Wtorek 27 września 2022r. 
REKLAMA

Opera na motywach „Eugeniusza Oniegina”. Z przyczyn epidemicznych usunięto sceny zbiorowe

Data publikacji: 2021-03-27 22:19
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-28 08:20
Opera na motywach „Eugeniusza Oniegina”. Z przyczyn epidemicznych usunięto sceny zbiorowe
Fot. Piotr Nykowski  

W sobotę i niedzielę można obejrzeć w sieci spektakl Opery na Zamku, którego premiera odbyła się na początku tego miesiąca. To „Eugeniusz i Tatiana – Zakręt” w reżyserii Pii Partum, na motywach „Eugeniusza Oniegina”, opery Piotra Czajkowskiego. Link do zakupu biletów na stronie: www.opera.szczecin.pl. Spektakl jest płatny, ale można dokonać wyboru kwoty: 10, 20 lub 50 złotych.

Czego widzowie mogą się spodziewać po spektaklu? Reżyserka tak opowiadała tuż przed premierą: „Pomyślałam, że powrót do tej opery teraz będzie jak otworzenie szuflady z drogocennymi pamiątkami. Namiastką normalności. Teraz, kiedy chorujemy, kiedy jesteśmy w zamknięciu, kiedy pożera nas tęsknota i samotność. I mimo że okoliczności zmuszają nas do poczynienia dużego skrótu, to intuicyjnie czuję, że warto będzie się z tym klasycznym dziełem – operą li tylko o miłości – zetknąć. Ta opera da się skrócić tak, by jej nie «uszkodzić» i by nie zrobić z niej tylko streszczenia. Poza skrótem libretta istnieje również jej inna wersja muzyczna – jest partytura rozpisana na zmniejszoną liczbę instrumentów. I właśnie dlatego uważam, że to dobry tytuł na przeprowadzenie tego naszego eksperymentu. Skrótów oper na ogół się przecież nie robi – ten nurt «wyzwoliła» epidemia. Do tej pory uważano to za świętokradztwo. (…) Nie przestawiam w libretcie niczego. Tylko tnę… Z przyczyn epidemicznych usunięte zostały wszystkie sceny zbiorowe. Tej epidemicznej rzeczywistości nie wykorzystałam jednak do tego, żeby zrobić bryk i li tylko streszczenie oryginalnego dzieła. Postanowiłam tę sytuację wykorzystać, aby powstało coś odrębnego od opery Czajkowskiego samej w sobie. Postanowiłam nawet coś dodać. Często te miejsca, które musieliśmy wyciąć (a nad tymi momentami długo dyskutowaliśmy z kierownikiem muzycznym i dyrektorem artystycznym Opery na Zamku Jerzym Wołosiukiem), będą wypełnione przeze mnie scenami rozegranymi w ciszy albo z dźwiękami dodanymi, dźwiękami spoza partytury opery”.

Oto obsada spektaklu: Eugeniusz Oniegin – Tomasz Łuczak, Tatiana – Lucyna Boguszewska, Leński – Pavlo Tolstoy, Olga – Sandra Klara Januszewska, Gremin – Janusz Lewandowski.

(MON)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA