Niedziela 02 października 2022r. 
REKLAMA

Recital przeniesiony z soboty na piątek. Można u nas wygrać bilety na to wydarzenie!

Data publikacji: 2021-03-18 19:51
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-18 22:33
Recital przeniesiony z soboty na piątek. Można u nas wygrać bilety na to wydarzenie!
Fot. Opera na Zamku  

To ma być recital, który przeniesie słuchaczy do surrealistycznego świata snów i podświadomych myśli – tak obiecują organizatorzy koncertu, który odbędzie się w piątek w szczecińskiej Operze na Zamku. Sopranistka Ewa Olszewska zaśpiewa wtedy teksty Arthura Rimbauda do muzyki (którą zagra na fortepianie Olga Bila) Benjamina Brittena, Erika Satie’go, Manuela Rosenthala, Claude’a Debussy’ego. Tytuł tego recitalu to „Klucz do poezji”. Początek wydarzenia o godz. 19.

– Muzyka jest w tym przypadku „kluczem do poezji”: stwarza dodatkową przestrzeń liryczną, akcentuje miejsca napięć, proponuje własne odczytanie symboliki zawartej we wspomnianej liryce, interpretuje ją. Oddaje niezgodę poety na współczesny mu świat, dramat egzystencji, zmierzającej ku katastrofie. Warto tu wspomnieć, że wszystkie swe wiersze Arthur Rimbaud napisał między 15. a 18. rokiem życia – opowiada o recitalu Ewa Olszewska, sopranistka. – Zastanawiałam się ostatnio, czy Britten nie jest mi przypadkiem pisany. Najpierw Guwernantka w „Dokręcaniu śruby”, teraz cykl „Les Illuminations”, op. 18. Może Ktoś na „Górze” miał na mnie taki niecny plan, żeby wplątać mnie w Brittenowskie sidła i nie pozwolić mi się z nich wyplątać? Ech, życie… Twoje macki mają niezły rozmach. A czym Britten mnie natchnął? Cóż, jest w tym kompozytorze coś, co powoduje, że zamieram z wrażenia i sprawia, że chciałabym go więcej. Dlatego wspaniale jest mieć możliwość kosztowania jego muzyki i pokazania jej innym, nawet jeśli ktoś z góry zakłada, że nie warto, bo to za trudne. Otóż, czasami te trudne rzeczy okazują się być nie takie straszne, a nawet zaskakująco bliskie sercu i dlatego myślę, że wszystkiemu należy dać szansę, żeby ci, którzy nastawieni są sceptycznie, a może po prostu się boją, mogli sami doświadczyć i poczuć, a dopiero potem wystawić opinię.

***

W związku z zaplanowanymi od soboty obostrzeniami ogłoszonymi przez rząd i zamknięciem teatrów, recital „Klucz do poezji”, odbędzie się - z udziałem publiczności - dzień wcześniej niż zaplanowano. Bilety można jeszcze kupić przez stronę internetową www.opera.szczecin.pl.

Dla naszych Czytelników mamy dwa podwójne zaproszenia na recital. Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać SMS-a na numer 72601 z hasłem: kurier.opera  – na SMS-y czekamy tylko 19 marca br. Zaproszenie otrzymają osoby, które najszybciej przyślą SMS-a tuż po godz. 12. Koszt SMS-a – 2,46 zł z VAT.

(MON)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jacek
2021-03-18 21:56:19
Już pominięto wątek o gejostwie pisarzy jako inspiracji??? Nieładnie
Kupa śmiechu
2021-03-18 20:22:30
Bo w piątki wirus nie atakuje i jest mniej groźny.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA