Wtorek 26 października 2021r. 
REKLAMA

Od piątku mistrz Wyspiański

Data publikacji: 2016-01-13 13:22
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:42
Od piątku mistrz Wyspiański
 
Jeden z najwybitniejszych polskich artystów - Stanisław Wyspiański, będzie bohaterem styczniowej edycji akcji „Nie(ch) żyją Mistrzowie". Projekt, prezentujący dzieła mistrzów z własnej kolekcji, realizuje szczecińskie Muzeum Narodowe.

Tym razem, w gmachu na Wałach Chrobrego od najbliższego piątku oglądać można będzie pastelowy portret Henryka Opieńskiego, który wyszedł spod pędzla mistrza w 1898 roku. Bohater obrazu był kompozytorem i muzykologiem, jednym z przedstawicieli krakowskiej bohemy, autorem monografii Chopina i Paderewskiego. W dziele łączą się realizm (pierwszoplanowa postać Opieńskiego) i warstwa symboliczna (drugi plan z dłonią, nałożoną na pięciolinię z nutami). „Portret Opieńskiego" namalowany jest na papierze i ma niewielkie wymiary (60x60 cm).

 Stanisław Wyspiański - malarz, architekt, poeta, dramatopisarz, twórca witraży, jeden z ojców nowoczesnego teatru polskiego. Urodził się 15 stycznia 1869 roku w Krakowie. Jego ojciec był rzeźbiarzem, miał pracownię u podnóża Wawelu. Po maturze, artysta podjął studia w Szkole Sztuk Pięknych. Był tam uczniem Jana Matejki, który zaproponował mu współpracę przy tworzeniu polichromii w przechodzącym renowację Kościele Mariackim. Jako student też zafascynował się teatrem, podejmując pierwsze próby pisarskie.

W latach 90. XIX wieku, Wyspiański odegrał dużą rolę w ruchu modernistycznym. Poza obrazami, projektował oraz wykonywał witraże i polichromie w kościołach. Sławę i uznanie przyniosło mu wydane w 1901 roku „Wesele", po którym przyszły kolejne dramaty: „Wyzwolenie", „Noc Listopadowa", „Akropolis" czy „Powrót Odysa". W 1906 roku, chorujący od lat na kiłę Wyspiański został profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz członkiem Rady Miasta w dawnej polskiej stolicy. Zmarł rok później, pochowano go w Krypcie Zasłużonych na Skałce.

Wystawę jednego obrazu w szczecińskim muzeum oglądać można na pierwszym piętrze muzealnej siedziby przy Wałach Chrobrego. Prezentacja potrwa około dwa tygodnie.

(kas)

Na zdjęciu: „Portret Opieńskiego", pochodzący z kolekcji szczecińskiego muzeum, wystawiany będzie od piątku na Wałach Chrobrego

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ