niedziela, 19 sierpnia 2018.
Strona główna > Kultura > Podraza o Kossaku

Podraza o Kossaku

Podraza o Kossaku
Data publikacji: 2015-11-30 07:20
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:57
Wywietleń: 324 42726

W najbliższy czwartek o g. 17.30 w Pałacu Młodzieży przy al. Piastów 7 w Szczecinie rozpocznie się spotkanie z Rafałem Podrazą, szczecińskim pisarzem i dziennikarzem, który będzie promował książkę "Wojciech Kossak". Spotkanie poprowadzi Róża Czerniawska-Karcz.

Wojciech Kossak to przedstawiciel nurtu malarstwa o tematyce historycznej i batalistycznej. Autor wielu obrazów przedstawiających wydarzenia z okresu wojen napoleońskich i powstania listopadowego, scenki rodzajowe, portrety i konie. Współautor Panoramy Racławickiej. Syn Juliusza Kossaka. Ojciec Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Magdaleny Samozwaniec i Jerzego Kossaka. 

Jak przeczytamy we wstępie tekstu: "W przyszłym roku minie 160. rocznica urodzin jednego z największych polskich batalistów. W tym roku (2015) minęła w lipcu 73. rocznica śmierci wybitnego artysty malarza. W tymże roku, roku siedemdziesięciolecia polskiego Szczecina, minęły też 102 lata od pobytu Wojciecha Kossaka w naszym mieście. Tyle akcentów do wykorzystania, by przypomnieć tę niezwykłą postać artysty – urodziwego, dostojnego szlachcica, pana rotmistrza, cudnego człowieka, wspaniałego artystę i najlepszego ojca, ukochanego Tatkę, stryja, starszego pana w kapeluszu, wielbiciela pięknych kobiet i ich portrecisty, zapalonego brydżysty, światowca, w najlepszym znaczeniu tego słowa".

Książka została opublikowana przez Związek Literatów Polskich w Szczecinie w serii "Akcent" (jako drugie wydanie). To przedsięwzięcie finansowo wsparło Miasto Szczecin.

(as)

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

Ondraszka
Ale facet męczy
2015-11-30 08:26:26

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
25
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Samotny strajk
Water Show Szczecin 2018
Pyromagic 2018: Fajerwerki wystrzeliły
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy