sobota, 23 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Profesjonaliści na Sacrum Non Profanum

Profesjonaliści na Sacrum Non Profanum [GALERIA]

Profesjonaliści na Sacrum Non Profanum
Data publikacji: 2016-08-13 15:44
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:55
Wywietleń: 2317 148561

Wirtuozeria, wybitne umiejętności, żywiołowe interpretacje, nienaganna technika wykonawców przedostatniego, festiwalowego koncertu Sacrum Non Profanum zachwyciły słuchaczy przybyłych w piątek (12.08. br.) do kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Trzęsaczu. Gorąco przyjęto oklaskiwanych na estradach świata muzyków, pianistę – Edwarda Wolanina oraz zespół Meccore String Quartet w składzie: Wojciech Koprowski i Jarosław Nadrzycki – skrzypce, Michał Bryła – altówka, a także Karol Marianowski – wiolonczela.

Kwartet, reprezentujący poznańską akademię muzyczną i warszawski uniwersytet muzyczny Fryderyka Chopina wystąpił dwukrotnie. W pierwszej części wirtuozi zabłysnęli w niezwykle trudnym Kwartecie smyczkowym Witolda Lutosławskiego. Obsypani międzynarodowymi nagrodami instrumentaliści zastosowali się do wytycznych kompozytora, który zalecał, by grać „…swoje partie zupełnie niezależnie od innych…. Kipiący energią muzycy również
w drugiej części pokazali „lwi pazur w interpretacji Kwartetu Smyczkowego D-dur op. 11 nr 7 Piotra Czajkowskiego. Gdyby nie fakt, że zaraz po koncercie artyści musieli wyjechać na koncerty organizowane w Kanadzie, zapewne publiczność nie pozwoliłaby „Bad Boysowi kwartetów smyczkowych zakończyć występu bez licznych bisów.

Środkową część koncertu wypełniło pięć Preludiów z op. 23 Sergiusza Rachmaninowa interpretowanych z dokładnością i elegancją przez Edwarda Wolanina. Pianista bawił się dźwiękiem, a płynące spod jego palców trudne technicznie utwory, charakteryzujące się bogatą paletą barw brzmiały lekko, zgrabnie i płynnie. Zgromadzeni w kościele melomani byli świadkami jednego z ważniejszych wydarzeń artystycznych tegorocznego festiwalu Sacrum Non Profanum, który dziś (sobota) o godzinie 20.00 zakończy występ słynnej Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus.

W tym roku będziemy też po raz pierwszy świadkami przyznania nagrody Grand Prix Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych. Czek wartości 1000 Euro oraz statuetkę za najlepszą interpretację utworu Witolda Lutosławskiego na festiwalu wręczy znana i lubiana Artystka – Pani Ewa Kuklińska.

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy wieczór.

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.sacrumnonprofanum.pl

Tekst Jan Koprowicz

Zdjęcia Jarosław Dalecki

 

Profesjonaliści na Sacrum Non Profanum Profesjonaliści na Sacrum Non Profanum Profesjonaliści na Sacrum Non Profanum Profesjonaliści na Sacrum Non Profanum Profesjonaliści na Sacrum Non Profanum Profesjonaliści na Sacrum Non Profanum Profesjonaliści na Sacrum Non Profanum Profesjonaliści na Sacrum Non Profanum Profesjonaliści na Sacrum Non Profanum Profesjonaliści na Sacrum Non Profanum Profesjonaliści na Sacrum Non Profanum Profesjonaliści na Sacrum Non Profanum

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy