Środa 19 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Rocznica CD Przełomy. Dialog trwa od trzech lat

Data publikacji: 2019-01-18 16:38
Ostatnia aktualizacja: 2019-01-20 11:44
Rocznica CD Przełomy. Dialog trwa od trzech lat
 

Centrum Dialogu "Przełomy", filia Muzeum Narodowego pod placem Solidarności w Szczecinie, ma już 3 lata. Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, pomysłodawczyni CD i kierownik tej placówki, podsumowała miniony rok i opowiedziała o planach na najbliższe miesiące. 

Najpierw trochę liczb. W 2018 roku 43 221 osób odwiedziło "Przełomy" i wzięło udział w imprezach tej instytucji zorganizowanych na pl. Solidarności. Centrum zorganizowało 12 wystaw, w tym 4 plenerowe. 70 grup szkolnych zwiedziło ekspozycje samodzielnie a 242 grupy szkolne wzięły udział w lekcjach muzealnych. Odbyły się 4 lekcje terenowe i dwie debaty oksfordzkie: "Sierpień 88 dokończył demontaż PRL" i "Wolna Polska - spełniony sen pokoleń".

- Jak na trzylatka jest to osobnik dość dojrzały, co widać po jego działalności - powiedział Lech Karwowski, szef MN.

Kuchcińska-Kurcz podkreślała, że Centrum Dialogu organizuje debaty z udziałem świadków historii, którzy z powodu bieżącego konfliktu politycznego na co dzień ze sobą nie rozmawiają, oraz celebruje bardzo różne rocznice.

- Oprócz tych wielkich, ogólnonarodowych, lokalnych, tak samo celebrujemy urodziny tak pięknej osoby jak Danuta Szyksznian - Ossowska, nasza ikona Armii Krajowej, która w tym roku skończy 95 lat, pisze książki, jest aktywna, stawia pomniki - mówiła Kuchcińska-Kurcz.

Minione trzy lata to także czas zbieranie laurów. Zaprojektowane przez Roberta Koniecznego „Przełomy” spodobały się i w Polsce, i na świecie. Centrum zostało uznane za najlepszą europejską przestrzeń publiczną – ex aequo z projektem rewitalizacji sadów w Caldes de Montbui w Hiszpanii. Tak zdecydowało jury nagrody European Prize for Urban Public Space 2016. Potem „Przełomy” podczas Festiwalu Architektury w Berlinie otrzymały nagrodę za Najlepszy Budynek Świata. W XXXVII Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku dostały Sybillę w kategorii „Wystawy historyczne i archeologiczne”. Centrum jest też w finale nagrody EMYA, najstarszej nagrody muzealnej Europy, przyznawanej za pracę dla społeczności lokalnej.

Czego możemy oczekiwać w tym roku?

- Dwie ważne rocznice, nad którymi myślimy. Wybuch drugiej wojny światowej to potwornie trudny temat, zwłaszcza tutaj, w Szczecinie, ale poradzimy sobie dryfując w stronę pamięci, a nie historii. Jest też rocznica roku 1989. Rok 1988 był trudny ze względu na podziały polityczne, rok 1989 będzie megatrudny - oceniła Kuchcińska-Kurcz.

Urodziny instytucji obudowane są kilkoma imprezami. Jedną z nich jest wystawa fotografii Jerzego Undro "Jestem świadkiem". Fotoreporter przyznał, że szczególnie osobisty stosunek ma do zdjęć z misji polskich wojsk, gdzie ginęli żołnierzy, których znał prywatnie. Będzie z nim można porozmawiać w piątek o g. 16.30.

Inne propozycje to m.in. prezentacja zwycięskich prac konkursu „Kroniki rodzinne” i „Trzy dni w Szczecinie” (we wtorek o g. 10) i promocja książki Michała Siedziako „Bez wyboru. Głosowania do Sejmu PRL (1952 – 1989)” (26 stycznia, g. 16.30).©℗

(as)

Fot. CDP

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Znasz takie powiedzenie?
2019-01-18 20:12:05
Głupi jak wódz Otua.
Wódz OTUA
2019-01-18 19:46:02
Kto wydaje pozwolenie na organizowanie spędu KODerastów w tym przybytku???Tam w sposób jawny odbywa się plucie na Polskę.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA