Piątek, 24 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Polski nie oddamy

Data publikacji: 01 lutego 2018 r. 08:44
Ostatnia aktualizacja: 08 listopada 2018 r. 02:48
Polski nie oddamy
 

W czwartek o g. 18 w ProMediach przy al. Wojska Polskiego 2 w Szczecinie rozpocznie się promocja książki "Polski nie oddamy. Władze NRD wobec wydarzeń w PRL 1980-1981" Filipa Gańczaka. Poznamy odpowiedzi na takie pytania: Czy w latach 1980–1981 władze NRD szykowały się do interwencji zbrojnej w Polsce, by powstrzymać rewolucję "Solidarności"? Dlaczego Erich Honecker bał się „polskiej choroby”? W jaki sposób wschodnioniemieckie resorty siłowe pomogły Wojciechowi Jaruzelskiemu w podjęciu decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego?

„Polski nie oddamy” to analiza polityki Niemieckiej Republiki Demokratycznej w czasie przełomowych wydarzeń w PRL – od strajków sierpniowych do 13 grudnia 1981 r. Autor przeprowadził kwerendę w archiwach, analizie poddał też źródła drukowane. Monografia nie tylko porządkuje dotychczasowe ustalenia badaczy, lecz także znacząco poszerza wiedzę o NRD i najnowszej historii Polski.

Filip Gańczak pracuje w Instytucie Pamięci Narodowej w Warszawie. Jest m.in. autorem biografii "Erika Steinbach. Piękna czy bestia?" (2008). Inna jego praca, "Filmowcy w matni bezpieki" (2011), była nominowana w konkursie „Książka Historyczna Roku”. W 2014 r. obronił w Instytucie Studiów Politycznych PAN rozprawę doktorską "Władze Niemieckiej Republiki Demokratycznej wobec wydarzeń w PRL w latach 1980–1981. Mechanizmy podejmowania decyzji politycznych w sytuacji kryzysowej".

W spotkaniu wezmą udział także Tytus Jaskułowski z Centrum Badań nad Historią Współczesną w Poczdamie (wcześniej przez ponad 10 lat był zatrudniony w Instytucie Badań nad Totalitaryzmem na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie) oraz Pierre-Frédéric Weber, konsul honorowy Francji w Szczecinie. 

Spotkanie poprowadzi Monika Stefanek, która pd 2009 r. mieszka i pracuje w Berlinie, m.in. dla stacji rbb (Rundfunk Berlin-Brandenburg) oraz portalu Porta Polonica, dokumentującego historię i kulturę Polaków w Niemczech.

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA