Czwartek 06 maja 2021r. 

Polański zrezygnował z przewodniczenia gali Cezarów

Data publikacji: 2017-01-24 16:01
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:44
Polański zrezygnował z przewodniczenia gali Cezarów
Fot. EPA/IAN LANGSDON  

Reżyser Roman Polański zrezygnował z przewodniczenia gali wręczenia francuskich nagród filmowych Cezary, która odbędzie się 24 lutego, z powodu "nieuzasadnionej" polemiki wywołanej przez stowarzyszenia feministyczne – wynika z wtorkowego oświadczenia.

Stowarzyszenia zamieściły internetową petycję na stronie change.org, wzywającą do pozbawienia Polańskiego, który pod koniec lat 70. został uznany przez sąd w Los Angeles za winnego uprawiania seksu z 13-latką, zaszczytnej funkcji. We wtorek rano (24 stycznia) pod petycją figurowało ponad 61,5 tys. wyrazów poparcia.

Ta polemika "głęboko zasmuciła Romana Polańskiego i dotknęła jego rodzinę". Reżyser "postanowił nie przyjmować zaproszenia" organizatorów – napisał adwokat reżysera we wtorkowym oświadczeniu.

Polański, który mieszka we Francji, zdobył podczas swojej kariery osiem Cezarów, w tym w 2014 roku dla najlepszego reżysera za film "Wenus w futrze". 83-letni Polański miał wygłosić przemówienia otwierające i kończące ceremonię.  W reakcji na tę decyzję stowarzyszenie feministyczne zaapelowało o udział w proteście przed salą Pleyela w Paryżu 24 lutego podczas ceremonii wręczania prestiżowych nagród filmowych, a francuska minister ds. praw kobiet Laurence Rossignol nazwała wybór Polańskiego "zaskakującym i szokującym". Z kolei była minister kultury Aurelie Filippetti apelowała o umożliwienie Polańskiemu przewodzenia ceremonii, z uznaniem wypowiadając się o nim jako "bardzo wielkim reżyserze".

– Chodzi o coś, co wydarzyło się 40 lat temu – dodała.

* * *

W 1977 r. Polański został uznany przez sąd w Los Angeles za winnego uprawiania seksu z nieletnią Samanthą Gailey (obecnie Geimer). Na mocy zawartej wtedy ugody Polański przyznał się do zarzucanych mu czynów. W ramach ugody reżyser spędził 42 dni w zakładzie karnym, ale przed ogłoszeniem wyroku opuścił USA, obawiając się, że sędzia nie dotrzyma warunków ugody.

(pap)

Fot. EPA/IAN LANGSDON 

Komentarze

13 - to "latka"...
2017-01-26 00:10:37
Odp. do Jana... czyzbys jeszcze nie wiedzial Kto... Swiatem Rzadzi ? Jak sie ma odpowiednie "Korzenie i Pochodzenie"... to dlugo jeszcze bedzie sie Slawnym ! Nie mowiac juz i o "ewentualnej" przyszlej nagrodzie Nobla ? Reasumujac: dostal Piosenkarz to i moze dostac Rezyser... ktory wszystko tak ladnie PO-trafi PO-ukladac...! Czas PO-kaze... ??
Jan
2017-01-24 19:20:13
Ten facet dawno powinien siedziec za kratkami. To zwykly zwyrodnialec seksualny. Nie powinno sie o nim pisac. Po co te durnowate sztuczki prawne ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ