niedziela, 22 lipca 2018.
Strona główna > Kultura > Od piątku mistrz Wyspiański

Od piątku mistrz Wyspiański

Od piątku mistrz Wyspiański
Data publikacji: 2016-01-13 13:22
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:57
Wywietleń: 2074 97248
Jeden z najwybitniejszych polskich artystów - Stanisław Wyspiański, będzie bohaterem styczniowej edycji akcji „Nie(ch) żyją Mistrzowie". Projekt, prezentujący dzieła mistrzów z własnej kolekcji, realizuje szczecińskie Muzeum Narodowe.

Tym razem, w gmachu na Wałach Chrobrego od najbliższego piątku oglądać można będzie pastelowy portret Henryka Opieńskiego, który wyszedł spod pędzla mistrza w 1898 roku. Bohater obrazu był kompozytorem i muzykologiem, jednym z przedstawicieli krakowskiej bohemy, autorem monografii Chopina i Paderewskiego. W dziele łączą się realizm (pierwszoplanowa postać Opieńskiego) i warstwa symboliczna (drugi plan z dłonią, nałożoną na pięciolinię z nutami). „Portret Opieńskiego" namalowany jest na papierze i ma niewielkie wymiary (60x60 cm).

 Stanisław Wyspiański - malarz, architekt, poeta, dramatopisarz, twórca witraży, jeden z ojców nowoczesnego teatru polskiego. Urodził się 15 stycznia 1869 roku w Krakowie. Jego ojciec był rzeźbiarzem, miał pracownię u podnóża Wawelu. Po maturze, artysta podjął studia w Szkole Sztuk Pięknych. Był tam uczniem Jana Matejki, który zaproponował mu współpracę przy tworzeniu polichromii w przechodzącym renowację Kościele Mariackim. Jako student też zafascynował się teatrem, podejmując pierwsze próby pisarskie.

W latach 90. XIX wieku, Wyspiański odegrał dużą rolę w ruchu modernistycznym. Poza obrazami, projektował oraz wykonywał witraże i polichromie w kościołach. Sławę i uznanie przyniosło mu wydane w 1901 roku „Wesele", po którym przyszły kolejne dramaty: „Wyzwolenie", „Noc Listopadowa", „Akropolis" czy „Powrót Odysa". W 1906 roku, chorujący od lat na kiłę Wyspiański został profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz członkiem Rady Miasta w dawnej polskiej stolicy. Zmarł rok później, pochowano go w Krypcie Zasłużonych na Skałce.

Wystawę jednego obrazu w szczecińskim muzeum oglądać można na pierwszym piętrze muzealnej siedziby przy Wałach Chrobrego. Prezentacja potrwa około dwa tygodnie.

(kas)

Na zdjęciu: „Portret Opieńskiego", pochodzący z kolekcji szczecińskiego muzeum, wystawiany będzie od piątku na Wałach Chrobrego

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy