wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Pierwsi zobaczymy bandurzystę

Pierwsi zobaczymy bandurzystę

Pierwsi zobaczymy bandurzystę
Data publikacji: 2018-03-14 09:10
Ostatnia aktualizacja: 2018-03-16 20:00
Wywietleń: 1072 318206

Sporo atrakcji planowanych jest w najbliższym czasie w szczecińskim Zamku Książąt Pomorskich - nowa wystawa, koncerty, seminarium. Instytucja ta poszerza także swoją ofertę edukacyjną o lekcje muzealne oraz wykłady dla maturzystów.

„Święci, twarze i pejzaże. Malarstwo Rafała Hadziewicza i Władysława Maleckiego" - to tytuł wystawy, którą już od piątku 16 marca będzie okazja podziwiać w zamkowej Galerii Przedmiotu. Po niezwykle ciekawej ekspozycji „Poza czasem", miłośnicy sztuki czeka zatem kolejna gratka. Warto tu zaznaczyć, iż swój pierwszy pokaz w Polsce będzie miał obraz Hadziewicza - „Portret ślepego bandurzysty". To dzieło odnalezione niedawno przez pracowników Muzeum Narodowego w Kielcach (cała wystawa pochodzi ze zbiorów tej instytucji). O tym, że obraz istnieje, wiedziano od lat, ale nie było wiadomo, gdzie się znajduje. Tajemnica wyjaśniła się, gdy do muzeum zgłosiła się osoba, by poinformować, że obraz jest w jej rodzinnej kolekcji. Kieleckie muzeum odkupiło dzieło z prywatnego zbioru i właśnie w Szczecinie odbędzie się „premierowy" pokaz portretu bandurzysty.

W sobotę z kolei w zamku odbędzie się kilka wykładów w 400. rocznicę pogrzebu księcia Filipa II pomorskiego. Wśród nich będzie m.in. ten o słynnym Gryficie  w nawiązaniu do trzech jego wizerunków: jako światłego władcy w nawiązaniu do „Apoteozy księcia Filipa II”, jako człowieka wyrafinowanego i dwornego w nawiązaniu do srebrnego medalionu Jana de Vosa oraz jako mecenasa w nawiązaniu do portretu z tablicy fundacyjnej skrzydła menniczego zamku szczecińskiego. Zaplanowano też spotkanie, na którym będzie mowa m.in. o sarkofagu Filipa II, który jako element zespołu szczecińskich sarkofagów książęcych jest bardzo ważnym przykładem sztuki konwisarskiej o znaczeniu nie tylko regionalnym, ale i europejskim. Pracownicy zamku spodziewają się ogromnego zainteresowania wykładami.

Kolejna, trzydniowa edycja (już po raz 21!) Wiosennych Koncertów Gitarowych rozpocznie się 23 bm. W tym roku wyjątkowo występy odbędą się w Galerii Przedmiotu, ale - jak zapewnia szef imprezy, Piotr Pałac - w tym wnętrzu gitara brzmi znakomicie. Niestety, zmieści się tu tylko do 70 osób na widowni. Wystąpią znakomici wirtuozi: duet gitarowy Martina Barlotta - Daniel Egielman, Krzysztof Meisinger oraz Erlendis Quartet, czyli zespół uznawany za najlepszy kwartet gitarowy na świecie.

W planach zamku są również wykłady dotyczące wystawy „Poza czasem" (pierwszy pt. „Kulawka, humpen, flet i żardiniera. Szkła ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach” już w czwartek o godz. 17, wygłosi go Anna Pietrzak, historyk sztuki z Muzeum Narodowego w Kielcach) oraz lekcje muzealne dla przedszkolaków i uczniów w każdym wieku. Uczestnicy tych drugich poznają m. in. dawne obyczaje, realia społeczne, trudne terminy (np. symbolizm, sufrażystki, pompa funebris), tajniki pracy malarskiej i obrazy polskich malarzy z wystawy, nauczą się analizować dzieła sztuki m. in. prezentowane arcydzieło – modernistyczny „Portret dziewczynki w czerwonej sukience” Pankiewicza. Po wakacjach z kolei ruszy cykl pn. „Matura z zamkiem", czyli zajęcia dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych, zainteresowanych m.in. historią sztuki. ©℗

Monika GAPIŃSKA

Na zdjęciu: Plany Zamku na najbliższe tygodnie i miesiące przedstawili na konferencji prasowej: (od lewej) - Piotr Pałac, kierownik artystyczny Wiosennych Koncertów Gitarowych, Jolanta Rybkiewicz, kierownik Działu Wystaw Artystycznych ZKP, Barbara Igielska, dyrektor Zamku Książąt Pomorskich, Joanna Kaczmarczyk, historyk sztuki, kustosz Działu Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Kielcach oraz Renata Zdero, główny specjalista Działu Wystaw Artystycznych ZKP.

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

Komentarze

Remigiusz
Trzeba by było się wybrać na te kulturalne wydarzenia do zamku.
2018-03-15 00:12:20
Zacny Kurier najczęściej prezentuje nam bajdurzystów.
.
2018-03-14 12:09:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy