Poniedziałek, 22 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Region przed wojną na mapach

Data publikacji: 14 grudnia 2017 r. 09:35
Ostatnia aktualizacja: 08 listopada 2018 r. 02:47
Region przed wojną na mapach
 

Na promocję drugiego tomu Atlasu historycznego Pomorza Zachodniego zapraszają w czwartek (14 grudnia) Wydawnictwo Naukowe oraz Biblioteka Główna Uniwersytetu Szczecińskiego.

Tytuł drugiej części: „Demografia – Społeczeństwo – Gospodarka. Atlas gmin Pomorza Zachodniego w 1939 roku”. Na spotkaniu będzie można wysłuchać autorów publikacji: Dariusza K. Chojeckiego, Andrzeja Gizę i Edwarda Włodarczyka.

Pierwsze prace nad wydawnictwem rozpoczęto w 2011 roku. Zawiera ono 40 kolorowych map tematycznych, w większości w skali 1:500 000, zawierających też powiększenie dla okolic Szczecina w skali 1:200 000.

„Mapy te prezentują zagadnienia związane z administracją i urbanizacją, militaryzacją, strukturą płci oraz wielkością gospodarstw domowych i zbiorowych (z wyłączeniem koszar), strukturą wieku, źródeł utrzymania i pozycji w zawodzie, a także wielkości gospodarstw leśnych i rolnych”, napisano we wstępie do atlasu. Autorzy mają nadzieję, że przyczyni się on do lepszego poznania czy studiowania „węzłowych problemów regionu, a pośrednio i państwa niemieckiego, obecnych w ówczesnej i powojennej publicystyce czy nauce”. Wśród nich wymieniają sprawy: reform administracyjnych, przygotowań do wojny, starzenia się ludności „od dołu”, niedoborów na wiejskim rynku pracy oraz ucieczki ze wsi, a także zacofania gospodarczego, agraryzacji i podejmowanych prób „uzdrowienia” stosunków rolnych.

Zdaniem dr. hab. Konrada Wnęka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, praca, jaką wykonali autorzy, jest godna podziwu i „wywiązali się z niej znakomicie”. Z kolei prof. dr hab. Grzegorz Strauchold z Uniwersytetu Wrocławskiego podkreśla: – Atlas historyczny Pomorza Zachodniego jest opracowaniem wybitnym i nowatorskim. Sam w sobie jest owocem ogromnej kwerendy i drobiazgowych analiz.

Spotkanie promocyjne ma charakter otwarty i odbędzie się w czwartek 14 grudnia w Bibliotece Głównej US, w Sali Strumiańskiej przy ul. Tarczyńskiego 1, o godz. 17. Wydarzenie poprowadzą dr hab. Radosław Skrycki, prof. US oraz prof. dr hab. Marek Dutkowski.

(kl)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Michał Konieczny
2017-12-18 12:53:23
Bardzo się cieszę, że historyczne atlasy i mapy znów wracają do łask. Takie mapy doskonale sprawdzają się w procesie edukacji młodszych pokoleń, ale też jest to świetna gratka dla kolekcjonerów i doskonały pomysł na prezent https://shopon.pl/stare-mapy Historyczny Atlas Pomorza wydaje się być bardzo ciekawym opracowaniem.
Wawrzek
2017-12-17 16:14:19
Szczecin powinien nazywać się SZCZYCIN BO OD ZAŁOŻYCIELA KRÓLA SZCZYTA przecież nie była tu ani słynna ani pospolita szczecina by miast nazwać Szczecin. Na zachód od Ns nadal żyją niemieckojęzyczni Słowianie sami to mówią odwiedzając Nas.
Benek
2017-12-17 09:40:53
Mój Wojtku! Prusy nie są żadnym Pomorzem Wschodnim. Prusy - to Prusy ze solicą w Królewcu i miastami takimi jak np. Gdańsk. Pomorze - to Pomorze. Nie ma tzw: "Zachodniego Pomorza" czy "Wschodniego Pomorza". Jest zachodnia część Pomorza ze Stralsundem ( Strzałowo ) i wschodnia część Pomorza ze Słupskiem ( Stolp ). Vide - mapa Lubinusa. Męczy mnie już ta poprawność polityczna naszych geografów i historyków.
Wojtek
2017-12-15 22:05:28
Zgadzam się w pełni. To że Kaszuby i Prusy uzurpują sobie prawo do nazwy, nie oznacza że nie powinnismy akcentować historycznej prawdy. To tu jest Pomorze i jego stolica w Szczecinie. Tamte Kaszuby, Prusy itd to Pomorze Wschodnie. Jak zwykle daliśmy się wydymać przy nazewnictwie województw, mimo że mieliśmy swego wicepremiera. Zacznijmy wreszcie w mediach, pracach naukowych i administracji akcentować to co nam się należy.
Wawrzek
2017-12-15 21:38:03
Szczecin był dwukrotnie Stolicą Polski, Królów Szczyta I i Mieszka I
guciu
2017-12-15 18:19:25
Szczecin zawsze Polski.
Polacy zawsze wszystko na swoja modłę
2017-12-15 07:15:49
Też mnie to zawsze irytowało i wkurza, bo jak niby mam określić swoje pochodzenie, 'zachodni Pomorzanin'? nie, jestem Pomorzanin, a moją stolicą regionu jest Szczecin może być Stettin, tak jak są Ślązacy mają Katowice, Kaszubi- Gdańsk/he,he/, Małopolanie- Kraków. Ktoś na górze w końcu powinien się sprzeciwić obecnemu nazewnictwu. Bo wygląda na to ,ze jesteśmy prowincją prusko-kaszubskich uzurpatorów z ich zdaniem głównego Pomorza. Jeżeli my jesteśmy Pomorzem Zachodnim, to reszta jest Pomorzem Wschodnim. Zauważyłem, że Polacy nie cierpią słowa 'wschód' bo kojarzy im się z czymś gorszym.
Benek
2017-12-14 10:08:46
Mam tylko pytanie: dlaczego na okladce pokazano mapę Pomorza ( Pommern ) a zatytułowano: "Pomorze Zachodnie"? Czy istnieje w ogóle coś takiego jak "Pomorze Zachodnie"?. Przez tysiąc lat było Pomorze aż do Słupska i dalej na wschód Prusy. Pragne przypomnieć, ze dopiero po I-szej Wojnie Światowej powstało coś takiego jak "Pomorze" na terenie Prus Zachodnich i to tylko w terminologii polskiej. Pamiętajmy, że Pomorze to MY ze stolicą regionu w Szczecinie! Pozdrowienia dla historyków-amatorów

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA