Centrum Dialogu Przełomy z okazji swoich 9. urodzin zaprasza szczecinian na cykl wydarzeń poświęconych historii najnowszej Szczecina i regionu. Między 20 a 25 stycznia odbędzie się prawdziwy festiwal atrakcji - wystawy, wykłady, debaty, spotkania, promocje książek, projekcje filmowe, koncert oraz kreatywne warsztaty. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
W poniedziałek (20.01) o godz. 17.00 odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „Potop. Postscriptum” w reżyserii Łukasza Czajki. Film przybliża kulisy powstawania jednego z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii – „Potopu” Jerzego Hoffmana. Ukazuje on nie tylko zmagania reżysera z trudną sytuacją polityczną lat 70., ale także techniczne wyzwania oraz oczekiwania społeczne związane z realizacją tego monumentalnego przedsięwzięcia. Wcześniej, bo o godz. 10.00 zaplanowano galę konkursu dla przedszkoli „Śpiewający mały patriota”.
We wtorek (21.01) odbędzie się otwarte spotkanie prasowe poświęcone obchodom oraz wernisaż prasowy „Być wolnym, nosząc kajdany – motyw niewoli w zbiorach MNS-CDP” (12.00) oraz o 17.00 spotkanie z Michałem Siedziako, autorem książki „Marian Jurczyk (1935-2014). Biografia polityczna szczecińskiej legendy Solidarności”.
W środę (22.01), o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie z darczyńcami MNS-CDP, o godz. 17.30 otwarcie wystawy „Być wolnym, nosząc kajdany – motyw niewoli w zbiorach MNS-CDP” oraz spotkanie z kuratorką – Paulą Sendrą, a o 18.00 debata „Zniewoleni 2025”. Wydarzeniem towarzyszącym wernisażowi będzie debata pokoleń na temat różnych rodzajów niewoli kiedyś i dziś. W spotkaniu wezmą udział Oliwia Pulkowska, psycholożka oraz Marcin Giedziun, nauczyciel przedmiotów zawodowych w Technikum Technologii Cyfrowych w Szczecinie. Wystawę można będzie zwiedzać do 27 kwietnia 2025 r. Na ekspozycji zostały zaprezentowane zbiory ukazujące różne oblicza niewoli i mechanizmy walki z nią oraz sposoby zachowania poczucia wolności w warunkach, w których zdawałoby się to niewykonalne.
W czwartek (23.01) przedszkolaki będą mogły wziąć udział w warsztatach historycznych (godz. 10.00), o 12 rozpocznie się z kolei pokaz filmu dokumentalnego „Trzy dni w Szczecinie” w reżyserii Leslie Woodhead’a. To fabularyzowany dokument napisany według scenariusza Bolesława Sulika – przypomina spotkanie strajkujących w Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego z I sekretarzem KC PZPR Edwardem Gierkiem wraz innymi przedstawicielami władz partyjno-państwowych (premier Piotr Jaroszewicz, szef MSW Franciszek Szlachcic, gen. Wojciech Jaruzelski) 23–25 stycznia 1971 r.
O godz. 17.00 odbędzie się promocja książki „II wojna światowa. Piekło pod Szczecinem” Agnieszki Kuchcińskiej-Kurcz oraz debata „Totalitaryzm – przestroga czy pokusa dla dzisiejszego świata?” z udziałem historyków. W spotkaniu, oprócz autorki książki, uczestniczyć będą historycy Grzegorz Kiarszys (US), Tomasz Ślepowroński (US) oraz Wojciech Wichert (IPN). Publikacja towarzyszy wystawie pod tym samym tytułem, którą od listopada można oglądać na pl. Solidarności. To opowieść o przyczynach zmiany, a potem przerwania historii niemieckiego Stettina i prowincji Pommern, która dokonała się wskutek działania ideologii nazistowskiej i wywołanej przez nią drugiej wojny światowej. W publikacji przypomniane zostały dobre czasy tych ziem, które przypadły na przełom XIX i XX wieku, okres przejściowy po zakończeniu pierwszej wojny światowej, kończący epokę dobrobytu i spokoju, przez międzywojnie – moment narodzin i rozwoju nazizmu.
W piątek (24.01) odbędą się warsztaty, ale dla seniorów pt.: „Mapy pamięci – święta prywatne” (godz. 10.00), o 12.00 ponownie zaprezentowany zostanie film „Trzy dni w Szczecinie”, a o 17.00 gościem będzie Monika Kołacz, która opowie o projekcie „Przełomy na prowincji, czyli różne pamięci i niepamięci”. Projekt „Przełomy na prowincji” upamiętnia wydarzenia, które miały miejsce w Szczecinie oraz jego okolicach, a które odegrały kluczową rolę w procesie odzyskiwania wolności przez Polskę po latach komunistycznego reżimu. Autorzy zbadali wpływ tych wydarzeń na życie mieszkańców miejscowości sąsiadujących ze Szczecinem, które w okresie PRL były typowymi wioskami pomorskimi, a obecnie stanowią część tzw. „sypialni” miasta. Przeprowadzono 10 wywiadów z mieszkańcami gminy Dobra, których wspomnienia stanowią ważną część tego przedsięwzięcia. Efektem projektu jest katalog oraz plansze z portretami rozmówców. Podczas spotkania Monika Kołacz, popularyzatorka historii regionalnej i koordynatorka projektu, opowie o kulisach pracy nad projektem oraz znaczeniu lokalnych historii w kontekście ogólnopolskim.
Ostatnim dniem obchodów 9. urodzin „Przełomów” będzie sobota (25.01). Tego dnia o 12.00 odbędzie się debata pt.: „Świat, który miał nie przetrwać – Jacek Nieżychowski i inni ziemianie na Pomorzu Zachodnim po 1945”, w której wezmą udział rodziny ziemiańskie. Swój udział w wydarzeniu potwierdziła m.in. rodzina Nieżychowskich. Spotkanie kończy rok Jacka Nieżychowskiego, który obfitował w mieście w wiele wydarzeń kulturalnych związanych z jedną z najbarwniejszych postaci powojennego Szczecina. O godz. 14.00 pokazany zostanie film dokumentalny „Potop. Postscriptum” w reżyserii Łukasza Czajki.
(aj)