– Indiański styl jest bardzo ciekawym sposobem na niebanalny look. Kojarzymy go głównie z piórami oraz frędzlami, pióropuszami, ponczami i koralikami. Od jakiegoś czasu rdzenne kultury Ameryki stały się dla wielu znanych projektantów mody inspiracją do tworzenia ubrań i dodatków – twierdzą pracownicy szczecińskiego Muzeum Narodowego. Stąd pomysł na konkurs na naszyjnik wodza indiańskiej wioski. Wpłynęło na niego 60 prac, a w czwartek (22 listopada) nagrodzono 19 młodych artystów.
Wspomniany konkurs zatytułowano: „Pióro papugi czy ząb jaguara?", a związany jest z prezentowaną wystawą, w gmachu na Wałach Chrobrego, pn. „Inspirowani naturą – rękodzieło Indian Amazonii. W hołdzie Borysowi Malkinowi”. W rywalizacji na wykonanie naszyjnika mogły wziąć udział dzieci w wieku 8-13 lat. Ci młodzi artyści musieli pamiętać o tym, iż Indianie do tworzenia swoich ozdób sięgali po produkty z ich środowiska naturalnego, np. różnorodnych nasion, łupin, ptasich piór, kości zwierzęcych, barwników roślinnych, drewna, kory, bawełny, węgla drzewnego, żywicy. Zatem naszyjniki zrobione przez uczestników konkursu musiały mieć podobne elementy.
W kategorii wiekowej 6-7 lat pierwsze miejsce zajął Przemysław Skałecki z SP 24. W kolejnej – wśród dzieci w wieku 8-9 lat – nagrodzono pierwszym miejscem aż troje małych artystów. Otrzymali je zatem: Helena Kominiak z Szczecin International School, Weronika Sitarek z SP 65 oraz Oskar Małyszko z SP 35. W kategorii 10-11 lat konkurs wygrała Julia Grzywacz z Szczecin International School.
Wszystkie nagrodzono prace można obejrzeć, do 6 grudnia 2018 r., w Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego. Jak podkreślają pracownicy muzeum, poziom prac był bardzo wysoki i wyrównany, a uczestnicy konkursu niesamowicie kreatywni. ©℗
(MON)
Na zdjęciach: W czwartek w Muzeum Narodowym wręczono nagrody laureatom konkursu pn. „Pióro papugi czy ząb jaguara?". Piękne naszyjniki stworzone przez małych artystów można obejrzeć na wystawie w muzeum – do 6 grudnia.
Fot. Ryszard Pakieser