Debaty, konkursy, pokazy filmu – to niektóre z propozycji, jakie przygotowało Centrum Dialogu „Przełomy”, filia Muzeum Narodowego w Szczecinie, w związku ze swoimi drugimi urodzinami. Wszystko będzie trwało od piątku do poniedziałku.
I tak dziś, tj. w piątek, o godz. 16 rozpocznie się spotkanie z darczyńcami, którzy otrzymają bezpłatne bilety wstępu na ten rok. Na godz. 18 zaplanowano debatę publiczną „Szczecinianie – jacy jesteśmy?” połączoną z prezentacją najnowszych badań szczecińskich socjologów. W sobotę o godz. 12 emerytowani stoczniowcy oraz członkowie Stowarzyszenia Grudzień ’70 – Styczeń ’71 obejrzą film „Trzy dni w Szczecinie” (pokaz otwarty: niedziela, godz. 12; pokaz dla szkół: poniedziałek, godz. 12). O godz. 16 rozpocznie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej. O godz. 17 spotkamy się z dr Martą Trukot i będziemy mogli wziąć udział w debacie „Religia w nowoczesnym państwie demokratycznym – szansa czy zagrożenie? Od Solidarności do dzisiaj”.
To jednak nie wszystko. Muzeum przygotowało konkurs „Co nowego w Przełomach?”, w którym nagrodą będą publikacje z Wydawnictwa Muzeum Narodowego w Szczecinie. A oprócz wystawy stałej na chętnych czekają: wystawy czasowe „Myślę: wolność” i „Dialog o losie i duszy. Stanisław Vincenz (1888-1971), wystawa plenerowa „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek” oraz prezentacja multimedialna dotycząca działalności instytucji na pl. Solidarności.
Centrum Dialogu opowiada o najnowszej historii Szczecina – ze szczególnym uwzględnieniem punktów krytycznych takich jak strajki. „Przełomy” zostały uznane za najlepszą przestrzeń publiczną – tak zdecydowało jury European Prize for Urban Public Space 2016 – a podczas Festiwalu Architektury w Berlinie otrzymały nagrodę za Najlepszy Budynek Świata. Twórcy obiektu odebrali także Sybillę, nagrodę w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku.
Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, pomysłodawczyni i kierowniczka „Przełomów”, poinformowała, że pawilon w ub. roku odwiedziło ponad 40 tysięcy gości (bez uwzględniania osób oglądających wystawy na zewnątrz, biorących udział w koncertach etc.). Wystaw czasowych było 10. Do tego 20 autorskich debat, w których wzięło udział ponad 850 osób. ©℗
(as)
Fot. Dariusz Gorajski