Niedziela, 16 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

„Przystanek Historia”: Ukradzione dzieciństwo

Data publikacji: 23 sierpnia 2019 r. 06:07
Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia 2019 r. 23:51
„Przystanek Historia”: Ukradzione dzieciństwo
 

W Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych (23 sierpnia) 
w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” (al. Wojska Polskiego 21 w Szczecinie) odbędzie się wernisaż wystawy „Ukradzione Dzieciństwo”, poświęconej losom dzieci podczas wojny i okupacji. Początek o godzinie 18.

Wernisaż uzupełni dyskusja, w której udział wezmą: autor wystawy dr Tomasz Łabuszewski, świadek historii -  Izabela Kozłowska, córka por. Czesława Zajączkowskiego ps. Ragner, oraz psycholog dziecięcy. Goście będą starali się przybliżyć i wyjaśnić, czym było „ukradzione dzieciństwo” oraz jakie były jego następstwa, tj. powojenna trauma, ale również wzrost potraumatyczny.

Ekspozycja została przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Ukazuje życie dzieci od międzywojnia do zakończenia II wojny światowej. Pokazuje, jak ono wyglądało, a także jak się zmieniło w czasie wojny. Okres dzieciństwa, który został brutalnie przerwany przez politykę terroru prowadzoną przez okupantów, pozostawił w ich życiu ogromną traumę. Wystawa odnosi się również do losów dzieci z różnych mniejszości narodowych w tym: Żydów, Romów, Ukraińców, Białorusinów, Poleszuków, Karaimów, Ormian, Hucułów, a także do traumatycznych przeżyć związanych z gettem, obozem, przymusową pracą, deportacjami, egzekucjami itd.

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych został proklamowany przez Parlament Europejski w 2008 r. Uroczyste obchody tego dnia zostały po raz pierwszy zorganizowane w 2011 r. w Warszawie. Podpisano wówczas „Deklarację Warszawską”, której sygnatariusze zwrócili uwagę na konieczność podtrzymywania w pamięci Europejczyków zbrodniczych konsekwencji działań reżimów totalitarnych i wezwali Unię Europejską do badania oraz gromadzenia dokumentacji związanej z tymi zbrodniami.

Data Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych jest nieprzypadkowa – 23 sierpnia w 1939 r. ministrowie spraw zagranicznych III Rzeszy i ZSRR, Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow, podpisali w Moskwie układ o nieagresji, który przesądził o wybuchu wojny, co było równoznaczne z IV rozbiorem ziem polskich. Najważniejszą częścią porozumienia dwóch totalitarnych potęg był dodatkowy, tajny protokół uzgadniający podział Europy Środkowo-Wschodniej (w tym Polski) na niemiecką i sowiecką strefę wpływów. Ustalenia te stanowiły zapowiedź ludobójczej polityki, w tym Holokaustu, a także masowych deportacji oraz represji dokonywanych w imię zbrodniczych idei.

(g)

Fot. IPN

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Dla dobra i dzisiejszej R.P.
2019-08-23 23:46:56
WARTO BYLO... Walczyc i PO-walczyc - tak z jednym jak i z drugim Okupantem !!
Wnuczka
2019-08-23 22:43:35
Pamietam te czasy kiedy NIE WOLNO bylo sie przyznawac ze sie jest wnuczka Oficera Marszalka Pilsudskiego!!!! mieszkalismy wtedy w budynku, ktory NIE mozna byloby nazwac budynkiem, bo nasze mieszkanie zabrano i wpakowano w NIE takich co to naczynia myli w misce fajansowej w.c. U nas nagminnie byly rewizje mieszkania, matka plakala, ojca zabierali, a ja musialam stac pod sciana jak przeszukiwali nasz malutki kacik, do szkoly NIE wolno bylo wyjsc!!!a najbardziej bolesnym bylo, kiedy konczylam Ogolniak i mialam studiowac medycyne na Uniwersytecie Warszawskim.Na 3-mce przed matura w Marcu dostalam zawiadomienie z Uniwersytetu aby przyjechac. Strasznie cieszylam sie z tego "zaproszenia" po ktorym potem STRASZNIE plakalam dlugo.Okazalo sie ze NIE bylo to Przyjazne ,bo oswiadczono mi ze jako Corka Sanacji NIE moge zabrac miejsca dziecku robotnika i chlopa!!!! Tak nas wtedy dzielili - wyzwoliciele!!!! Dziadku CZY WARTO BYLO........

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA