Niedziela 25 lipca 2021r. 
REKLAMA

Premiera singla Ørganka. Inspiracją - zdjęcia powstańczego fotoreportera

Data publikacji: 2021-07-15 23:43
Ostatnia aktualizacja: 2021-07-15 23:43
Premiera singla Ørganka. Inspiracją - zdjęcia powstańczego fotoreportera
Fot. Oskar Szramka  

„Fotograf Brok” to pierwszy singiel promujący album „Ocali nas miłość”, stworzony przez zespół Ørganek z okazji 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Punktem wyjścia dla autorów piosenek były zdjęcia jednego z najsłynniejszych powstańczych fotoreporterów – Eugeniusza Lokajskiego „Broka”. Premiera singla odbyła się w czwartek (15 lipca), natomiast płyta trafi do sklepów już 30 lipca. 

Każda z ośmiu piosenek albumu była inspirowana inną fotografią. Kolekcja prawie tysiąca zdjęć  Lokajskiego w poruszający sposób udokumentowała zarówno prywatne życie bohaterów sierpnia i września 1944 roku, jak i ich ofiarną walkę na ulicach Warszawy. 

Historia Lokajskiego wywarła na mnie niesamowite wrażenie. Sportowiec, bojownik o wolność, dokumentalista, ale nade wszystko artysta. Esteta. Z jego zdjęć, paradoksalnie dla czasu powstańczej pożogi, bije życie. Roześmiane młode kobiety, pary łączące się w małżeństwie, aż Bóg ich nie rozłączy, mężczyźni silni w swej wierze w zwycięstwo. Jest w tym wszystkim jakaś porywająca poezja. Teksty bezpośrednio inspirowane jego zdjęciami, dosłownie pisały się same – mówi Tomasz Organek. 

Na płycie pojawią się znakomici goście: Magda Umer, Ralph Kaminski i Klaudia Szafrańska. Koncert zespołu Ørganek i jego gości odbędzie się 24 lipca o godz. 21 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Transmisję z koncertu będzie można obejrzeń w stacji TVN24 oraz na kanale Muzeum Powstania Warszawskiego na YouTube.

„Ocali nas miłość” to kolejny projekt muzyczny Muzeum Powstania Warszawskiego, które wydało tak znakomite albumy, jak „Fogg – pieśniarz Warszawy” w wykonaniu zespołu Młynarski - Masecki Jazz Camerata Varsoviensis, „Powstanie Warszawskie” Lao Che, „Jestem przestrzeń” Moniki Borzym, „Historie” Andrzeja Smolika, Natalii Grosiak i Miuosha czy „Placówka ’44” w wykonaniu zespołu Voo Voo i ich gości.

(MON)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ