poniedziałek, 27 maja 2019.
Strona główna > Kultura > Rok Moniuszki w regionie

Rok Moniuszki w regionie

Rok Moniuszki w regionie
Data publikacji: 2019-02-05 16:08
Ostatnia aktualizacja: 2019-02-08 10:20
Wywietleń: 1205 374553

Występy kilkuset artystów, festiwale, opery, spotkania literackie, panele dyskusyjne - tak zapowiadają się obchody 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki w województwie zachodniopomorskim.

- Dwusetna rocznica urodzin Stanisława Moniuszki to doskonała okazja do tego, aby przypomnieć twórczość artysty - mówił podczas konferencji prasowej marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. - Bardzo się cieszę, że na Pomorzu Zachodnim będziemy obchodzić te urodziny bardzo intensywnie. Udało się zgromadzić całą rzeszę instytucji.

W 10 miastach w regionie odbędzie się 50 wydarzeń. Zaplanowano m.in. warsztaty, panele dyskusyjne, spotkania literackie, koncerty, opery, a nawet mappingi. Dzięki tym atrakcjom mieszkańcy województwa będą mieli szansę zapoznać się z życiem i twórczością kompozytora.

- Bardzo mocno podkreślam walor edukacyjny tych wydarzeń - mówił Jacek Jekiel, dyrektor Opery na Zamku, koordynator regionalny ds. organizacji obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. - Niektórzy mogą mieć takie poczucie, że nie ma spektakularnych wydarzeń artystycznych. Wydaje się, że ta spektakularność jest trudna do pokonania.

W stolicy regionu do obchodów włączyła się Filharmonia Szczecińska im. Mieczysława Karłowicza. W programie zaplanowano koncerty - zarówno dla dzieci, jak i dorosłych - które inspirowane będą twórczością Moniuszki. Również Akademia Sztuki w Szczecinie postanowiła przygotować kilka wydarzeń. Zaplanowano konkursy plastyczne, konkursy wiedzy oraz warsztaty dla dzieci, uczniów, dorosłych oraz nauczycieli.

Dwa duże wydarzenia odbędą się także w szczecińskiej Operze na Zamku. Pierwsze z nich to spektakl "Balety polskie odkrywane na nowo", na który składają się dwa balety: „Na kwaterunku” Stanisława Moniuszki oraz „Pieśń o ziemi” Romana Palestra. Realizacji pierwszej choreografii podejmie się Robert Bondara. Ta premiera to główny akcent obchodów Roku Moniuszkowskiego w Operze na Zamku.

Drugim wydarzeniem będzie festiwal Moniuszko Inspiration, który odbędzie się między 3 a 10 listopada br. Zaplanowano siedem wydarzeń artystycznych oraz dwa panele dyskusyjne, w których poruszana będzie m.in. kwestia, w jaki sposób kompozytor inspiruje w czasach teraźniejszych.

Do obchodów Roku Moniuszki w regionie włączyły się także instytucje niezwiązane na co dzień z kulturą, m.in. zachodniopomorski oddział Przewozów Regionalnych.

- Jeden z najnowocześniejszych pociągów zostanie dedykowany twórcy opery narodowej. W środku podróżni będą mogli uzyskać garść informacji na temat życia i twórczości artysty - mówił Olgierd Geblewicz. - Będziemy próbowali również wprowadzić do wnętrza pociągu próbki muzyczne. Mam nadzieję, że to będzie ciekawa i innowacyjna metoda przybliżania postaci tego wielkiego artysty, który tworzył w niełatwych dla kultury polskiej czasach.

Szczecinianie, którzy zechcą uczcić dwusetne urodziny kompozytora, będą mogli na Jasnych Błoniach 5 maja br. zatańczyć poloneza. Taneczny happening poprowadzi Krystyna Mazurówna - legendarna tancerka. Zainteresowani mogą się zgłaszać wysyłając e-mail na adres moniuszko200@opera.szczecin.pl . Zaplanowano także specjalne spotkania przygotowujące do tańca. W tym dniu na Jasnych Błoniach wystąpią także chóry, zespoły, soliści oraz amatorzy, którzy inspirowali się twórczością Moniuszki.

Również mniejsze miejscowości w województwie będą świętować dwusetne urodziny kompozytora, m.in. Połczyn-Zdrój oraz Tuczno. W tej pierwszej 4 maja br. miejscowy amfiteatr oficjalnie zostanie nazwany imieniem twórcy polskiej opery narodowej. ©℗

(KaNa)

Na zdjęciu: W 10 miastach w regionie odbędzie się 50 wydarzeń. Zaplanowano m.in. warsztaty, panele dyskusyjne, spotkania literackie, koncerty, opery, a nawet mapingi - poinformowano na konferencji.

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

Rok Moniuszki w regionie Rok Moniuszki w regionie

Komentarze

Czy przy ul Moniuszki będą występy ??
.
2019-02-06 23:50:33
Robert
No, niestety, nie ma spektakularnych wydarzeń artystycznych. A powinny. I edukacyjne dla początkujących i wieczorne spektakle oper Moniuszki tak jak się to dzieje w niemal wszystkich dużych miastach w Polsce. Poza Szczecinem.
2019-02-06 12:06:28
:D
Na zdjęciu same tuzy kultury.
2019-02-06 06:58:18

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie