wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Kasacja ws. ekstradycji Polańskiego

Kasacja ws. ekstradycji Polańskiego

Kasacja ws. ekstradycji Polańskiego
Data publikacji: 2016-05-31 12:25
Ostatnia aktualizacja: 2016-06-01 15:03
Wywietleń: 290 136025

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował we wtorek (31 maja), że skierował do Sądu Najwyższego kasację w sprawie odmowy ekstradycji reżysera Romana Polańskiego do USA. Jak dowiedziała się PAP, kasacja wpłynęła już do SN, oczekuje na wyznaczenie terminu.

- Podjąłem decyzję, że kieruję do Sądu Najwyższego kasację ws. decyzji dotyczącej Romana Polańskiego, w której to sprawie sąd krakowski zdecydował o niewydawaniu pana Polańskiego Stanom Zjednoczonym w sytuacji, kiedy jest oskarżony i ścigany o okrutne przestępstwo wobec dziecka, gwałt na dziecku - powiedział w radiowej Jedynce Zbigniew Ziobro. Jak mówił Ziobro, z tego powodu, że Polański jest osobą znaną "nie można usprawiedliwiać i tworzyć uzasadnień, że ma być traktowany inaczej".

- Gdyby to był przysłowiowy Kowalski, nauczyciel, lekarz, hydraulik, malarz, to jestem pewien, że z każdego kraju już dawno zostałby deportowany do Stanów Zjednoczonych - powiedział minister. Nadmienił, że istotą podnoszoną przez obrońców Polańskiego jest to, że jest wybitnym artystą.

- Czy to znaczy, że wybitny artysta może dopuszczać się gwałtów, innych ciężkich okrutnych przestępstw, a zwykły Kowalski ma być surowo karany? Uważam, że prawo jest równe wobec wszystkich - podkreślił.  

* * *

Polański, który ma polskie i francuskie obywatelstwo, w 2009 r. został zatrzymany na lotnisku w Zurychu na podstawie amerykańskiego nakazu aresztowania. Po trzymiesięcznym pobycie w areszcie i siedmiomiesięcznym areszcie domowym został uwolniony. Władze Szwajcarii zdecydowały, że nie wydadzą go USA, ponieważ "nie można wykluczyć z całkowitą pewnością błędu we wniosku ekstradycyjnym USA". Po aresztowaniu Polańskiego w Szwajcarii pokrzywdzona Samantha Geimer wezwała sąd apelacyjny w Kalifornii, by umorzył sprawę karną przeciwko Polańskiemu, ale sąd odrzucił zarówno jej wniosek o umorzenie sprawy, jak i późniejszy wniosek obrońców - o zaoczny proces.

Wniosek USA o ekstradycję Polańskiego trafił do Polski na początku 2015 r. W styczniu prokuratura skierowała do sądu formalny wniosek o stwierdzenie dopuszczalności ekstradycji. Wskazała w nim, że z umowy ekstradycyjnej zawartej między Polską a USA wynika, że można wydać obywatela polskiego do USA - także w przypadku przedawnienia ścigania w Polsce, gdy w USA okres przedawnienia nie upłynął. 30 października ubiegłego roku Sąd Okręgowy w Krakowie wydał postanowienie o niedopuszczalności ekstradycji Polańskiego do USA. Uznał, że przed sądem w USA została zawarta ugoda z Polańskim, a kara, która mu groziła, została wcześniej wykonana z nawiązką. (pap)

Na zdjęciu: Roman Polański
Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Komentarze

maniek
bardzo dobrze oczywiscie powinien byc sadzony jak zwykły kowalski ,ine róbmy z niego rezysera ,sam powinien poddac sie kaze a nie uciekac z usa .Brawo czekam na wydanie go odpowiednim władzom i wyrok niech bedzie surowy
2016-06-01 14:49:00
do: "do: Jalj"
Chyba sam nie poczytałeś o tej osobie. Banda Ch. Mansona zamordowała jego żonę w 1969 roku, czyli przed dokonaniem przez niego gwałtu w 1978 roku. Ponadto, przed ogłoszeniem wyroku sądu uciekł do Paryża, więc świadomie - jak tchórz, uciekł przed odpowiedzialnością. Jeżeli piszesz, że nieletnią podsunęła mu jej matka, to musiała być bardzo zła matka, skoro wzięła narząd płciowy reżysera w dłoń i wepchnęła go swojej córce wiadomo gdzie - ciekawe.
2016-06-01 07:59:42
Nie pchajmy sie sami w "maliny"...
A moze lepiej bedzie wyslac Goscia spowrotem do Francji lub Izraela i niech tam dalej zadecyduja...?? My jako Polska, powinnsismy jak najmniej sie w to "mieszac"...!
2016-06-01 00:19:40
do Jalj
Przeczytaj całą historię pana Polańskiego na ten temat, zanim zaczniesz wypisywać takie chamskie i obraźliwe epitety pod jego adresem. Zapłacił już za to stokrotnie, a ta niby ofiara została podstawiona przez kochaną mamuśkę znanemu reżyserowi chcąc córeczkę wykreować na gwiazdę. Tzw. ofiara Polańskiego teraz, mając już skończone pięćdziesiąt lat prosi o zaniechanie tej sprawy, bo chce w końcu żyć normalnie. Pomijam ogólnie znany fakt ogromnego odszkodowania finansowego jakie dostała. Polański odsiedział swoje także w więzieniu, był izolowany w Szwajcarii, zamordowano mu żonę z dzieckiem w ósmym miesiącu ciąży. To mało?!! , Według opinii prawników amerykańskich to już jest z nawiązką kara. Przeczytaj opinię amerykańskiego adwokata pana Polańskiego. Ręce opadają, że tacy prymitywni są niektórzy Polacy, zamiast cieszyć się, że mamy tak wspaniałego reżysera o światowej sławie, piszą bezczelne i chamskie kalumnie pod jego adresem :(. A Ziobro, powtarzam to za publiczną wypowiedzią L. Balcerowicza z która się całkowicie zgadzam, jest jednym z najbardziej obrzydliwych polityków.
2016-06-01 00:03:35
Jalj
A co mnie interesuje jakim był reżyserem. Do paki i niech siedzi. Z dzieckiem, a fee....spojrzysz ja ryja i już widać, że zbok.
2016-05-31 20:02:59
Kara
Nie ma się co oszukiwać. Jeżeli jakakolwiek osoba ucieka z kraju, to wie, że uczyniła coś złego, niezgodnego z prawem. A jeżeli dodatkowo ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości przez dziesiątki lat, skala jego zdemoralizowania jest ogromna. Poza tym, nie trzeba być prawnikiem, aby wiedzieć, że kontakty seksualne z dzieckiem nie należą do powszechnie stosowanych praktyk i jest to coś tak nagannego, że napiętnowanie takiego zwyrodnialca jest czymś normalnym. Przestępców i zboczeńców należy zawsze tępić, a bronią ich wyłącznie osoby im podobne.
2016-05-31 12:42:55

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy