Czwartek, 07 grudnia 2023 r. 
0 szczecin
REKLAMA

Cześć dla tych, którzy ratowali Żydów

Data publikacji: 21 marca 2019 r. 20:44
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:35
Cześć dla tych, którzy ratowali Żydów
 

W piątek, o g. 10 przy kwaterze 47 A na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie rozpocznie się spacer związany z Narodowym Dniem Pamięci o Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, przypadającym na 24 marca. Tego dnia minie 75 lat od zamordowania przez Niemców bohaterskiej rodziny Ulmów z Podkarpacia oraz ukrywanych przez nich Żydów.

- W tym dniu chcemy szczególnie pamiętać o Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, którzy po drugiej wojnie światowej zamieszkali na terenie Pomorza Zachodniego - mówi Paweł Skubisz, dyrektor szczecińskiego IPN-. - Zmarłym chcemy oddać cześć i pamięć odwiedzając ich w miejscach doczesnego pochówku na Cmentarzu Centralnym. Odwiedzimy groby kilkunastu osób.

Spacer rozpocznie się od grobu Leokadii Krajewskiej, odznaczonej w roku w 2013,  wraz z bratem Edwardem, Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W trakcie okupacji rodzeństwo uratowało życie Ewie Turzyńskiej-Traunstein i jej synowi Leonowiej. IPN niedawno odnowił płytę nagrobną pani Leokadii.  est tam umieszczony napis wyraźnie mówiący, że była Sprawiedliwą wśród Narodów Świata.

 - Jako IPN chcemy otoczyć opieką groby „Sprawiedliwych” znajdujących się na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie i w innych miejscowościach Pomorza Zachodniego - dodaje Paweł Skubisz. – Pamiętamy, że działalność tych ludzi wiązała się z poczuciem odpowiedzialności za Żydów – obywateli Rzeczypospolitej znajdujących się pod okupacją niemiecką. „Sprawiedliwi” swoją pomoc motywowali miłością bliźniego, nauką Kościoła, obywatelskim obowiązkiem czy zwykłą ludzką przyzwoitością. Ich czyny były bohaterskie, ponieważ w czasie okupacji niemieckiej za pomoc Żydom groziła kara śmierci. ​

Do spaceru może dołączyć każdy mieszkaniec Szczecina.©℗

(as)

Fot. IPN

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jeszcze raz
2019-03-24 03:03:09
Polemizujecie nie ze mną ale z Talmudem (Misznami, Gemarami i całą resztą tego badziewia) oraz z Żydami np profesorem Israelem Shahakiem. Jako niewierzący nie mam kłopotu z tym o czym piszecie bo odrzucam pierwotne barbarzyństwo Judaizmu w całości tak jak i skażenie Chrześcijaństwa Judaizmem. Co do wywodzenia się kultury polskiej z Judaizmu to nie znam większej bzdury - Chrześcijaństwo jest właściwie zaprzeczeniem Judaizmu. Co z tymi kilkuset latami wkładu Żydów w naukę, kulturę, medycynę itd Polski? Doczekam się konkretów czy mam przyjąć hagadę którą bezwstydnie serwujecie?
Dex
2019-03-23 21:52:10
Po co pisać bzdury o rzekomym nieżydowskim pochodzeniu Jezusa i jego rodziców? Sam Mateusz ewangelista w pierwszych słowach swej ewangelii pisze o Jezusie synu Dawida, synu Abrahama - co jednoznacznie wskazuje że należał do Żydów. Słyszałem już jednego głupka, niby z tytułem profesorskim, który próbował pokrętnie dowodzić, że chrześcijaństwo nie wywodzi się z judaizmu. A teraz jakieś zakłamane teorie o tym że Żyd Jezus to mit. Wiem że to patriotyczno narodowych bardzo boli ale fakty są jednoznaczne. Kulturowo i religijnie wywodzimy się z tradycji żydowskiej i zaklinanie rzeczywistości tego nie zmieni.
@Panowie
2019-03-23 18:36:31
Nieźle wychodzi Ci zaklinanie rzeczywistości i nazywanie jej: „mitem”. Jezus nie był Żydem?? Był galilejczykiem :) tak samo jak ja nie jestem Polakiem, bo jestem Kaszubem albo Kujawiakiem. Galilea to część Izraela. Jezus był Żydem z Galilei. Dlatego też zgodnie z tradycją żydowską jego żydowscy rodzice zaprowadzili go do żydowskiej świątyni. A całe swoje nauki Jezus opierał na judaizmie Notabene Talmud nic nie mówi o tym że Jezus nie był Żydem, a jedynie to że dla judaizmu nie jest on prorokiem. Żeby to jednak wiedzieć, trzeba trochę poczytać Talmud, a nie opierać się na bzdurach wygłaszanych przez pseudo ekspertów na falach radyjka.
Panowie
2019-03-23 12:33:39
@Dex & Eliot - pisaliście o kilkuset ("wiele set lat") latach wkładu - zapytałem się wiec o kilkaset lat a nie ostatnie 120 - 150 lat. Skoro używacie kilkuset lat to właśnie podawajcie przykłady nie z IIRP i PRL ale np Polski przedrozbiorowej - czekam. Sami określiliście warunki to teraz nie narzekajcie - ja napisałem o 10 - 15% Polaków narodowości żydowskiej z ok 9% mniejszości żydowskiej zamieszkującej granice Polski gdzie większość Żydów miała stosunek do Polski w najlepszym razie obojętny o czym świadczą choćby słowa Shimona Peresa "Urodziłem się w małym żydowskim sztetlu, który w ciągu dwóch wojen – pierwszej i drugiej, było pod polską kontrolą – ale pomimo to byli tam Białorusini, Rosjanie. I oni nienawidzili Polaków. Nie mówili ich językiem. Miejsce, w którym się urodziłem, było bardzo małe, całkowicie żydowskie, a my nie żyliśmy ani w Polsce, ani w Rosji. Żyliśmy w Izraelu od dnia moich narodzin, nawet przed emigracją." Poza tym należy zerwać rozpowszechnionym mitem żydowskości Jezusa - Talmud nie uważa Jezusa za Żyda - Żydzi stoją na stanowisku że Jezus nie był Żydem ale Galilejczykiem czy wręcz (o zgrozo) Kananejczykiem. Tak czy siak bardziej wierze w tym kontekście Żydom niż tobie/wam (z całym szacunkiem). Swoją drogą wasze wypowiedzi wskazują że musicie bardzo nienawidzić Polski i Polaków - nie interesuje mnie dlaczego tak jest, interesuje mnie dlaczego się w Polsce, wśród tych 30 milionów Polaków tak męczycie zamiast zwyczajnie wyemigrować tam gdzie będzie wam lepiej. @Pytanie za 10 pkt - napisałem ci - poszukaj sobie, zadaj sobie trud i znajdź - nie jest to aż takie trudne - pierwszy z brzegu przykład to Zofia Kossak Szczucka uratowana (ostrzeżona) przez krwawego Jakuba Bermana. Pamiętaj że wg zasad Talmudu Żyd nie powinien pomagać goyom. Polacy nie mieli tego komfortu w podejmowaniu decyzji o ratowaniu Żydów (pisze o tym Zofia Kossak Szczucka w swoim manifeście "Protest" który uważam za jeden z najbardziej poruszających tekstów ostatnich 100 lat i uważam że każdy Polak powinien go znać).
Odp. do... @Pytanie za 10 pkt.
2019-03-23 00:15:05
Za Duzo ogolnikowo - a za malo Konkretnie "fryzjerski bajkopisarzu" ??
Eliot
2019-03-23 00:12:06
Naprawdę trzeba być ignorantem aby nie znać wkładu żydowskiego do polskiej kultury! Chyba że komuś nazwiska: Henryk Wieniawski, Krzysztof Baczynski, Julian Tuwim, Gustaw Herling-Grudziński, Bruno Schulz, Antoni Słonimski, Marian Hemar, Jan Kiepura, Stanisław Lem nic nie mówią. Ale to lepiej wtedy zamilczeć niż pisać bzdury. Wpływ Żydów na kulturę II RP był olbrzymi. Większość uznanych literatów (i niestety dla was piszących po polsku) była Żydami. Większość sławnych muzyków np. Zimmermann czy Spielman tez. Prawie wszystkie przedwojenne szlagiery filmowe, chętnie śpiewane do dziś stworzyli Żydzi (i to o zgrozo po polsku). Wystarczy tylko trochę wiedzy a nie zaściankowego archaicznego myślenia moi drodzy przedstawiciele „regionalnego mocarstwa”
Dex
2019-03-22 23:57:17
Zawiść w naszym narodzie widać bardzo duża. Jeśli ktoś jest lepiej zorganizowany, bardziej pracowity, mądrzejszy czy konsekwentny w swej edukacji to należy go opluć albo oczernić. Jakie to polskie. Najlepiej żeby wszyscy siedzieli w jednym slowiańskim bagienku. A później rączki złożyć i do kościółka pomodlić się do matki boskiej Żydówki i Jej żydowskiego syna. A wkład w polską kulturę? Bardzo proszę: Julian Tuwim, Jan Brzechwa, Jan Kiepura. W naukę - 3/4 profesury Uniwersytetu Jagielonskiego (bo chyba nie wierzycie że Niemcy akurat tylko z tej uczelni wywieźli profesorów i to pozostawiając na wolności mniejszość). Najbardziej znamienici lekarze, twórcy polskiej medycyny też byli pochodzenia żydowskiego. To są fakty i żadne obszczekiwania tego nie zmienią.
@Dex
2019-03-22 21:57:32
Uważaj bo zaliczysz oskarżenie o antysemityzm - wielu Żydów w 1968 zostało - nazwiska z panteonu IIIRP - wyjechali ci co chcieli wyjechać.
@Pytanie za 10 pkt.
2019-03-22 21:53:06
Poszukaj sobie, są takie przypadki fakt ze jednostkowe ale są, nawet jeśli mnie pamięć nie myli w samym Jedwabnem fryzjer Żyd ostrzegł polaków z komunistyczną młodzież żydowska razem z NKVD planuje aresztowania Polaków. Wstyd dla Polski i Polaków że nie mówimy o tych ludziach! Tak samo wstyd ze nie pamiętamy i nie mówimy o np Ukraińcach ratujących Polaków w czasie Rzezi Wołyńskiej.
@ @eliot & Robert
2019-03-22 21:34:46
Kpicie - 90% Żydów zadeklarowało że nie są Polakami w 1918 roku! 85% Żydów zamieszkujących IIRP nie mówiło po polsku do 1939 roku, proszę o przykłady tego kilkusetletniego wkładu w naukę, medycynę czy kulturę Polską. To że ktoś się urodził na ziemiach które my uważamy za polskie ale nigdy nie czuł się Polakiem nie oznacza tego co napisałeś. Nie ma czegoś takiego jak wspólny dorobek - możemy mówić o dwóch narodach żyjących obok siebie, konkurujących o skromne, reglamentowane przez zaborców zasoby w których Żydzi zazwyczaj poza nielicznymi wyjątkami (te 10 - 15%) wybierali współpracę z zaborcami. Tak było w każdym zaborze włącznie z prześladowaniem Polaków (powszechne w zaborze pruskim) przez Żydów. Eksperyment multikulti zakończył się kompletnym fiaskiem, mimo kilkuset lat szansy na integracje zadziałał autonomizm i separatyzm Żydów. Nie wypisujcie bzdur, zapoznajcie się z tym co mówili (pisali) sami Polacy narodowości żydowskiej - choćby z "Pamiętnik Pierwszego Walnego Zjazdu Zjednoczenia Polaków Wyznania Mojżeszowego Wszystkich Ziem Polskich " dostępne za darmo w sieci "WA248_21135_F-22-388_zjednoczenie-pamietnik-o.pdf" .
Dex
2019-03-22 20:28:24
Gdybyśmy nie pogonili bez sensu obywateli polskich pochodzenia żydowskiego w 1968, to bylibyśmy dziś już rozwiniętym krajem, a nie rozwijającym się. Najlepsi naukowcy, lekarze, inżynierowie wyjechali, a marcowi docenci nie byli w stanie zapełnić tej luki. Wstyd i hańba taki brak tolerancji, a głupota bezdenna to że najbardziej wartościowi obywatele zmuszeni byli budować dobrobyt Izraela i USA!
Żydzi i Niemcy przeciwko Polsce.
2019-03-22 15:46:21
Wystarczy wziąć do ręki New York Times i Washington Post , amerykańskie gazety z żydowskimi właścicielami , aby dowiedzieć się , że to Polacy mordowali Żydów przy pomocy jakiś nazistów bez narodowości. Za takie kłamstwa Niemcy wypłacili Żydom miliardy dolarów odszkodowań. Polsce i Polakom nie wypłacili odszkodowań , mimo że zamordowali kilka milionów Polaków i zrujnowali nasz kraj , a Warszawę zrównali z ziemią. Polskie tak zwane elity z PO , PIS ,SLD , UW zbudowali Żydom muzeum Polin , wypłacili setki mln odszkodowań Żydom ( nie wiadomo za co , bo to przecież Niemcy zniszczyli ich nieruchomości). A nie ma pieniędzy na budowę w Warszawie muzeum wielkiego zwycięstwa nad bolszewikami w 1920 roku. Hańba.
I kolejne pytanie
2019-03-22 11:24:36
Na jakiej podstawie i dlaczego... obecnym Szefem Polskiego IPN-u, jest Facet ktory Nie mowi Perfekt po Polsku ?? A wiec Nowa Propozycja: by Nowym Szefem Polkiego IPN-u... jak najszybciej zostal Prof. Krzysztof Szwagrzyk !!!
Pytanie za 10 pkt.
2019-03-22 11:18:10
A ilu Zydow uratowalo w latach 1939-1945 - chocby tylko 1-go Polaka ? Prosimy o konkretne przyklady...!!
do @eliot i Robert
2019-03-22 10:26:45
Stosunki polsko-izraelskie są takie a nie inne nie przez stronę polską tylko przez żydowską która lansuje swoją wersję historii: otóż według nich Holokaust urządzili Żydom Polacy, "jedyną szansą na przetrwanie były dla Żydów niemieckie obozy koncentracyjne", powstańcy w Getcie Warszawskim walczyli przeciwko "polskiemu i nazistowskiemu reżimowi", aby teraz wynagrodzić Żydom te wszystkie krzywdy które doznali od Polaków Polacy muszą Żydom oddać ziemię, lasy i kamienice o wartości 330 mld $ a najlepiej jakby Polacy w ogóle zrzekli się swojego państwa i przekazali je Żydom! Po za tym Żydzi zupełnie zapominają o morzu krzywd które wyrządzili Polakom: 17 września i entuzjastyczne witanie przez nich armii bolszewickiej, wydawanie Polaków na Sybir i przejmowanie ich majątków, wymordowanie dziesiątków tysięcy Polaków po wojnie przez Żydów z aparatu bezpieczeństwa itd. można by tak wymieniać w nieskończoność!
Robert
2019-03-22 08:07:12
Eliot czy nawet przy tak neutralnej informacji musisz wylewać swój jad i frustrację? Żydzi współtworzyli naszą ojczyznę i dobrze, że dba się o ich groby i o groby ich wybawców. To im się od nas należy.
@eliot
2019-03-22 07:05:37
Przestań szkalować. Przez takich jak ty stosunki izraelsko-polskie są jakie są. Przez wiele stuleci Żydzi współtworzyli nasz kraj, wnosząc bardzo dużo do kultury, rozwoju nauki czy medycyny. Bez nich nasz poziom rozwoju cywilizacyjnego byłby znacznie niższy. Jedyni nobliści w nauce, wywodzący się z polskich ziem (poza Curie, która notabene w wywiadach podawała się za Francuzkę), byli pochodzenia żydowskiego. Szkoda, że takimi komentarzami kwestionujesz wspólny dorobek naszych społeczności na rzecz Polski.
eliot
2019-03-21 23:46:53
IPN odnowił nagrobek Pani Leokadii? Miły gest, ale zarazem trudno zrozumieć Żydów, że nie dbają ani o własne groby (100 mln zł przeznaczone na cmentarz żydowski w Warszawie przez Polaków), ani chociaż o groby swoich wybawców, choć nieistniejące w latach II WŚ państwo Izrael reparacje wojenne od Niemiec (w przeciwieństwie do Polski) wzięło. Za mało by zadbać o mogiły? Dodam jeszcze, że więzionym przez Niemców w niemieckich gettach Polacy wypłacają comiesięczną rentę z wysyłką m.in. do Izraela. W zamian otrzymujemy szkalowanie naszego narodu przed całym światem, konferencję bliskowschodnią na nasz wyłączny koszt finansowy i polityczny, ustawę 447 i zero wdzięczności. Nie rozumiem tej mentalności.
Hmm
2019-03-21 22:18:00
A jak Ktos byl Niesprawiedliwym wsrod Narodow Swiata - to jakim / kim byl ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA