Centrum Dialogu "Przełomy", oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, działa już od roku. Osoby zaangażowane w powstanie tej insytucji podsumowały dotychczasową działalność. W związku z urodzinami od czwartku (26 stycznia) do niedzieli zwiedzanie "Przełomów" jest bezpłatne.
- Centrum Dialogu to powód do radości i powód do dumy - stwierdziła Anna Mieczkowska z Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego. - Zostało docenione nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Uznano je za najlepszą przestrzeń publiczną roku oraz za najlepszy budynek roku. "Przełomy" to nie tylko budynek, ale też debaty, spotkania na rozmaite tematy. Za nami intensywny rok. Centrum odwiedziło prawie 45 tysięcy osób.
Anna Mieczkowska podkreśliła także, że debaty z udziałem przedstawicieli rozmaitych środowisk uczą szacunku dla odmiennych poglądów.
- Przewidywaliśmy, że odwiedzi nas 24 tysiące osób - powiedział Lech Karwowski, dyrektor MN. - Albo nie doszacowaliśmy zainteresowania mieszkańców, albo atrakcyjności wystawy. Mam nadzieję, że jedno i drugie.
Wedle Karwowskiego "Przełomy" na tle innych podobnych instytucji wyróżnia się klarownością przekazu oraz wykorzystaniem dzieł sztuki do opowiadania o historii.
Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, pomysłodawczyni i kierownik "Przełomów", zwróciła uwagę, że na potrzeby Centrum nagrywane są rozmowy ze świadkami historii, na przykład byłymi żołnierzami AK, a ekspozycję współtworzą mieszkańcy miasta i regionu, którzy przynoszą swoje archiwalia.
- Nie ma tygodnia, żeby ktoś czegoś nie przyniósł - poinformowała.
Przez rok w "Przełomach" udało się zorganizować 9 wystaw czasowych oraz 13 debat - m.in. o Komitecie Obrony Robotników, kwestiach polsko-ukraińskich, szczecińskiej tożsamości. Podczas jednego z takich wydarzeń spotkały się osoby przesiedlone z Kresów oraz byli mieszkańcy niemieckiego Szczecina. We wszystkich debatach wzięły udział 733 osoby. W lekcjach muzealnych uczestniczyło 3 591 osób. Wystawę stałą zobaczyło 215 osób niepełnosprawnych.
W związku ze swoimi pierwszymi urodzinami "Przełomy" zapraszają na bezpłatne zwiedzanie od czwartku do niedzieli. Na gości czekać będzie ekspozycja specjalna "Magazyn otwarty CDP". W czwartek o g.18 rozpocznie się debata "Jak Przełomy zmieniły Szczecin?". Na sobotę na g. 17 zaplanowano promocję książki Macieja Kowalewskiego - "Protest miejski. Przestrzenie, tożsamości i praktyki niezadowolonych obywateli miast". ©℗
Alan Sasinowski
Na zdjęciu: O roku "Przełomów" opowiadali (od lewej): Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, Anna Mieczkowska, Lech Karwowski oraz Daniel Źródlewski, rzecznik Muzeum Narodowego.
Fot. Robert Stachnik