poniedziałek, 18 listopada 2019.
Strona główna > Kultura > Poezja razy trzy

Poezja razy trzy

Poezja razy trzy
Data publikacji: 2019-10-17 10:12
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-17 23:57
Wywietleń: 410 420398

Poeci Bogusław Kierc, Tomasz Majzel oraz Elżbieta Olak będą gośćmi najbliższego Czwartku Literackiego 13 Muz/Szczecińskiego Przeglądu Literackiego "Forma", który rozpocznie się o g. 19 w Domu Kultury przy pl. Żołnierza Polskiego 2. Wstęp wolny. 

Poeci będą promowali swoje nowe tomy. O "Osie" Kierca przeczytamy takie słowa: "Poeta zaprasza w świat na pozór dawno miniony, pulsujący rytmami przedawnionych dylematów miłości i śmierci, ujawniając jego zdumiewającą aktualność w uniwersalnej perspektywie egzystencji, którą niezmiennie wyznaczają Eros i Tanatos". Z kolei współfinansowany ze środków miasta Szczecina "Osiemnasty" Tomasza Majzla "odsyła poza swe ciasne granice, poza napisane zdanie, a więc wychyla się w ciszę, która po nim zapadnie, by wypełnić przepaść za ostatnią klauzulą jakimś płodnym domysłem – wprawdzie precyzyjnie zaprogramowanym, a jednak nieprzewidywalnym".

"Otulina" Olak jest jej debiutem. We wstępie przeczytamy: "Refleksję egzystencjalną uruchamia bowiem nie hamletyczny monolog, lecz próba opisu drobiny istnienia, otulonej ciszą powstałą z przemilczenia wszystkich odwiecznych mądrości".

(as)

 

 

Komentarze

Jakób
Wydaje mi się, że te krótkie recenzje - opisy - są większą poezją, niż same omawiane utwory. Zawierają tak wiele "odwiecznych mądrości", że wymagają głębokiego przemyślenia, głębokiego jak przepaść, w którą się zapada jak w ciszę, ciszę bardzo długą, ale za krótką, żeby pojąć tę poezję, więc będzie ona wymagała wielokrotnego wracania do niej - aż do pełnego zrozumienia. A może ta poezja tych trojga poetów jest bardziej zrozumiała, niż wynika to z recenzji?
2019-10-17 23:29:50
sceptyk
"wychyla się w ciszę" to prawdziwa metafora ze dwora, może nie trafić do folwarcznych czytelników literatury.
2019-10-17 11:59:35

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie