wtorek, 22 października 2019.
Strona główna > Kultura > Polański zrezygnował z przewodniczenia gali Cezarów

Polański zrezygnował z przewodniczenia gali Cezarów

Polański zrezygnował z przewodniczenia gali Cezarów
Data publikacji: 2017-01-24 16:01
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:44
Wywietleń: 1369 205794

Reżyser Roman Polański zrezygnował z przewodniczenia gali wręczenia francuskich nagród filmowych Cezary, która odbędzie się 24 lutego, z powodu "nieuzasadnionej" polemiki wywołanej przez stowarzyszenia feministyczne – wynika z wtorkowego oświadczenia.

Stowarzyszenia zamieściły internetową petycję na stronie change.org, wzywającą do pozbawienia Polańskiego, który pod koniec lat 70. został uznany przez sąd w Los Angeles za winnego uprawiania seksu z 13-latką, zaszczytnej funkcji. We wtorek rano (24 stycznia) pod petycją figurowało ponad 61,5 tys. wyrazów poparcia.

Ta polemika "głęboko zasmuciła Romana Polańskiego i dotknęła jego rodzinę". Reżyser "postanowił nie przyjmować zaproszenia" organizatorów – napisał adwokat reżysera we wtorkowym oświadczeniu.

Polański, który mieszka we Francji, zdobył podczas swojej kariery osiem Cezarów, w tym w 2014 roku dla najlepszego reżysera za film "Wenus w futrze". 83-letni Polański miał wygłosić przemówienia otwierające i kończące ceremonię.  W reakcji na tę decyzję stowarzyszenie feministyczne zaapelowało o udział w proteście przed salą Pleyela w Paryżu 24 lutego podczas ceremonii wręczania prestiżowych nagród filmowych, a francuska minister ds. praw kobiet Laurence Rossignol nazwała wybór Polańskiego "zaskakującym i szokującym". Z kolei była minister kultury Aurelie Filippetti apelowała o umożliwienie Polańskiemu przewodzenia ceremonii, z uznaniem wypowiadając się o nim jako "bardzo wielkim reżyserze".

– Chodzi o coś, co wydarzyło się 40 lat temu – dodała.

* * *

W 1977 r. Polański został uznany przez sąd w Los Angeles za winnego uprawiania seksu z nieletnią Samanthą Gailey (obecnie Geimer). Na mocy zawartej wtedy ugody Polański przyznał się do zarzucanych mu czynów. W ramach ugody reżyser spędził 42 dni w zakładzie karnym, ale przed ogłoszeniem wyroku opuścił USA, obawiając się, że sędzia nie dotrzyma warunków ugody.

(pap)

Fot. EPA/IAN LANGSDON 

Komentarze

13 - to "latka"...
Odp. do Jana... czyzbys jeszcze nie wiedzial Kto... Swiatem Rzadzi ? Jak sie ma odpowiednie "Korzenie i Pochodzenie"... to dlugo jeszcze bedzie sie Slawnym ! Nie mowiac juz i o "ewentualnej" przyszlej nagrodzie Nobla ? Reasumujac: dostal Piosenkarz to i moze dostac Rezyser... ktory wszystko tak ladnie PO-trafi PO-ukladac...! Czas PO-kaze... ??
2017-01-26 00:10:37
Jan
Ten facet dawno powinien siedziec za kratkami. To zwykly zwyrodnialec seksualny. Nie powinno sie o nim pisac. Po co te durnowate sztuczki prawne ?
2017-01-24 19:20:13

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Krokusowa Rewolucja na Wałach Chrobrego

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie