I tak, 30 sierpnia, we wtorek, na początek zaprezentowany zostanie teledysk do piosenki „Zły" grupy Konrad Pawicki& Band. Wideo czerpie z estetyki czarnego kryminału i jego późniejszych popkulturowych wariacji. Piosenka pełni rolę narracji spoza kadru. Wprowadzenie absurdu i fantastyki, czarno-biała stylistyka i podkreślenie wybranych elementów kolorem nawiązują do tradycji kina noir. Po pokazie, zespół zagra piosenki ze swojej płyty.
Później - kolejna projekcja. Tym razem będą to „Skrzynie Willego Beermanna" w reżyserii Adama Zadwornego. To historia śledztwa mającego rozwiązać zagadkę poniemieckiego „skarbu” odkrytego siedemdziesiąt lat po wojnie na szczecińskim Niebuszewie. W zamurowanej skrytce w kamienicy odnaleziono album ze zdjęciami, dokumenty, butelki wina rozlane w 1933 r., rodzinne pamiątki, metryki, rzeczy codziennego użytku, a nawet szparagi w puszce i krem Nivea, który przez siedem dekad nie zmienił barwy. W szpargałach są dokumenty rodziny Beermannów. Autor, przy pomocy występujących w filmie osób, krok po kroku odtwarza historię „ludzi z kufra”, aby dotrzeć do ich potomków i oddać im rodzinne pamiątki.
Początek - godz. 22, wstęp wolny.
Ostatni wieczór filmowy ma mieć odrobinę odmienny charakter. O godz. 21, rozpocznie się specjalny seans archiwalnego „Zamku Szczecińskiego" ze zdjęciami Witolda Chromińskiego i współczesnym komentarzem. Dokument powstał na podstawie trzech dokumentalnych taśm, nakręconych w latach 1958/1961 i odnalezionych w archiwum zamkowego kina w 2006 roku. Unikatową wartość stanowią ujęcia z pierwszego etapu powojennej rekonstrukcji zamku oraz zdjęcia ówczesnego centrum Szczecina -m.in. katedry przed odbudową, Konzerthausu przed powojenną rozbiórką czy prawie zrównanych z ziemią okolic placu Rodła.
Projekcja połączona zostanie ze zwiedzaniem zamkowych dziedzińców z Tomaszem Wieczorkiem, przewodnikiem i znawcą wszystkich tajemnic Zamku Książąt Pomorskich. Wstęp wolny.
(kas)