Czwartek, 23 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

"Roma" najlepszym filmem, "Zimna wojna" bez nagrody

Data publikacji: 11 lutego 2019 r. 20:49
Ostatnia aktualizacja: 13 lutego 2019 r. 21:06
"Roma" najlepszym filmem, "Zimna wojna" bez nagrody
 

Hiszpańskojęzyczny dramat "Roma" otrzymał w niedzielę nagrodę dla najlepszego filmu na ceremonii rozdania nagród Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) w Londynie. Nominowana w czterech kategoriach "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego nie dostała żadnego wyróżnienia.

Wyprodukowana przez platformę Netflix "Roma" zwyciężyła także w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, a jej meksykański reżyser Alfonso Cuaron został nagrodzony również za reżyserię i zdjęcia.

Osadzony w latach 70. XX wieku, film opowiada o konfliktach rodzinnych i hierarchii społecznej wśród pracujących w dzielnicy Meksyku Colonia Roma służących pochodzących z indiańskiego ludu Misteków. Obraz otrzymał także aż dziesięć nominacji do amerykańskich Oscarów.

- (Język) obcy jest tylko kolejnym kolorem, a kolory się wzajemnie uzupełniają. Jestem bardzo zadowolony, że BAFTA doceniła opowieść o służbie mającej (imigranckie) korzenie - powiedział Cuaron, dziękując również Meksykowi.

Jednak najwięcej nagród - bo aż siedem z dwunastu nominacji - zebrał film kostiumowy "Faworyta" greckiego reżysera Yorgosa Lanthimosa, opowiadający historię o relacjach panujących na dworze brytyjskiej królowej Anny Stuart na początku XVIII wieku.

Nagrodę BAFTA dla aktora pierwszoplanowego otrzymał Rami Malek za rolę lidera zespołu rockowego Queen Freddy'ego Mercury'ego w "Bohemian Rhapsody".

Film "Zimna wojna" polskiego reżysera Pawła Pawlikowskiego był nominowany w aż czterech kategoriach - najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz oryginalny i najlepsze zdjęcia - ale nie otrzymał żadnej nagrody, przegrywając trzykrotnie z "Romą" i raz z "Faworytą".

W 2015 roku Pawlikowski otrzymał nagrodę BAFTA za "Idę".

Tradycyjnie ceremonia rozdania nagród BAFTA odbyła się dwa tygodnie przed galą wręczenia Oscarów, a wyniki są często traktowane jako wskazówka dla możliwego wyniku głosowania Amerykańskiej Akademii Filmowej.

(pap)

Na zdjęciu: Reżyser "Romy" Alfonso Cuaron z córką Tessą i nagrodami na gali BAFTA

Fot. EPA/NIK HALLEN 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

- tak dobrze się
2019-02-13 19:55:11
zapowiadło i "zdechło"....Te "akademie", "komitety" to takie samiograje do robienioa pieniędzy. Mają b.trudną rolę, np. jak zmierzyć "- (Język) obcy jest tylko kolejnym kolorem, a kolory się wzajemnie uzupełniają. Jestem bardzo zadowolony, że BAFTA doceniła opowieść o służbie mającej (imigranckie) korzenie - powiedział Cuaron, dziękując również Meksykowi." Przecież widać dla przeciętnego iż to jest bisnes i polityka.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA