piątek, 14 sierpnia 2020.
Strona główna > Kultura > Ogłosiliśmy bursztynowych finalistów! Gościem konferencji prasowej był Michał Janicki

Ogłosiliśmy bursztynowych finalistów! Gościem konferencji prasowej był Michał Janicki [FILM]

Ogłosiliśmy bursztynowych finalistów! Gościem konferencji prasowej był Michał Janicki
Data publikacji: 2019-11-08 16:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-09 17:20
Wywietleń: 1505 426658

Finalistów naszego plebiscytu teatralnego pn. Bursztynowy Pierścień oficjalnie ogłosiliśmy na konferencji prasowej w piątek (8 listopada) w szczecińskim Teatrze Małym. O szczegółach konkursu opowiadali zatem: wielokrotny laureat konkursu - aktor Michał Janicki, sekretarz jury red. Monika Gapińska oraz przewodniczący jury red. Artur Daniel Liskowacki.

Po podsumowaniu pierwszego etapu, do finału plebiscytu weszło 10 aktorów/aktorek oraz tyle samo spektakli z zachodniopomorskich teatrów. Kto znalazł się w tym gronie? Oto aktorzy: Olga Adamska, Małgorzata Chryc-Filary, Maria Dąbrowska, Sławomir Kołakowski, Joanna Matuszak, Grażyna Nieciecka-Puchalik, Olek Różanek, Sylwia Różycka, Marek Żerański, Przemysław Żychowski. W finałowej dziesiątce znalazły się również te przedstawienia: „Być jak Beata” (Teatr Współczesny), „Dziękuję za różę” (Bałtycki Teatr Dramatyczny), „Fanny i Alexander” (Teatr Współczesny), „Guru” (Opera na Zamku), „Księżniczki i ziarnko grochu” (Teatr Lalek „Pleciuga”), „Lepiej już było” (Teatr Polski), „Morfina 0,05” (Fundacja Kultury West&Art), „Pajace/Gianni Schicchi” (Opera na Zamku), „Swołocz” (Teatr Nie Ma), „Z piekła do piekła” (Teatr Polski).

- Aktorzy i spektakle z finałowej dziesiątki zostali wybrani przez widzów i czytelników „Kuriera Szczecińskiego". Publiczność bowiem przyznaje najważniejsze nagrody w naszym plebiscycie, czyli dla najlepszego aktora oraz najlepszego spektaklu ubiegłego sezonu - mówił red. Artur Daniel Liskowacki na konferencji. - Co ważne, nasz plebiscyt nie jest żadną formą ścigania się, ale to zabawa i tak należy ją traktować.

- Dla aktorów to też masaż dla pychy - dodał, żartując, Michał Janicki. - Ale takie nagrody są bardzo sympatyczne i jakiś rodzaj wyścigu jednak jest w tym plebiscycie.

Plebiscyt organizowany jest przez redakcję „Kuriera Szczecińskiego”, z przerwami (m.in. w latach 1981 - 1989), od 1965 roku.

- Teraz odbędzie się 39. edycja plebiscytu. Pierwsi laureaci dostali Bursztynowe Pierścienie w styczniu 1966 roku - mówiła na spotkaniu z dziennikarzami red. Monika Gapińska. - Dotąd najwięcej razy nagrody otrzymywali choćby Irena Brodzińska, Wacław Ulewicz, Anna Januszewska, Michał Janicki, Przemysław Żychowski. Arkadiusz Buszko również jest w tym gronie, choć otrzymywał za każdy razem nagrodę w innej kategorii - jako aktor, reżyser oraz zdobywca Wielkiej Nagrody Jury za wielowymiarową twórczość. W kolei wspomniana Irena Brodzińska była jednym z czterech pierwszych laureatów konkursu w 1966 roku. Wtedy jeszcze istniał podział na kategorie, osobno zatem byli nagradzani aktorzy dramatyczni oraz aktorzy teatrów muzycznych.

- Wśród naszych laureatów są też tacy aktorzy, którzy zdobyli sławę ogólnopolską, choćby Andrzej Kopiczyński, który grał w serialu „Czterdziestolatek" - dodał red. Liskowacki.

Do 2 grudnia, do godziny 12, mogą Państwo głosować na swoich ulubieńców oraz przedstawienia, jakimi się zachwyciliście - za pomocą kuponów, które drukujemy w środowych i piątkowych wydaniach gazety, a także SMS-ów (szczegóły znajdą Państwo na podstronie Bursztynowego Pierścienia  oraz na profilach pn. Bursztynowy Pierścień - na Facebooku i na Instagramie). Z kolei 16 grudnia poznamy laureatów na gali w szczecińskim Teatrze Współczesnym. ©℗

(MON)

Fot. Ryszard PAKIESER

Film: Łukasz TYMKO

 

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy zaszczepisz się przeciwko koronawirusowi, gdy będzie taka możliwość?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie