poniedziałek, 06 lipca 2020.
Strona główna > Kultura > Rewolucja w żeńskiej orkiestrze

Rewolucja w żeńskiej orkiestrze

Rewolucja w żeńskiej orkiestrze
Data publikacji: 2018-09-25 19:01
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:51
Wywietleń: 1539 352976

Orkiestra Dęta „Olimpia” organizuje nabór – mile widziani są zarówno muzycy z doświadczeniem, jak i początkujący. Szykuje się też wielka rewolucja w zespole, bowiem – uwaga, uwaga! – po raz pierwszy przyjmowani będą też mężczyźni i chłopcy. Choć dotąd był to żeński zespół, co było również zaakcentowane w nazwie.

Nabór zaplanowano na najbliższy piątek (28 września) w g. 14-18 w Domu Kultury 13 Muz. Na przesłuchanie mogą przyjść osoby od 12. roku życia – dziewczęta, chłopcy, kobiety i mężczyźni.

– Miło nam będzie, jeśli zgłoszą się osoby już potrafiące grać na instrumentach, dorośli albo uczniowie szkół muzycznych. Ale mogą to też być osoby, które nigdy nie miała nic wspólnego z grą – mówi Ewelina Hałun, prezes zarządu Stowarzyszenia Żeńska Orkiestra Dęta Olimpia. – Jedyne czego oczekujemy od kandydatów na członków orkiestry, to chęci, zaangażowania i poczucia rytmu. Do tej pory największym powodzeniem cieszyła się, wśród nowych osób, gra na saksofonie oraz puzonie. Jednak pozostałe instrumenty są równie interesujące. Szukamy również chętnych do gry na klarnecie, trąbce, waltorni, tubie oraz do sekcji perkusyjnej.

Osoby, które zostaną przyjęte do orkiestry, otrzymają instrumenty użyczone przez wspomniane stowarzyszenie (aczkolwiek można też zgłosić się z własnym instrumentem).

– Dzięki dotacji z ministerstwa zakupiliśmy nowe instrumenty – mówi E. Hałun.

Zajęcia przygotowujące do koncertów oraz nauka gry (w przypadku osób początkujących) zaplanowana jest dwa razy w tygodniu. Gra w zespole to nie tylko ćwiczenia, ale również okazja do wzięcia udziału w wielu wyjazdach, również zagranicznych na festiwale.

Z racji na to, że w zespole pojawią się po raz pierwszy panowie, planowana jest zmiana strojów orkiestry.

– Panów nie ubierzemy w nasze spódniczki – żartuje E. Hałun. – Stąd cała orkiestra będzie występować w raczej luźnych strojach. Te galowe, które dotąd miałyśmy, nie są tanie, bo jeden komplet to koszt półtora tysiąca złotych.

W ostatnim czasie orkiestra prowadzi „Nadęte warsztaty” w DK 13 Muz, cieszące się ogromnym zainteresowanie (najbliższe odbędą się 6 października). To cykliczne zajęcia dla dzieci przy muzyce granej na żywo, w trzech grupach wiekowych – najpierw dla malutkich dzieci do lat 2, następnie dla maluszków w wieku 2-4 lat oraz dla przedszkolaków od 4. do 6. roku życia. Celem warsztatów jest nauka rozpoznawania i rozróżniania emocji poprzez muzykę. Na zajęciach uczestnicy poznają instrumenty, uczą się rytmów i dźwięków.

Warto dodać, że Żeńska Orkiestra Dęta „Olimpia” powstała w 1974 roku. Znana jest w Polsce i za granicą, odwiedziła zakątki całej Europy, zdobyła wiele nagród i wyróżnień. ©℗

(MON)

Fot. 13 Muz

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie