wtorek, 25 lutego 2020.
Strona główna > Kultura > Ogłosiliśmy bursztynowych finalistów! Gościem konferencji prasowej był Michał Janicki

Ogłosiliśmy bursztynowych finalistów! Gościem konferencji prasowej był Michał Janicki [FILM]

Ogłosiliśmy bursztynowych finalistów! Gościem konferencji prasowej był Michał Janicki
Data publikacji: 2019-11-08 16:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-09 17:20
Wywietleń: 1224 426658

Finalistów naszego plebiscytu teatralnego pn. Bursztynowy Pierścień oficjalnie ogłosiliśmy na konferencji prasowej w piątek (8 listopada) w szczecińskim Teatrze Małym. O szczegółach konkursu opowiadali zatem: wielokrotny laureat konkursu - aktor Michał Janicki, sekretarz jury red. Monika Gapińska oraz przewodniczący jury red. Artur Daniel Liskowacki.

Po podsumowaniu pierwszego etapu, do finału plebiscytu weszło 10 aktorów/aktorek oraz tyle samo spektakli z zachodniopomorskich teatrów. Kto znalazł się w tym gronie? Oto aktorzy: Olga Adamska, Małgorzata Chryc-Filary, Maria Dąbrowska, Sławomir Kołakowski, Joanna Matuszak, Grażyna Nieciecka-Puchalik, Olek Różanek, Sylwia Różycka, Marek Żerański, Przemysław Żychowski. W finałowej dziesiątce znalazły się również te przedstawienia: „Być jak Beata” (Teatr Współczesny), „Dziękuję za różę” (Bałtycki Teatr Dramatyczny), „Fanny i Alexander” (Teatr Współczesny), „Guru” (Opera na Zamku), „Księżniczki i ziarnko grochu” (Teatr Lalek „Pleciuga”), „Lepiej już było” (Teatr Polski), „Morfina 0,05” (Fundacja Kultury West&Art), „Pajace/Gianni Schicchi” (Opera na Zamku), „Swołocz” (Teatr Nie Ma), „Z piekła do piekła” (Teatr Polski).

- Aktorzy i spektakle z finałowej dziesiątki zostali wybrani przez widzów i czytelników „Kuriera Szczecińskiego". Publiczność bowiem przyznaje najważniejsze nagrody w naszym plebiscycie, czyli dla najlepszego aktora oraz najlepszego spektaklu ubiegłego sezonu - mówił red. Artur Daniel Liskowacki na konferencji. - Co ważne, nasz plebiscyt nie jest żadną formą ścigania się, ale to zabawa i tak należy ją traktować.

- Dla aktorów to też masaż dla pychy - dodał, żartując, Michał Janicki. - Ale takie nagrody są bardzo sympatyczne i jakiś rodzaj wyścigu jednak jest w tym plebiscycie.

Plebiscyt organizowany jest przez redakcję „Kuriera Szczecińskiego”, z przerwami (m.in. w latach 1981 - 1989), od 1965 roku.

- Teraz odbędzie się 39. edycja plebiscytu. Pierwsi laureaci dostali Bursztynowe Pierścienie w styczniu 1966 roku - mówiła na spotkaniu z dziennikarzami red. Monika Gapińska. - Dotąd najwięcej razy nagrody otrzymywali choćby Irena Brodzińska, Wacław Ulewicz, Anna Januszewska, Michał Janicki, Przemysław Żychowski. Arkadiusz Buszko również jest w tym gronie, choć otrzymywał za każdy razem nagrodę w innej kategorii - jako aktor, reżyser oraz zdobywca Wielkiej Nagrody Jury za wielowymiarową twórczość. W kolei wspomniana Irena Brodzińska była jednym z czterech pierwszych laureatów konkursu w 1966 roku. Wtedy jeszcze istniał podział na kategorie, osobno zatem byli nagradzani aktorzy dramatyczni oraz aktorzy teatrów muzycznych.

- Wśród naszych laureatów są też tacy aktorzy, którzy zdobyli sławę ogólnopolską, choćby Andrzej Kopiczyński, który grał w serialu „Czterdziestolatek" - dodał red. Liskowacki.

Do 2 grudnia, do godziny 12, mogą Państwo głosować na swoich ulubieńców oraz przedstawienia, jakimi się zachwyciliście - za pomocą kuponów, które drukujemy w środowych i piątkowych wydaniach gazety, a także SMS-ów (szczegóły znajdą Państwo na podstronie Bursztynowego Pierścienia  oraz na profilach pn. Bursztynowy Pierścień - na Facebooku i na Instagramie). Z kolei 16 grudnia poznamy laureatów na gali w szczecińskim Teatrze Współczesnym. ©℗

(MON)

Fot. Ryszard PAKIESER

Film: Łukasz TYMKO

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych 2020

kondolencje

Sonda

Czy zakaz handlu w niedzielę jest dla Ciebie uciążliwy?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie