sobota, 22 lutego 2020.
Strona główna > Kultura > Rocznica CD Przełomy. Dialog trwa od trzech lat

Rocznica CD Przełomy. Dialog trwa od trzech lat

Rocznica CD Przełomy. Dialog trwa od trzech lat
Data publikacji: 2019-01-18 16:38
Ostatnia aktualizacja: 2019-01-20 11:44
Wywietleń: 1016 372171

Centrum Dialogu "Przełomy", filia Muzeum Narodowego pod placem Solidarności w Szczecinie, ma już 3 lata. Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, pomysłodawczyni CD i kierownik tej placówki, podsumowała miniony rok i opowiedziała o planach na najbliższe miesiące. 

Najpierw trochę liczb. W 2018 roku 43 221 osób odwiedziło "Przełomy" i wzięło udział w imprezach tej instytucji zorganizowanych na pl. Solidarności. Centrum zorganizowało 12 wystaw, w tym 4 plenerowe. 70 grup szkolnych zwiedziło ekspozycje samodzielnie a 242 grupy szkolne wzięły udział w lekcjach muzealnych. Odbyły się 4 lekcje terenowe i dwie debaty oksfordzkie: "Sierpień 88 dokończył demontaż PRL" i "Wolna Polska - spełniony sen pokoleń".

- Jak na trzylatka jest to osobnik dość dojrzały, co widać po jego działalności - powiedział Lech Karwowski, szef MN.

Kuchcińska-Kurcz podkreślała, że Centrum Dialogu organizuje debaty z udziałem świadków historii, którzy z powodu bieżącego konfliktu politycznego na co dzień ze sobą nie rozmawiają, oraz celebruje bardzo różne rocznice.

- Oprócz tych wielkich, ogólnonarodowych, lokalnych, tak samo celebrujemy urodziny tak pięknej osoby jak Danuta Szyksznian - Ossowska, nasza ikona Armii Krajowej, która w tym roku skończy 95 lat, pisze książki, jest aktywna, stawia pomniki - mówiła Kuchcińska-Kurcz.

Minione trzy lata to także czas zbieranie laurów. Zaprojektowane przez Roberta Koniecznego „Przełomy” spodobały się i w Polsce, i na świecie. Centrum zostało uznane za najlepszą europejską przestrzeń publiczną – ex aequo z projektem rewitalizacji sadów w Caldes de Montbui w Hiszpanii. Tak zdecydowało jury nagrody European Prize for Urban Public Space 2016. Potem „Przełomy” podczas Festiwalu Architektury w Berlinie otrzymały nagrodę za Najlepszy Budynek Świata. W XXXVII Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku dostały Sybillę w kategorii „Wystawy historyczne i archeologiczne”. Centrum jest też w finale nagrody EMYA, najstarszej nagrody muzealnej Europy, przyznawanej za pracę dla społeczności lokalnej.

Czego możemy oczekiwać w tym roku?

- Dwie ważne rocznice, nad którymi myślimy. Wybuch drugiej wojny światowej to potwornie trudny temat, zwłaszcza tutaj, w Szczecinie, ale poradzimy sobie dryfując w stronę pamięci, a nie historii. Jest też rocznica roku 1989. Rok 1988 był trudny ze względu na podziały polityczne, rok 1989 będzie megatrudny - oceniła Kuchcińska-Kurcz.

Urodziny instytucji obudowane są kilkoma imprezami. Jedną z nich jest wystawa fotografii Jerzego Undro "Jestem świadkiem". Fotoreporter przyznał, że szczególnie osobisty stosunek ma do zdjęć z misji polskich wojsk, gdzie ginęli żołnierzy, których znał prywatnie. Będzie z nim można porozmawiać w piątek o g. 16.30.

Inne propozycje to m.in. prezentacja zwycięskich prac konkursu „Kroniki rodzinne” i „Trzy dni w Szczecinie” (we wtorek o g. 10) i promocja książki Michała Siedziako „Bez wyboru. Głosowania do Sejmu PRL (1952 – 1989)” (26 stycznia, g. 16.30).©℗

(as)

Fot. CDP

Komentarze

Znasz takie powiedzenie?
Głupi jak wódz Otua.
2019-01-18 20:12:05
Wódz OTUA
Kto wydaje pozwolenie na organizowanie spędu KODerastów w tym przybytku???Tam w sposób jawny odbywa się plucie na Polskę.
2019-01-18 19:46:02

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie