Czwartek, 18 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Przypomnieć o obozie w Woldenbergu

Data publikacji: 17 listopada 2021 r. 19:51
Ostatnia aktualizacja: 17 listopada 2021 r. 19:52
Przypomnieć o obozie w Woldenbergu
Dyskusja odbędzie się w Przystanku Historia. Fot. Marcin Manowski  

W czwartek o g. 17 w Przystanku Historia na pierwszym piętrze "Posejdona" przy Bramie Portowej w Szczecinie rozpocznie się dyskusja poświęcona obozowi dla polskich jeńców Oflag Woldenberg II C. Na wydarzenie zaprasza szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej. 

W dyskusji wezmą udział dr Przemysław Słowiński i Irena Zmaczyńska. Moderatorem będzie Jarosław Palicki.

Obóz dla polskich oficerów Woldenberg II C został utworzony w drugiej połowie 1941 r., jako jeden z kilku na obszarze pogranicza historycznych krain Pomorza i Ziemi Lubuskiej m.in. Arnsvalde (Choszczna) i Gross Born (Bornego Sulinowa). 

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech wyróżniających Woldenberg od innych tego typu miejsc odosobnienia był jego szczególny charakter. Paradoksalnie niedola połączyła tu ludzi reprezentujących wszystkie grupy społeczne, zawody, przekonania, poglądy społeczne, polityczne i ekonomiczne. W obozie tym przebywali zarówno reprezentanci przedwojennego obozu władzy (m.in. były premier Kazimierz Świtalski), jak i antagoniści tychże w osobach endeków oraz komunistów z KPP. Podobnie skład społeczny był szeroko reprezentowany: więźniami pospołu byli potomkowie wielkich rodów arystokratycznych noszący historyczne nazwiska (Potocki, Sapieha), jak i pochodzący z ich majątków synowie małorolnych chłopów.

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jak tak zle...
2021-11-18 11:07:19
Niemcy Nas Polakow juz wowczas traktowali - to dlaczego juz dzis i Kto... zaczal po-nownie nazywac Szczecin - STETTIN-em i to na Duza skale... ?/!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA