętrznego świata człowieka, jego wrażliwości, przemiany uczuciowej, ułomności, bezbronności – opowiada śpiewaczka. – Za motyw przewodni wybrałyśmy miłość, bo miłość obnaża naszą intymność, podsyca emocje, a wywoływanie emocji to najcenniejsze narzędzie twórcze. Spróbujemy przy pomocy trzech kompozytorów przyjrzeć się różnym przejawom miłości, przejść trudną drogę – początek, euforię, zwątpienie, obojętność, nawet śmierć – aż do odrodzenia i nadziei.
Całość 45-minutowego koncertu, w pięknej oprawie wizualnej, to trzynaście utworów, z czego dziewięć to poezja do muzyki wspaniałych rosyjskich kompozytorów: Sergiusza Rachmaninowa, Piotra Czajkowskiego i Mikołaja Rimskiego-Korsakowa, trzy utwory fortepianowe oraz - na koniec spotkania - muzyczny skok na drugą półkulę, czyli George Gershwin. Podczas recitalu melomani usłyszą muzyczną interpretację wierszy Aleksandra Puszkina, Fiodora Tiutczewa czy Aleksieja Apuchtina.
Program recitalu:
I część
Piotr Czajkowski – Czy króluje dzień? op. 47 nr 6 z cyklu 7 Romansów
Sergiusz Rachmaninow – Jest tu dobrze op. 21 nr 7 z cyklu 12 Romansów
Piotr Czajkowski – Marsz ołowianych żołnierzyków i Taniec Cukrowej Wróżki z baletu Dziadek do orzechów op. 71
Mikołaj Rimski-Korsakow – aria Marfy z IV aktu opery Carska narzeczona
Piotr Czajkowski – Serenada (Och, dziecko! Pod twoim oknem zaśpiewam ci serenadę)
Sergiusz Rachmaninow – Nie śpiewaj do mnie, piękna op. 4 nr 4 z cyklu 6 Romansów
II część
Mikołaj Rimski-Korsakow – Romans wschodni Gdy kocha słowik róży pąk op. 2 nr 2
Mikołaj Rimski-Korsakow – aria Królowej Śniegu O królu, zapytaj mnie sto razy z IV aktu opery Królowa Śniegu
Sergiej Rachmaninow – Preludium cis-moll op. 3 nr 2
Mikołaj Rimski-Korsakow – Na wzgórzach Gruzji op. 3 nr 4 z cyklu 4 Pieśni
Sergiusz Rachmaninow – Wiosenne wody op. 14 nr 11 z cyklu 12 Romansów
George Gershwin – piosenka Our love is here to stay (Nasza milość jest tutaj, aby pozostać)
To absolwentka Akademii Muzycznej we Lwowie, laureatka Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Sztuka XXI wieku” w Kijowie. Zadebiutowała w 2006 roku w Operze Wrocławskiej partią Violetty Valéry w „Traviacie” Verdiego. W latach 2007–2017 była solistką Opery Nova w Bydgoszczy, obecnie jest związana z Operą na Zamku w Szczecinie. Występuje m.in. w takich operach, jak: „Così fan tutte” (Fiordiligi), „Czarodziejski flet” (Pamina), „Wesele Figara” (Susanna), „Cyrulik sewilski” (Rozyna), „Napój miłosny” (Adina), „Rigoletto” (Gilda).
Olga Bilas to absolwentka Akademii Muzycznej we Lwowie, laureatka konkursów międzynarodowych. Wielokrotnie występowała jako solistka i kameralistka na scenie Filharmonii Lwowskiej. Od 2017 roku jest korepetytorką w Operze na Zamku w Szczecinie.
(MON)