sobota, 07 grudnia 2019.
Strona główna > Kultura > „Przystanek Historia”: Ukradzione dzieciństwo

„Przystanek Historia”: Ukradzione dzieciństwo

„Przystanek Historia”: Ukradzione dzieciństwo
Data publikacji: 2019-08-23 06:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 23:51
Wywietleń: 654 409798

W Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych (23 sierpnia) 
w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” (al. Wojska Polskiego 21 w Szczecinie) odbędzie się wernisaż wystawy „Ukradzione Dzieciństwo”, poświęconej losom dzieci podczas wojny i okupacji. Początek o godzinie 18.

Wernisaż uzupełni dyskusja, w której udział wezmą: autor wystawy dr Tomasz Łabuszewski, świadek historii -  Izabela Kozłowska, córka por. Czesława Zajączkowskiego ps. Ragner, oraz psycholog dziecięcy. Goście będą starali się przybliżyć i wyjaśnić, czym było „ukradzione dzieciństwo” oraz jakie były jego następstwa, tj. powojenna trauma, ale również wzrost potraumatyczny.

Ekspozycja została przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Ukazuje życie dzieci od międzywojnia do zakończenia II wojny światowej. Pokazuje, jak ono wyglądało, a także jak się zmieniło w czasie wojny. Okres dzieciństwa, który został brutalnie przerwany przez politykę terroru prowadzoną przez okupantów, pozostawił w ich życiu ogromną traumę. Wystawa odnosi się również do losów dzieci z różnych mniejszości narodowych w tym: Żydów, Romów, Ukraińców, Białorusinów, Poleszuków, Karaimów, Ormian, Hucułów, a także do traumatycznych przeżyć związanych z gettem, obozem, przymusową pracą, deportacjami, egzekucjami itd.

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych został proklamowany przez Parlament Europejski w 2008 r. Uroczyste obchody tego dnia zostały po raz pierwszy zorganizowane w 2011 r. w Warszawie. Podpisano wówczas „Deklarację Warszawską”, której sygnatariusze zwrócili uwagę na konieczność podtrzymywania w pamięci Europejczyków zbrodniczych konsekwencji działań reżimów totalitarnych i wezwali Unię Europejską do badania oraz gromadzenia dokumentacji związanej z tymi zbrodniami.

Data Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych jest nieprzypadkowa – 23 sierpnia w 1939 r. ministrowie spraw zagranicznych III Rzeszy i ZSRR, Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow, podpisali w Moskwie układ o nieagresji, który przesądził o wybuchu wojny, co było równoznaczne z IV rozbiorem ziem polskich. Najważniejszą częścią porozumienia dwóch totalitarnych potęg był dodatkowy, tajny protokół uzgadniający podział Europy Środkowo-Wschodniej (w tym Polski) na niemiecką i sowiecką strefę wpływów. Ustalenia te stanowiły zapowiedź ludobójczej polityki, w tym Holokaustu, a także masowych deportacji oraz represji dokonywanych w imię zbrodniczych idei.

(g)

Fot. IPN

„Przystanek Historia”: Ukradzione dzieciństwo

Komentarze

Dla dobra i dzisiejszej R.P.
WARTO BYLO... Walczyc i PO-walczyc - tak z jednym jak i z drugim Okupantem !!
2019-08-23 23:46:56
Wnuczka
Pamietam te czasy kiedy NIE WOLNO bylo sie przyznawac ze sie jest wnuczka Oficera Marszalka Pilsudskiego!!!! mieszkalismy wtedy w budynku, ktory NIE mozna byloby nazwac budynkiem, bo nasze mieszkanie zabrano i wpakowano w NIE takich co to naczynia myli w misce fajansowej w.c. U nas nagminnie byly rewizje mieszkania, matka plakala, ojca zabierali, a ja musialam stac pod sciana jak przeszukiwali nasz malutki kacik, do szkoly NIE wolno bylo wyjsc!!!a najbardziej bolesnym bylo, kiedy konczylam Ogolniak i mialam studiowac medycyne na Uniwersytecie Warszawskim.Na 3-mce przed matura w Marcu dostalam zawiadomienie z Uniwersytetu aby przyjechac. Strasznie cieszylam sie z tego "zaproszenia" po ktorym potem STRASZNIE plakalam dlugo.Okazalo sie ze NIE bylo to Przyjazne ,bo oswiadczono mi ze jako Corka Sanacji NIE moge zabrac miejsca dziecku robotnika i chlopa!!!! Tak nas wtedy dzielili - wyzwoliciele!!!! Dziadku CZY WARTO BYLO........
2019-08-23 22:43:35

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie