Grażyna Wojtczak (1949-2018) zmarła w minioną sobotę. Wśród widzów szczecińskiego Teatru Lalek „Pleciuga" znana była jako Ciocia Mela. Była aktorką, animatorką kultury, edukatorką teatralną. W trakcie przypadających w marcu obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru miała świętować 50-lecie swojej pracy artystycznej.
Zadebiutowała w 1967 r. w wałbrzyskim Państwowym Teatrze Lalek w sztuce „Klonowi bracia” Andrzeja Rettingera. W 1972 roku zdała eksternistyczny egzamin aktorski.
Z Teatrem Lalek „Pleciuga” związana była od 1971 roku. Wielokrotnie obsadzano Ją w tytułowych rolach. Występowała w spektaklach teatralnych prezentowanych na festiwalach krajowych i zagranicznych. Doceniana przez widzów i krytyków, była laureatką wielu nagród indywidualnych i zespołowych. Otrzymała m.in. Srebrną Honorową Odznakę Gryfa Zachodniopomorskiego, odznaczenie Zasłużony Działacz Kultury, Brązowy Krzyż Zasługi, nagrodę Bursztynowy Pierścień.
Współpracowała z Teatrem „13 Muz”. Wraz z Leszkiem Zalewskim wzięła udział w spektaklach: „I zamieszanie w magiach wielkie” (1972) wg Jerzego Harasymowicza oraz „Motyla miałem sen – opowieść o Nykyforze Drowniaku” (1976) – spektakl ten otrzymał główną nagrodę podczas szczecińskiego Przeglądu Teatrów Małych Form.
Brała udział w warsztatach muzyczno-teatralnych „Operanek” w Operze na Zamku. W latach 1978-1983 współpracowała ze szczecińską Agencją Artystyczną. Jako recytatorka brała udział w Szczecińskim Salonie Poezji (Zamek Książąt Pomorskich). W 1990 wstąpiła do szczecińskiego oddziału Związku Artystów Scen Polskich, aktywnie uczestnicząc w organizowaniu wydarzeń kulturalnych.
W swojej działalności skupiała się przede wszystkim na propagowaniu edukacji teatralnej, prowadziła warsztaty teatralne w Pleciudze, świetlicach środowiskowych, czytała bajki dzieciom w bibliotekach miejskich, zasiadała w jury w konkursach recytatorskich. W latach 2009-2016 pracowała przy organizacji „Lata w Teatrze", projekcie Instytutu Teatralnego skierowanym do dzieci z mniejszych miejscowości województwa zachodniopomorskiego. Aktywnie działała na rzecz dzieci specjalnej troski, współpracując ze szpitalami, fundacjami oraz domami dziecka. W latach 1999-2008 brała udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.
(MON)
Fot. Dariusz Aniołkowski