W tym roku plenerowe spotkanie zacznie się 25 lipca i potrwa do 15 sierpnia. Wezmą w nim udział artyści z trzech kontynentów: troje z Japonii, po dwoje z Brazylii i Niemiec, jedna z Danii i troje bądź czworo Polaków. Kwaterować będą w odbudowanych pomieszczeniach dawnego klasztoru cysterek, a korzystać z pracowni na poddaszu. Miejscem pracy będzie też stara piekarnia.
Z Hanoweru przyjadą Bärbel Kasperek i Fritz P. Kelm, autorzy przestrzennych akcji i instalacji, fotograficy, wolni artyści. Bärbel Kasperek kończyła studia z politologii, germanistyki, socjologii, jest także aktorką i reżyserką, a Fritz P. Kelm, który urodził się w USA – jest też filmowcem i autorem słuchowisk. Ich prace wystawiane już były w wielu galeriach Europy.
Camilla Loreta i Alessandro Potter przyjadą z Sao Paulo. Oboje są znanymi nie tylko w Brazylii fotografikami. Z Japonii przyjedzie troje artystów, m.in. Kyoko Kozawa, z Danii – Marianne Thingholm, absolwentka Akademii Sztuki w Århus, akwarelistka, autorka kolaży, instalacji, grafik, akcji przestrzennych. Wystawiała swoje prace w bardzo wielu galeriach duńskich, w Szwecji, Berlinie, Japonii.
Wśród artystów polskich będzie szczecinianka Natalia Szostak, pomysłodawczyni głośnej Platerówki, czyli sąsiedzkich akcji artystycznych na podwórku przy ul. Emilii Plater w Szczecinie, autorka wielu akcji artystycznych realizowanych w różnych ośrodkach Polski, Litwy, Niemiec, także w Holandii, Izraelu, USA.
– W czasie pleneru na wieczornych otwartych spotkaniach artyści będą prezentować swój dotychczasowy dorobek – mówi prof. Andrzej Tomczak. – W czasie dorocznego spotkania „Zaczarujmy Marianowo”, które w tym roku odbędzie się 6 sierpnia, a które organizuje proboszcz parafii,
ks. Jan Dziduch, otworzymy nasze marianowskie pracownie i każdy będzie mógł do nich zajrzeć, zobaczyć, jak pracujemy.
(b.t.)
Fot. Wiesława Markiewicz