sobota, 06 czerwca 2020.
Strona główna > Kultura > Poezja razy trzy

Poezja razy trzy

Poezja razy trzy
Data publikacji: 2019-10-17 10:12
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-17 23:57
Wywietleń: 558 420398

Poeci Bogusław Kierc, Tomasz Majzel oraz Elżbieta Olak będą gośćmi najbliższego Czwartku Literackiego 13 Muz/Szczecińskiego Przeglądu Literackiego "Forma", który rozpocznie się o g. 19 w Domu Kultury przy pl. Żołnierza Polskiego 2. Wstęp wolny. 

Poeci będą promowali swoje nowe tomy. O "Osie" Kierca przeczytamy takie słowa: "Poeta zaprasza w świat na pozór dawno miniony, pulsujący rytmami przedawnionych dylematów miłości i śmierci, ujawniając jego zdumiewającą aktualność w uniwersalnej perspektywie egzystencji, którą niezmiennie wyznaczają Eros i Tanatos". Z kolei współfinansowany ze środków miasta Szczecina "Osiemnasty" Tomasza Majzla "odsyła poza swe ciasne granice, poza napisane zdanie, a więc wychyla się w ciszę, która po nim zapadnie, by wypełnić przepaść za ostatnią klauzulą jakimś płodnym domysłem – wprawdzie precyzyjnie zaprogramowanym, a jednak nieprzewidywalnym".

"Otulina" Olak jest jej debiutem. We wstępie przeczytamy: "Refleksję egzystencjalną uruchamia bowiem nie hamletyczny monolog, lecz próba opisu drobiny istnienia, otulonej ciszą powstałą z przemilczenia wszystkich odwiecznych mądrości".

(as)

 

 

Komentarze

Jakób
Wydaje mi się, że te krótkie recenzje - opisy - są większą poezją, niż same omawiane utwory. Zawierają tak wiele "odwiecznych mądrości", że wymagają głębokiego przemyślenia, głębokiego jak przepaść, w którą się zapada jak w ciszę, ciszę bardzo długą, ale za krótką, żeby pojąć tę poezję, więc będzie ona wymagała wielokrotnego wracania do niej - aż do pełnego zrozumienia. A może ta poezja tych trojga poetów jest bardziej zrozumiała, niż wynika to z recenzji?
2019-10-17 23:29:50
sceptyk
"wychyla się w ciszę" to prawdziwa metafora ze dwora, może nie trafić do folwarcznych czytelników literatury.
2019-10-17 11:59:35

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Sonda

Czy zagłosujesz w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 roku?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie