Niedziela 24 października 2021r. 
REKLAMA

Pleciuga rusza w drogę. Artyści zagrają dla widzów w 4 województwach

Data publikacji: 2021-09-21 07:33
Ostatnia aktualizacja: 2021-09-21 07:33
Pleciuga rusza w drogę. Artyści zagrają dla widzów w 4 województwach
Fot. Ryszard Pakieser  

Tylko 20 spektakli, spośród 173 zgłoszeń, zostało wybranych do tegorocznej edycji programu pn. "Teatr Polska". W tym gronie znalazło się przedstawienie szczecińskiego Teatru Lalek „Pleciuga”. To oznacza, że artyści tej instytucji ruszą w drogę, by wystawiać swoje spektakle w rozmaitych miejscach w całej Polsce. Zatem widzowie z 9 miejscowości w 4 województwach obejrzą spektakl „Bambi, opowieść leśna” w reżyserii Arkadiusza Klucznika. Pierwsze przedstawienie - we wtorek (21 września).

Program "Teatr Polska", prowadzony przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, istnieje od trzynastu lat. Dzięki niemu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o dofinansowanie prezentacji spektaklu w małych miejscowościach, gdzie nie ma teatrów instytucjonalnych. Inspiracją do powstania takiego funduszu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę. czyli teatr eksperymentalny Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miejscowości najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu.

Teatr Lalek „Pleciuga” już po raz czwarty bierze udział w objeździe w ramach programu "Teatr Polska". Poza szczecińską instytucją, w tym roku w programie uczestniczą takie sceny, jak Teatr Słowackiego w Krakowie, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatr Ludowy w Krakowie czy Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy. Szczecińscy artyści już we wtorek zagrają w Koninie w tamtejszym domu kultury, a następnie też w Jarocinie, Krotoszynie, Głogowie, Nowej Soli, Przecławiu, Drawsku Pomorskim, Połczynie Zdroju, Mirosławcu.

"Bambi, opowieść leśna" to spektakl o życiu i przygodach małego, a potem dorosłego jelenia Bambi.

- Po przedstawieniu zaplanowaliśmy spotkania z aktorami. Ośrodki kultury, które odwiedzimy, otrzymały też od nas materiał do publikacji na swoich portalach społecznościowych. Tym działaniem chcemy wprowadzić widzów w leśną tematykę spektaklu - informuje Magdalena Gardas - Wasilewska z Pleciugi. ©℗

(MON)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ