środa, 12 sierpnia 2020.
Strona główna > Kultura > Rękopis "Pana Tadeusza" dostępny dla wszystkich

Rękopis "Pana Tadeusza" dostępny dla wszystkich [FILM]

Rękopis "Pana Tadeusza" dostępny dla wszystkich
Data publikacji: 2016-05-05 15:37
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:40
Wywietleń: 1808 132436

10 lat trwały rozmowy z właścicielami rękopisu "Pana Tadeusza" rodziną Tarnowskich, w jaki sposób przekazać go Ossolineum. W 1999 roku gmina Wrocław odkupiła do niego prawa, a po kolejnych 17 latach udało się otworzyć muzeum poświęcone epopei Mickiewicza – opowiada dr Marcin Hamkało z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.

Muzeum "Pana Tadeusza" we Wrocławiu można odwiedzać od 3 maja. To właśnie tam zwiedzający mogą obejrzeć rękopis ukończony w 1834 roku w Paryżu. Adam Mickiewicz był do niego bardzo przywiązany. Po śmierci poety manuskrypt znajdował się w paryskim mieszkaniu jego najstarszego syna, Władysława.

– Władysław Mickiewicz sprzedał rękopis rodzinie Tarnowskich w latach 70. XIX wieku, a trafił w depozyt Ossolineum w 1939 roku – mówi Hamkało.

"Pan Tadeusz" przetrwał we Lwowie w Ossolineum wojnę, skąd Niemcy próbowali wywieźć go na Zachód. Transport utknął w Zagrodnie na Dolnym Śląsku, gdzie rękopis został odnaleziony przez Polaków i przekazany ponownie do Ossolineum.

– W 1989 roku rodzina Tarnowskich przypomniała o tym, że to jest tylko depozyt. Przez 10 lat trwały rozmowy na temat tego, w jaki sposób można byłoby na własność przejąć rękopis "Pana Tadeusza" – opowiada wicedyrektor wrocławskiego Ossolineum. Jak dodaje, w 1999 roku, dzięki udziałowi finansowemu gminy Wrocław i zapłaceniu 200 tysięcy dolarów za rękopis rodzina Tarnowskich przekazała pozostałe dwie trzecie jego wartości w darze Ossolineum i od tego momentu ruszyły przygotowania do zbudowania ekspozycji. Po 17 latach otwarto muzeum poświęcone "Panu Tadeuszowi".

– Pokazujemy kilkaset obiektów, ale przede wszystkim zaczynamy od tego, aby opowiedzieć pewną historię. Ta opowieść układa się w konteksty czytania, interpretowania literatury i "Pana Tadeusza" – opisuje Hamkało muzeum. Na ekspozycji zaprezentowano malarstwo, muzykę z epoki, biografię Mickiewicza.

– Po kolei przechodzimy do tego, w jaki sposób inspiracje literaturą, tekstem, wykształcenie wpłynęło na to, co zostało w "Panu Tadeuszu" zapisane – dodaje.

Rękopis można z bliska zobaczyć, przekartkować, wirtualnie powiększyć.

Projekt uruchomienia Muzeum "Pana Tadeusza" kosztował 45 milionów złotych, z czego 38 milionów to kwota dofinansowania z funduszu norweskiego i funduszy EOG. (pap)

Film: PAP

 

 

Komentarze

@ gryf......
ano dlatego trzeba na to zwrócić uwagę, że Polska jest tym szczególnym krajem, gdzie zdrajcy i patrioci są jednako traktowani, i że to powinno być zmienione - każdemu wg. zasług.
2016-05-08 21:27:48
gryf
No i co z tego ..?
2016-05-07 01:48:47
Ci Mickiewicze to faktycznie
Litwini...Władysław szkodził jak potrafił Dmowskiemu i sprawie polskiej, na konferencji pokojowej w Paryżu w 1919...
2016-05-05 21:45:38

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie