Środa, 29 listopada 2023 r. 
-3 szczecin
REKLAMA

Robią "Przełomy"

Data publikacji: 05 sierpnia 2015 r. 11:45
Ostatnia aktualizacja: 08 listopada 2018 r. 02:40
Robią "Przełomy"
 

W Centrum Dialogu "Przełomy", oddziale Muzeum Narodowego powstającym na placu Solidarności w Szczecinie, na finiszu są prace związane z przygotowaniem obiektu do zainstalowania wystawy. "Przełomy" zostaną uruchomione w tym roku. 

- Dobiegają końca prace architektoniczno-instalacyjne - informuje Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego. - Jest ogrzewanie podłogowe, montowane są instalacje elektryczne i ścianki działowe. 27 lipca dostarczono nam projekty paneli informacyjnych, modele gablot i konstrukcji scenograficznych, trwają prace nad instalacjami artystycznymi. We wrześniu zespół artystów będzie pracował na miejscu.

Tworzenie "Przełomów" przebiega z problemami. Kilka miesięcy temu Redan, twórca ekspozycji, ogłosił, że odstępuje od przygotowania dokumentacji dla Centrum. A bez tej dokumentacji nie było możliwe stworzenie wystawy. Wyjaśniając motywy swojej decyzji, zarząd Redana ocenił, że całą winę za odstąpienie ponosi zamawiający, czyli muzeum. Jednak wedle dyrektora Karwowskiego to Redan nie wywiązał się ze swoich zobowiązań, przygotował dokumentację obarczoną błędami i trzeba było nałożyć na biuro karę umowną. W końcu jednak obie strony doszły do porozumienia.

- Tak jak mówiłem wcześniej, Centrum Dialogu "Przełomy" zostanie otwarte w tym roku podczas semestru szkolnego - mówi Lech Karwowski. - Chcielibyśmy, aby inauguracja była powiązana z datą symboliczną. Trwają rozmowy na ten temat. Dziś zwyczajem jest modyfikowanie wystaw stałych nawet co 3 lata. Będziemy też w CDP i na placu eksponować wystawy czasowe. Będzie co robić.

Centrum Dialogu "Przełomy" ma upamiętniać najważniejsze wydarzenia polskiego Szczecina, ze szczególnym uwzględnieniem protestów społecznych. Dominantą kompozycyjną wystawy ma być "linia czasu". Inicjatorką powstania Centrum jest Agnieszka Kuchcińska-Kurcz. ©℗

(as)

Na zdjęciu: Tak wyglądały "Przełomy" po położeniu ogrzewania podłogowego.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

rob
2015-08-06 09:59:41
ecs ma rade naukowa a czy szczescinski gunkier ma rade naukowoa??? Pan profesor Wiechowski moze tam byc. jest
płaszczak
2015-08-05 17:40:00
Europejskie Centrum Solidarnosci - jako fundacja działa od 1999. przy wsparciu: Ministerstwa, Marszałka Pomorskiego, Prezydenta Gdańska, NZSS Solidarność; od 2007 roku jest osobna instytucja kultury, o budżecie, za ktory można by chyba utrzymac wszystkie szczecinskie instytucje kultury. Niewielka dotacja na CDP pochodzi tylko z kasy Marszałka, a CDP jest jednym z oddzialow Muzeum narodowego, jak woadomo znanego przesiebiorstwa developerskiego. Budżet inwestycji - ok. 235 mln, nasze CDP może 25 mln ? U nas w 2007 jeszcze nikt nie wiedzial kto i co ma budować. Inwestycja ESC zaczyna sie i kończy w latach 2010-12. U nas - w 2009 - dopiero konkurs architektoniczny. Otwarcie ECS - po dwóch latach od wzniesienia budowli w 2014. U nas inwestycja zaczyna sie chyba w 2012. Budynek oddano w stanie surowym w zeszłym roku. Kto jest na tyle "bystry", żeby porównywac te dwie sytuacje? Co ma z tym wspólnego jakaś pasja? To wymaga profesjonalizmu, a tu ktos nie umie nawet porownac prostych notatek z netu. Inne ciekawe refleksje na temat ESC - w środku "zamkniety" ogród wolności, wszyssko pod sznureczek i kąt prosty. Co przypomina budynek? Najbardziej ponury więzienny gąsienicowy pojazd ludzi pustyni z pamietnej, pierwszej , Wojen Gwiezdnych... No i jeszcze stosunek szczecinian. Najlepsi są ci z Soliderności - podczas uroczystosci łażą z obrażonymi minami po placu i łkają, że nie ma gdzie defilady zrobić, bo plac za krzywy. Też im się proste kąty marzą... Jeszcze inni chcą nasze "arcydzielo" (kiczu), czyli Aniola wolności postawic na samym szczycie budynku. Pewnie muzeum gdyby moglo, oddaloby to ustrojstwo wszystkim skrzywionym innowatorom. Ciekawe co by z nim zroblli w ciagu 3 miesiecy.... Kolejna alejka kwiatowa, tutaj by się wrównalo, wypłaszczylo, Aniola na szczyt, masz maciejewicza na drigi, kaczyński w środku, drewniane klombiki, jakas piskownica, sztuczna trawa i hulaj dusza - szczecińska oczywiście, bo to byloby na jej miarę.
Aldona
2015-08-05 16:37:45
W tym roku otworzą przełomy, a zastanawiał się ktoś po co??? Miało być muzeum w "historycznej" stołówce Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego i co? i nic. Zastanawiam się kiedy w Szczecinie zaczniemy zamiast muzeów i pomników budować fabryki....miasto się wyludnia młodzi wyjeżdżają stąd jak najdalej na wszystkich uczelniach z wyjątkiem PUM są wolne miejsca bo nie ma młodzieży, która chce tu studiować a my budujemy pomniki i muzea. gdzie tu jest logika?
R.
2015-08-05 15:54:36
Swietny pomysł i szansa na budowanie tożsamości i edukację. Niestety obie sprawy kompletnie zmarnowane. Nie da się stworzyć takiego ośrodka bez prawdziwej pasji i zaangażowania wszystkich osób przy tym pracujących. A tragikomiczny jest fakt, że po iluś przewidywanych terminach otwarcia pan Karwowski opowiada o "ogrzewaniu podłogowym". Szkoda. Gdańsk ma europejskie centrum Szczecin wciąż zamknięty ośrodek powiatowy.
kombatant
2015-08-05 12:27:53
Wstawcie tam pomnik kaczora i po sprawie. Ci co go nie cierpią tam nie pójdą, a profesor Wiechowski codziennie będzie chodził zamiast na wawelską kryptę.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA